Facebook Google+ Twitter

Hakerzy dokopali serwisowi Wykop.pl

Wykop.pl stał się ofiarą ataku hakerskiego. Wyciekły hasła użytkowników serwisu. Może to oznaczać poważne komplikacje dla tysięcy internautów, bo wielu z nich nierozsądnie używa takich samych haseł do kilku serwisów, a nawet do kont poczty elektronicznej.

Użytkownicy serwisu Wykop.pl otrzymują informacje o treści: "Witaj. W związku z włamaniem na jeden z testowych serwerów Wykop.pl, prosimy o jak najszybszą zmianę hasła do Twojego konta".

Jak informują użytkownicy w swoich wpisach na portalu, część haseł została już użyta do włamań na konta w serwisie Allegro i skrzynek mailowych. Według ustaleń, autorom ataku na Wykop.pl udało się złamać aż 40 proc. haseł! Znając zły zwyczaj polskich internautów, do używania jednego hasła do wielu serwisów, może to spowodować poważne kłopoty dla wielu użytkowników, dla serwisu natomiast oznacza to utratę wiarygodności.

Administracja serwisu wydała oświadczenie w którym czytamy:

"Włamanie na testowy serwer Wykopu.

Drodzy Wykopowicze.
Kilka tygodni temu odnotowaliśmy włamanie na jeden z serwerów testowych, na którym przygotowujemy nową wersję serwisu. Lukę naprawiliśmy bardzo szybko, jednak włamywaczom udało się pobrać starą kopię bazy danych, której tam używaliśmy.

W związku z próbami szantażowania Wykopu ze strony hackerów, zgłosiliśmy niezwłocznie zawiadomienie do organów ścigania. Z uwagi na prowadzone dochodzenie, które wykracza poza granice kraju, otrzymaliśmy zakaz publikacji informacji o włamaniu do momentu złapania poszukiwanych osób. Dlatego nie mogliśmy Was o tym wcześniej poinformować. Sprawy potoczyły się jednak za daleko i należą Wam się słowa wyjaśnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.09.2009 05:26

dokładnie, wystarczy program w którym ma sie zapisane wszystkie hasała. mniej wygodne, ale duzo bardziej bezpieczne. No i mozna zmieniac co miesiac bez potrzeby zapamietywania

Komentarz został ukrytyrozwiń

a nie można mieć programu, który sam zapamiętuje loginy i hasła?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A Z
  • 05.09.2009 23:18

Tomaszu Tomaszewski - jestem zarejestrowany na dobrych ponad 100 portalach. Nie sposób zapamiętać wszystkich haseł.

Osobiście wyznaje zasadę kilku haseł - oddzielne mam na komunikatory, pocztę, portale społecznościowe, konto bankowe, portale zaufane (uogólniając - duże, np. zarejestrowane przez spółkę) i małe strony. 8-10 znaków, w tym znak specjalny, duża litera, cyfra..

Dlaczego takie rozróżnienie? Wystarczy spojrzeć na sposób kodowania haseł w starych wersjach GG, które można było "złamać" w głowie... A to słabo zakodowane hasło było zapisywane w pliku na komputerze. Kiedyś stosowałem takie samo hasło do profilu jak i do serwera, więc tworząc profil np. w szkole ktoś mógł swobodnie mi się włamać. Włamałby się też wszędzie tam, gdzie wie, że jestem zarejestrowany. Stąd teraz te kilka haseł i ograniczone zaufanie :)

Przy takim haśle nawet nie trzeba rozdzielać się na tyle haseł, można mieć jedno, chociaż na portalach, gdzie nie jestem pewny, że hasła są w jakiś sposób zahashowane (a małe strony, tworzone przez amatorów często tak mają) lepiej mieć inne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co nie zmienia faktu, że administracja dała dupy i to solidnie. Nie chciało im się wpisywać hasła do bazy to je skasowali widocznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.09.2009 22:30

Dlatego trzeba mieć do każdego serwisu inne hasło. I to hasło trudne do złamania. Wtedy nawet po takim ataku można spać spokojnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciężko nazywać te dzieci hakerami, nie przesadzajcie. Wejście do bazy nie posiadającej hasła to nie hacking...

@Ewa Krzysiak
Nie. Ponieważ z technicznego punktu widzenia ciężko to przewidzieć. Otrzymuje każdy, ale ze względu na obszerność bazy jedni wcześniej inni później.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dlatego komentarze powinno się pisac bez zadnego logowania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To chyba otrzymują tylko Ci, do których się włamano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.