Facebook Google+ Twitter

Haiti czeka kolejny kataklizm - alarmują naukowcy

Naukowcy alarmują: Haiti grozi trzęsienie ziemi silniejsze, niż to, które 12 stycznia spowodowało śmierć 250 tys. ludzi. Wstrząsy nie rozładowały napięcia wzdłuż uskoku przebiegającego obok stolicy państwa Haiti, pozostaje on więc istotnym zagrożeniem dla Port-au-Prince.

Jedna z biednych dzielnic Port-au-Prince, widok z Petion-Ville Golf Club w czerwcu 2006 / Fot. WikipediaAmerykańscy naukowcy trafnie przepowiedzieli katastrofę, która nawiedziła Haiti w styczniu br. Już w 2008 roku podczas konferencji geologów na Dominikanie geofizycy informowali o nadchodzącym kataklizmie. Później ostrzegali mieszkańców przed kolejnymi wstrząsami. "Uskoki czekają na odpowiedni moment, ale jeśli trzęsienie ziemi da im kopniaka, są gotowe wypalić przed czasem" – mówił prof. Calais. Naukowiec przekonywał, że miasto powinno zostać odbudowane w większej odległości od uskoku, ale władze uznały, że nie ma na to pieniędzy.

Amerykanie odkryli, że źródłem naprężenia jest aktywność uskoku Leogane. "Jeżeli przyjmiemy, że ostatnie duże trzęsienia ziemi w rejonie południowej części wyspy miały miejsce w latach 1751 i 1770, czyli jakieś 250 lat temu, a naprężenie rośnie w tempie ok. 6 milimetrów na rok, to mamy deficyt 1,5 metra" – obliczyli geofizycy.

Jak podaje Rzeczpospolita, potężne naprężenia muszą znaleźć ujście. Naukowcy ostrzegają, że Haiti może niedługo nawiedzić trzęsienie ziemi silniejsze, niż to, które 12 stycznia zdewastowało zachodnią część wyspy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.