Facebook Google+ Twitter

Haiti: Trwają poszukiwania 100 pracowników ONZ

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-14 13:40

Los ponad setki pracowników ONZ pozostaje nieznany po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Haiti. Poinformowali o tym przedstawiciele Narodów Zjednoczonych. Wiadomo już, że w trzęsieniu zginął szef misji na Haiti.

Ocenia się, że kataklizm pochłonął życie co najmniej kilkudziesięciu jeśli nie kilkuset tysięcy ludzi. Dokładne liczby wciąż są trudne do ustalenia, bo trzęsienie zniszczyło wiele biur i urzędów, a ratownicy pracują w ekstremalnie trudnych warunkach.

Wiadomo, że wstrząsy miały siłę 7 stopni w skali Richtera. Sejsmolog Roger Musson z British Geological Survey mówi, że były one bardzo trudne do przewidzenia. Haiti leży bowiem na uskoku pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi.

- Było dla nas oczywistym, że ten uskok produkuje energię, która jest efektem płaskich ruchów. Wiadomo było, że kiedyś to się musi stać. Nikt jednak nie mógł precyzyjnie przewidzieć, kiedy to nastąpi. To mogło stać się w każdej chwili w najbliższych dziesięciu latach, a może w najbliższych 50 latach, a może w ciągu następnego stulecia. Nie ma precyzyjnego sposobu na przewidzenie tego typu wydarzeń. Jedyne, co możemy zrobić, to wskazywać takie niebezpieczne struktury jak ta na Haiti - powiedział Musson.

Haiti jest krajem, którego nie oszczędzają także inne klęski żywiołowe. W 2008 roku huragany zniszczyły 15 procent majątku narodowego kraju. W 2004 roku w wyniku uderzenia tropikalnego cyklonu zginęło tam ponad 3 tysiące osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.