Facebook Google+ Twitter

Haker - szkodnik czy bojownik?

Wdziera się na chronione hasłem prywatne strony internetowe, łamie kody bankowe, wykrada tajne informacje. Teraz podjął misję walki o wolność słowa w sieci. W imieniu inwigilowanego społeczeństwa czy własnej bezkarności?

 / Fot. Vincent Diamante/CC 2.0Słowo "haker" źle się kojarzy. Mamy tutaj do czynienia z łamaniem prawa i pospolitym złodziejstwem. I właśnie kradzież czyli piractwo w internecie spowodowało powstanie międzynarodowej umowy ACTA, chroniącej własność intelektualną. Wszelkiego rodzaju twórcy są okradani przez "piratów" z owoców swojej pracy. Tracą producenci filmowi i właściciele kin, spadają dochody producentów płyt i artystów, bo wykradziony produkt zostaje upowszechniony w sieci za darmo, albo za symboliczną złotówkę. Tego procederu nie da się usprawiedliwić wysoką ceną biletów czy płyt. Jest niemoralny. Jest karygodnym cwaniactwem. Cóż, kiedy taki haker to osobnik, który "pracuje", nieźle się przy tym bawiąc, w konspiracji. Niełatwo go namierzyć. Dlatego walka z piractwem w internecie jest beznadziejna. Trzeba wymyślić coś takiego, co wyeliminuje to zjawisko z rynku.

Podpisanie umowy ACTA przez Australię, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Meksyk, Maroko, Nową Zelandię, Singapur, Szwajcarię, USA i Unię Europejską wywoła prawdziwą "wojnę światową w sieci". Sytuację pogarsza fakt, że ustalenia państw w tej sprawie trwały od 2007 r. w tajemnicy przed społeczeństwem. Na stronie internetowej naszego Ministerstwa Kultury informacja pojawiła się zaledwie 4 dni temu. Tak powszechny w skutkach dokument nie może się obejść bez społecznych konsultacji i przyzwolenia. Podpisanie ACTA oznacza zgodę rządów na zmianę niektórych karnych przepisów, co zagraża podstawowym prawom obywatelskim i wolności słowa. Grozi cenzurowaniem treści internetowych. A internet to w świadomości społecznej jedyna dziś sfera wolności w dobie stopniowego ograniczania przez państwo obywatelskich swobód. To problem wrażliwy i skomplikowany. Stąd i nadwrażliwa gwałtowna reakcja międzynarodowej grupy hakerów "Anonymous" i zablokowanie strony Kancelarii Premiera, Sejmu, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Sprawiedliwości, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz PSL-u. Podobno ze względu na taki cyberatak prezydent ma prawo ogłosić stan wyjątkowy!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Do @ - "uszczypliwość" niewiele ma wspólnego z "arogancją", czyli "zuchwałością i bezczelnością". Aż taki to chyba nie jestem ? Podkreślam, że wyraźnie oddzielam "hakerów" od normalnych i zaniepokojonych "internautów". I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Józef Jasielski
 • @Józef Jasielski
 • 24.01.2012 10:41

Stosowanie uszczypliwości w stosunku do innych użytkowników forum W24,nawet jeżeli nie są oni zarejestrowani na wspomnianym portalu, jest takim samym przejawem arogancji i lekceważenia ludzi,jaki reprezentuja decydenci w sprawie ACTA.Niektóre "orły"rzetelnie zapoznały się z zapisami zawartymi w tej umowie i jako że Pańskie stanowisko wyraża postawę jednoznacznie wartościującą idee regulującą przestrzeń informacyjną internetu,polemika z Panem w zakresie "instrumentów"zdaje się być bezprzedmiotowa.
Rzeczą podstawową,która wzbudza kategoryczny sprzeciw obywateli jest całkowite sprzeniewierzenie się decydentów podstawowej zasadzie demokratycznego procesu ustanawiania prawa.W myśl zapisu Konstytucji RP,władze w imieniu obywtaeli sprawują jego przedstawiciele wybrani w demokratycznych wyborach i zobowiązani są do wypełniania ich woli.Ustanawiane prawo ma spełniać cel nadrzędny- działać na rzecz i dla dobra społeczeństwa w oparciu na pełnej kontroli władzy przez obywateli.Działania rządu polskiego odnośnie ACTA jest co najmniej dwuznaczne,a z pewnością kompromitujące dla całego polskiego parlamentu.Wobec powyższego,działania tzw"hakerów'są jak najbardziej usprawiedliwione,ponieważ była to jedyna metoda zwrócenia uwago obywateli na "zaniechania i uchybienia" jakie były uczynione przez polskich polityków w omawianym zakresie.Przypomnę,że oprócz prawa stanowionego istnieje również,nie mniej ważne prawo zwyczajowe,które określa zasady działania układu jakim jest społeczeństwo-ale to ,jako socjolog powinien Pan wiedzieć.

orzeł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
aahaha
 • aahaha
 • 23.01.2012 23:27

Paranoja?Nie!To ACTA!!!

http://www.youtube.com/
user/vonLubenau

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja czytałem to co można pobrać z rządowych stron i moim zdaniem jest to opis metod panujących w państwie policyjnym.
Zasady są mniej więcej takie jak w komunizmie, gdzie oskarżany jest z założenia winien, a swojej niewinności jak chce może dochodzić w sądzie. Jedyna różnica polega na tym, że kiedyś inwigilowano obywateli pod kątem ideologii, a teraz pod kątem czy nie łamią praw autorskich. Niemniej jest to wprowadzanie nam tu totalnej kontroli obywateli i wszelkie gadanie rządu, że umowa "nic nie zmieni" jest zwyczajnym oszustwem. Widocznie taki już nasz los Polaków

A co do hakerów, to gdy włamują się do czyichś kont bankowych czy innych to pewnie, ze są przestępcami, ale hackowanie stron aroganckiego rządu to po prostu protest przeciwko temu co się dzieje.
Jedyny który nie da się sprowadzić do informacji "grupa 20 niezadowolonych przeprowadziła anemiczną demonstrację pod sejmem", bo się za bardzo rzuca w oczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
aahaha
 • aahaha
 • 23.01.2012 22:57

http://www.youtube.com/watch?v=kuovvT
-yRjs&feature=player_embedded#!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I allow for this possibility, Anonim. Best wishes !

Komentarz został ukrytyrozwiń
 @Józef Jasielski
 • @Józef Jasielski
 • 23.01.2012 19:49

"Haker,który nie ma odwagi ujawnić się..."
No comment.Anonim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haker, który nie ma odwagi ujawnić się z imienia i nazwiska, to taki "orzeł" jak anonimowy komentator.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gutenberg
 • gutenberg
 • 23.01.2012 19:26

ludzie nie mylcie pojęć, haker to ktoś, kto "tam sięga, gdzie wzrok nie sięgnie i łamie czego miernota nie złamie, orla jego lotów potęga, jako piorun jego ramię" zaś to o czym tu piszecie to domena krakerów ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Józef Jasielski
 • @Józef Jasielski
 • 23.01.2012 19:17

Dla tych,którym czytać sie nie chce.

http://www.eostroleka.pl/acta
-polska-co-to-jest-i-czym-moze-grozic
-video,art27976.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.