Facebook Google+ Twitter

Haiti obchodzi dzień żałoby narodowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-12 22:04

Miesiąc po trzęsieniu ziemi na Haiti ogłoszono dzień żałoby narodowej. W całym kraju odbywają się ceremonie poświęcone pamięci ponad 200 tysięcy osób, które zginęły w katastrofie.

Główna ceremonia żałobna trwa w centrum stolicy Port-au-Prince, obok zdewastowanego Pałacu Prezydenckiego. Modlitwę prowadzą tam przedstawiciele dwóch oficjalnych wyznań - katolicki biskup oraz duchowny Voodoo. Dołączyli do nich pastorzy kościołów protestanckich.

Wśród tysięcy osób, które modlą się i śpiewają religijne pieśni, jest prezydent Haiti Rene Preval. Podobne uroczystości odbywają się obok zniszczonych w trzęsieniu ziemi kościołów w Port-au-Prince oraz w miejscach masowych grobów, gdzie pogrzebano większość ofiar katastrofy.

Dzień żałoby na Haiti to pierwszy ogólnonarodowy moment refleksji po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj 12 stycznia. Według szacunków władz, zginęło w nim co najmniej 217 tysięcy osób, a około 300 tysięcy zostało rannych. Po trzęsieniu ziemi świat ruszył z pomocą. Największym darczyńcą są Stany Zjednoczone, które na pomoc Haiti wydały już ponad 500 milionów dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.