Facebook Google+ Twitter

Haiti: Coraz większy bilans ofiar

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-19 08:22

Rozmiar tragedii, jaka nawiedziła Haiti jest większy niż przypuszczano. Według władz tego kraju, w ubiegłotygodniowym trzęsieniu ziemi mogło zginąć 200 tysięcy ludzi. Półtora miliona zostało bez dachu nad głową. Wielu z nich nadal nie może doczekać się pomocy.

Pomoc dla mieszkańców Haiti płynie szerokim strumieniem z całego świata. Brak infrastruktury i problemy logistyczne sprawiają jednak, że nie dociera ona do setek tysięcy mieszkańców Port-au-Prince. Przedstawiciele Światowego Programu Żywności ONZ szacują, że w ciągu najbliższego miesiąca potrzeba będzie 100 milionów porcji jedzenia. Jednak w tej chwili organizacja ta rozdziela zaledwie 100 tysięcy dziennie. Szef misji humanitarnych ONZ John Holmes przyznał, że wciąż nie udało się uruchomić wszystkich z 15 planowanych punktów dystrybucji pomocy. Tam gdzie dostarczane są woda i żywność dochodzi do przepychanek a nawet bijatyk. Tymczasem pod presją organizacji pomocowych, amerykańskie wojsko, które kontroluje lotnisko w Port-au-Prince, zmieniło priorytety. Teraz przy lądowaniu pierwszeństwo będą miały samoloty z woda, żywnością i lekami, a nie samoloty z żołnierzami.

Władze Haiti twierdzą, że wcześniejsze szacunki liczby ofiar były zbyt optymistyczne i że w trzęsieniu ziemi zginęło prawdopodobnie ponad 200 tysięcy osób. Liczba rannych szacowania jest na 250 tysięcy. Wielu z nich wciąż nie może uzyskać pomocy lekarskiej bo szpitali jest za mało i wszystkie są przeciążone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.