Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18829 miejsce

Hakerzy (i haktywiści) są dobrzy. Ci źli to krakerzy

Przez ostatnie lata w naszym kraju, przestano rozróżniać pojęcia „haker”, oraz „kraker”. Niemniej niedawne działania haktywistów w Polsce zachęcają do powrotu do właściwej nomenklatury.

A "glider" from Conway's Game of Life; Proposed to be used as the "hacker emblem". / Fot. Eric S. Raymond (Wikimedia Commons)Oba określenia dotyczą osób potrafiących w sposób aktywny wykorzystywać, a często nawet tworzyć, nowoczesne technologie. Tu cechy wspólne się kończą.

Hakerzy działają w dobrej wierze


Hakerzy to ludzie szalenie inteligentni. Posiadają ogromną wiedzę z zakresu nowych technologii i wykorzystują ją w sposób neutralny lub pozytywny. Nie każdy haker to informatyk. Hakerem możesz się stać gdy uda Ci się zhakować dowolny system fizyczny, społeczny lub wirtualny.

Człowiek, który odkrył jak przerobić zwykłą kamerę na kamerę na podczerwień to też haker. Aby tego dokonać wystarczy rozłożyć kamerę i wymienić filtr soczewki na kawałek kliszy fotograficznej. Proste, prawda? Bo dobre pomysły często są proste... gdy już ktoś je wymyśli. To możesz być Ty, jeśli masz odwagę eksperymentować z otaczającym Cię światem.

Haktywiści to nie zawsze hakerzy...


...choć na ogół tak jest. Haktywista to taki haker, który działa w dobrze pojętym interesie społecznym. Zdarzają się też obywatele, którzy przy pomocy narzędzi udostępnionych przez hakerów stają się haktywistami. Na przykład oprotestowując strony rządowe. Jednak uwaga.

Wiele rządów w dalszym ciągu nie rozumie, że internet to naturalne środowisko życia. W takim kraju może dochodzić do sytuacji skrajnie absurdalnych. Np. jeśli zbierzesz dużą grupę ludzi i zaczniesz palić opony, odpalać petardy, rzucać kamieniami itp. przed budynkiem rządowym to będziesz partnerem do rozmów. Jeśli jednak pozwolisz sobie na przesadę w internetowej krytyce, powiedzmy, głowy państwa to będziesz ścigany przez służby specjalne.

Krakerzy to zwykli przestępcy.


Na koniec najgorsze. Kraker (ang. cracker) to człowiek wykorzystujący swoją wiedzę do popełniania przestępstw w przestrzeni wirtualnej. Zdarza się, że tworzą oni specjalne narzędzia służące do włamań, lecz najczęściej wykorzystują najsłabszy punkt systemu - żywego człowieka. Niektóre systemy są po prostu niezabezpieczone, inne posiadają hasło = login lub kolejnym znakom na klawiaturze.

Jeśli masz takie hasło, zmień je. Zrób to teraz, za chwilę może być za późno. Dobre hasło średniego dostępu ma przynajmniej 8 znaków: dwie małe litery, dwie duże, dwie cyfry i dwa znaki specjalne. Wszystko to przemieszane w taki sposób, że kolejne znaki nie sąsiadują ze sobą na klawiaturze, ani nie układają się w słowo ze słownika. Hasło wysokiego dostępu (bank, główna poczta) powinno mieć przynajmniej 16 znaków w tym przynajmniej 3 z każdej grupy. (więcej o zabezpieczeniach napiszę w jednym z kolejnych artykułów)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

j
  • j
  • 02.02.2012 01:39

@john Jeśli już to crackerzy,hackerzy,hacktywiści - albo wszystko albo nic. Ale nie to jest akurat najważniejsze w tym wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 29.01.2012 08:44

crakerzy jeśli już

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.