Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9150 miejsce

"Haker umysłów" - Batko o łamaniu kodów ludzkiej podświadomości

Andrzej Batko jest psychologiem, doradcą i trenerem NLP-metody zakładającej, że możliwe jest skuteczne wpływanie na ludzką podświadomość. "Haker umysłów" to dobry poradnik dla wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się z jej podstawami.

 / Fot. materiały prasoweWyobraź sobie taką sytuację: pewnego dnia spotykasz nieznajomą ci osobę. Zaczynacie rozmawiać. I nagle zaczyna dziać się z tobą coś dziwnego. Ten z początku zupełnie obcy człowiek, który prawie nic o tobie nie wie, w pewien sposób staje ci się bliski. Czujesz, że możesz mu zaufać i że niezwykle dobrze cię rozumie. Czyżbyście nadawali na tej samej fali? A może po prostu właśnie wpadłeś w niewidoczne sidła manipulacji?

Według psychologa Andrzeja Batko, autora książki "Haker umysłów", jest to całkiem możliwe. A wszystko to za sprawą trzech tajemniczych literek - NLP, czyli programowania neurolingwistycznego. Jest to dość złożona metoda łamania kodu podświadomości, opierająca się na schematach działania ludzkiego umysłu. Tak jest - umysł da się zaprogramować. Zarówno swój, jak i cudzy. A programowanie czyjegoś umysłu jest niczym innym, jak wywieraniem wpływu na drugiego człowieka. "No ale co w tym takiego niezwykłego?" - pomyśli zapewne niejedno z was.

W końcu niemal każdemu udało się kogoś do czegoś przekonać, np. odpowiednią argumentacją czy też po prostu urokiem osobistym. Batko w swoim poradniku mówi jednak o czymś znacznie silniejszym - o ingerencji na poziomie podświadomości, czyli tam, gdzie kończy się nasze osobiste pole widzenia. O przejęciu kontroli nad myślą, emocjami, no i w końcu - co za tym często idzie - postępowaniem. I to w tak dyskretny i wyrafinowany sposób, że nasz rozmówca jest absolutnie przekonany o samodzielności i autonomii swoich myśli.

Andrzej Batko w "Hakerze umysłów" przekonuje swoich czytelników do takich właśnie technik poprzez... stosowanie ich na samym czytającym! "Czy to możliwe?"- zadaje nam pytanie. Po czym dodaje: "Przed chwilą to właśnie zrobiłem. Sprawiłem, że czytasz już od paru chwil. Mimo że w głębi ducha uważasz się za osobę uczciwą, przyzwoitą, przestrzegającą norm moralnych, która nie pochwala bezwzględnego manipulowania ludźmi, patrzysz na te stronę i czytasz dalej." Zaczynają przechodzić nas dreszcze, ale przewracamy kolejną stronę książki.

Może to brzmieć dość absurdalnie i groźnie. Prawie nikt nie jest w stanie od razu uwierzyć, że podjął konkretną decyzję lub zachował się w konkretny sposób jedynie pod wpływem manipulacji drugiego człowieka. A jednak - w taką pułapkę możemy wpadać niemalże codziennie. A to dlatego, że techniki programowania neurolingwistycznego są bardzo często wykorzystywane m.in. przez twórców reklam. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych metod jest w tym wypadku tak zwany "Model Miltona". Jest to wprowadzanie drugiej osoby w pewien rodzaj niezauważalnego transu hipnotycznego za pomocą mowy. Dobór słów, ton, akcent, język ciała - nic tu nie jest przypadkowe (choć wyglądać może zupełnie naturalnie).

Batko opisuje tez inne sposoby łapania klienta na haczyk (np. " Dowiedz się co ich boli, rozgrzeb ranę i zaproponuj lekarstwo", lub też "logicznie przekonywający powód do podjęcia działania polecanego na końcu"). Być może przypominasz sobie ofertę, której po prostu nie byłeś w stanie się oprzeć, sytuację, w której nagle poczułeś nieodpartą (często irracjonalną) pokusę, osobę, która w przedziwny sposób wywarła na Tobie niesamowite wrażenie? Emocje? Manipulacja? A może jedno i drugie?

Batko wyprzedza nasuwające sie w tym momencie pytania, zaznaczając, że wiele razy słyszał "Przecież nie kupię czegoś tylko dlatego, że tego pragnę! Rozsądek mi nie pozwala." Według psychologa to własnie rozsądek pełni rolę "firewalla", cenzora. "Sztuka polega na umiejętności zutylizowania jego właściwości, zaprzęgnięcia go do pracy na Twoją korzyść" - pisze autor. I znów przeprowadza sprytny eksperyment na czytelniku, wzbudzając w nim za pomocą kilku zdań ogromną ciekawość i używając " najbardziej sprawdzonych wzorców nagłówków, które wielokrotnie "zarobiły" miliony, niezależnie od tego, co reklamowały."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bardzo dobra, ciekawa recenzja, zachęcająca do przeczytania książki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.