Facebook Google+ Twitter

Haiti: przemoc seksualna wobec kobiet rośnie

Na Haiti zostało wykorzystanych seksualnie już setki kobiet i dziewcząt. Do gwałtów dochodzi w wyniku chaosu, jaki powstał po zeszłorocznym trzęsieniu ziemi – alarmuje Amnesty International, ruch ochrony praw człowieka.

Według jej raportu za gwałty odpowiedzialne są uzbrojone gangi mężczyzn, które wkraczają
po zmroku do prowizorycznych namiotowych obozów i polują na bezbronne kobiety. W obozach brak jest zabezpieczeń i wystarczającej ochrony policji.

Amnesty International wzywa nowy rząd Haiti do niezwłocznych działań. – ''Aby zapobiec przemocy seksualnej przeciwko kobietom i dziewczętom, nowy rząd musi zapewnić im ochronę i potraktować to jako priorytet'' – powiedział członek ruchu, Gerald Ducos, który śledzi sytuację na Haiti.

''Zgwałcili mnie na oczach moich dzieci''

Ponad 50 kobiet, w tym 14-letnia dziewczynka opowiedziały Amnesty International o swoich traumatycznych przeżyciach.

- ''On wszedł za mną do toalety, zatkał mi usta swoją dłonią i zrobił co zechciał… Bił mnie. Nie poszłam na policję, ponieważ nie znałam go. To by nie pomogło… Czuję się bardzo źle i boję się, że to może się powtórzyć'' – relacjonowała zgwałcona 14-letnia Machou, mieszkanka Port-au-Prince.

Jedna z kobiet o imieniu Suzie opisała, jak została zgwałcona wraz ze swoją przyjaciółką na oczach swych dwóch synów przez gang mężczyzn. Obu kobietom zasłonięto oczy.

- ''Po tym jak wyszli nie zrobiłam nic… Nie potrafiłam zareagować. Ofiary gwałtu powinny iść do szpitala, ale ja nie miałam pieniędzy… Nie wiedziałam, gdzie znajduję się klinika udzielająca pomocy ofiarom takim jak ja'' – powiedziała Suzie, która w trzęsieniu ziemi straciła rodziców, brata i męża.

Reporter BBC, Mike Thomson dotarł do kobiety, która została wykorzystana seksualnie zaraz po urodzeniu swego dziecka. – ''Płakałam, krzyczałam, ale nikt nie przyszedł…Gdy skończyli, zaczęli mnie bić. Bili tak mocno, że zostały blizny na skórze i kolanach''.

Po wszystkim kobieta nie była w stanie karmić piersią własnego dziecka. – ''Czułam jakby moje mleko było zatrute. Każda noc stawała się dla mnie torturą''.

Kofavi, grupa która wspiera Amnesty na Haiti odnotowała również przypadki seksualnie wykorzystywanych dzieci, nawet w wieku 4, 5 lat.

Ponad 250 przypadków przemocy seksualnej na Haiti miało miejsce w ciągu pół roku od styczniowej katastrofy. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło wtedy około 230 tys. osób, a ponad milion zostało bez dachu nad głową. Skrajnie trudne warunki w jakich żyją mieszkańcy zdewastowanej wyspy stały się polem do nadużyć dla przestępców.

Amnesty International wzywa nowy haitański rząd do podjęcia szeregu kroków, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo kobiet i dzieci zmuszonych do życia w obozach do czasu, gdy stolica Port-au-Prince zostanie odbudowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ewa Kaczorowska
  • Ewa Kaczorowska
  • 21.03.2011 14:43

Jak donosi miedzynarodowa organizacja kobieca Soroptimistic, katastrofy naturalne są mocniej odczuwane przez kobiety niż mężczyzn. Dowodzą temu wydarzenia, które miały miejsce po najwiekszych tragediach z ostatnich lat (po tsunami w Azji południowo-wschodniej i po huraganie Katrina). Przemoc seksualna, bieda i poniżenie to najczęstszy widok. Jak donosi portal iwoman.pl, kobiety w Japoni również są narażone na brak prawidłowego traktowania i łamanie prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorota Walkowiak - byt kształtuje świadomość, jak powiedział to ktoś mądry, więc uwarunkowania antropologiczne, kulturowe i ontogenetyczne kształtują motywację, nastawienia, poglądy i konstrukcję emocjonalną człowieka. I co innego jest bólem, wstydem czy występkiem u rożnych kultur, więc nalegam aby nie wkładać wszystkich ludzi do jednego worka mierząc wszystkich własną miarą. Np. dla Japończyka podczas II wojny światowej największym bólem było przeżyć klęskę i trafić do niewoli, toteż żołnierze Armii Cesarskiej nagminnie odbierali sobie życie ale i też zabijali jeńców czy się nad nimi znęcali uznając ich za tchórzy bez honoru, czego nie mogli zrozumieć alianci dla których życie i zdrowie było najważniejsze, a nie honor, obowiązek i bohaterska śmierć. Na analogicznej zasadzie dziś nierozumiani przez Zachód są bojownicy islamscy i arabscy dokonujący samobójczych ataków. I podobnie jest z seksem, wyznawcy wudu nie mają wpojonego wstydu i pojęcia grzechu związanego z seksem, toteż o ile gwałt nie jest brutalny, przeżywają go o wiele obojętniej niż np. chrześcijanie. Analogicznie jest np. u Eskimosów i Innuitów, gdzie kobiety chętnie idą do łóżka z kolejnymi gośćmi odwiedzającymi ich dom. Zaś np. u muzułmanów kobieta odczuwa wstyd i dyskomfort gdy ktoś zobaczy jej włosy, taki jaki odczuwa Europejka gdy ktoś zobaczy ją nago. W wudu (na Haiti czy w Nowym Orleanie) seks przygodny jest normą, tak samo jak orgie religijne, nie jest związany z pojęciem grzechu śmiertelnego, więc proszę nie patrzeć na tych ludzi przez pryzmat własnych subiektywnych odczuć. Zresztą gdybyście żyły w tym samym miejscu tylko setki lat temu, też byście się nie zatrważały tak gwałtami, gdy były one tutaj na porządku dziennym, gdy np. obowiązywała zasada pierwszej nocy (ius primae noctis) czy pogańskie orgie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednak wszędzie przemoc jest przemocą, ból bólem, sadyzm sadyzmem, wszędzie odbiór tych zjawisk jest jednakowy, niczego tutaj nie zmieniają takie argumenty, >że inny kraj to inna kultura i tradycja, inne zwyczaje i podejście, inne reakcje ofiary, która inaczej przeżywa<. Nieraz tak się sugeruje, że w innych kulturach kobiety nie czują bólu, poniżenia i upokorzenia . Jak przeczyta się zwierzenia kobiet, które gdzieś daleko zostały skrzywdzone w różny sposób, przez różne osoby, czasem obce a czasem bliskie, ewidentnie widać, że krzywda, ból, upokorzenie mają ten sam wymiar na każdym miejscu kuli ziemskiej i bez względu na kulturę.
Gdyby trzeba było podpisać jakiś protest w tej sprawie... podpiszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co chcecie, tam religią jest wudu, a kraj upadł z powodu okupacji USA. Marika ma rację, takie zjawiska są powszechne w wielu krajach, w mniejszym lub większym stopniu wszędzie gdzie nie panują muzułmanie czy tzw. totalitaryzm. Tylko jedna uwaga - nie wszędzie "czystość seksualna" jest na piedestale tak jak w pochrześcijańskiej Europie, w wielu miejscach jest kompletnie inne nastawienie do seksu i nie jest on tam sferą intymną (np. w południowej i środkowej Afryce czy u Innuitów i Eskimosów).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczy takie jak te opisane w artykule, dzieją się codziennie w wielu krajach świata i są dla większości z nas nie do pojęcia, kompletnie poza granicą wyobraźni. I tylko pięści zaciskają się w bezsilnym gniewie, bo cóż więcej możemy zrobić?
Trzymam kciuki za Haiti i mam nadzieję, że fala nieszczęść spotykająca mieszkańców wyspy wreszcie się skończy, bo z każdym kolejnym doniesieniem prasowym, serce ściska się coraz mocniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.