Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4796 miejsce

Hakerzy i zespół Aspergera - choroba komputerowych maniaków

W ostatnim czasie nazwa zespołu Aspergera pojawia się przy okazji zdemaskowania kolejnych groźnych przestępców komputerowych. Czy ta odmiana autyzmu ma jakikolwiek wpływ na ich kryminalną działalność?

Ciągle rośnie liczba włamać komputerowych (http://www.sxc.hu/photo/1021285) / Fot. srbichara, Royalty FreeDoniesienia medialne o wykryciu kolejnych, wirtualnych przestępców, zdają się mieć wspólny pierwiastek - zespół Aspergera. Czy to schorzenie, kojarzone z autyzmem, ma jakikolwiek wpływ na ich kryminalne czyny? Zespół Aspergera jest również znany jako "geek syndrome", czyli choroba
maniaków komputerowych.

W 1944 r. austriacki pediatra i psychiatra, Hans Asperger, opisał objawy zaburzenia psychicznego występującego u czwórki swoich małych pacjentów. Pomimo braku problemów z mówieniem, wykazywali spore upośledzenie w nawiązywaniu więzi emocjonalnych. Jego praca naukowa, zawierająca te obserwacje, prawdopodobnie zostałaby zapominana, gdyby nie Lorny Wing. Ta angielska lekarka, 37 lat po austriackim psychiatrze użyła terminu "zespół Aspergera" i przedstawiła szerokiemu gronu specjalistów wyniki jego badań.

Pod pojęciem tego zaburzenia rozumie się łagodniejszą formę spektrum autyzmu, która głównie objawia się upośledzeniem interakcji społecznych, kłopotami z komunikacją z innymi osobami oraz trwaniem w specyficznych zainteresowaniach i natręctwach uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.

Osoby cierpiące na ten zespół, podporządkują swoje życie jednej pasji, w której świetnie się odnajdują oraz wynagradzają sobie w ten sposób brak więzi emocjonalnych. Świat informatyki oraz wirtualna rzeczywistość są o wiele bardziej atrakcyjne dla wielu chorych na zespół Aspergera, niż realny świat. Poza tym odpowiednie umiejętności oraz wysoka inteligencja nieraz są przepustką do otrzymania dobrej pracy, a co za tym idzie - szansą na socjalizację. Niestety, czasem towarzyszące syndromowi natręctwa oraz inne objawy, stają się również barierą nie do pokonania dla chorego - przez to całkowicie zamyka się w komputerowym świecie.

Wielu hakerów posiada zaburzenia emocjonalne (http://www.flickr.com/photos/23905174@N00/1594411528/in/photostream/) / Fot. Don Hankins, CC 2.0Gary McKinnon (pseudonim Solo) jest bodajże najsłynniejszym przestępcą komputerowym, u którego stwierdzono zespół Aspergera. Pomiędzy lutym 2001 r., a marcem 2002 r., miał dokonać włamania do 97 amerykańskich komputerów wojskowych i NASA. Jak twierdzi, szukał w ten sposób dowodów na istnienie spisku UFO. Władze USA oszacowały swoje straty na 700 tys. dolarów. McKinnon za swoje czyny był już kilkakrotnie zatrzymywany i obecnie czeka na ostateczną decyzję o ekstradycji za ocean.

W 2008 r. światowej sławy specjaliści syndromu Aspergera - profesor Simon Baron-Cohen, profesor Jeremy Turk i profesor Thomas Bernie - stwierdzili u "Sola" właśnie to spektrum autyzmu. Jego choroba jest również jednym z powodów, dla których wciąż wstrzymywana jest ekstradycja. Matka McKinnona, Janis Sharp, twierdzi, że jej syn nie byłby wstanie wytrzymać w amerykańskim wiezieniu i odebrałby sobie życie.

W ciągu ostatnich miesięcy środowisko IT żyło spektakularnymi włamaniami na strony internetowe CIA, amerykańskiego Senatu, telewizji Fox i PBS oraz na portale firm Sony Picture i Nintendo. Za tymi atakami stała grupa anonimowych crackerów, działających pod nazwą LulzSec. Wspólne śledztwo, prowadzone przez Scotland Yard i FBI, doprowadziło do zaskakującego zatrzymania przywódcy "włamywaczy". Okazał się nim 19-letni Ryan Cleary, który bez żadnych przeszkód został zatrzymany w jego rodzinnym domu w Wickford w hrabstwie Essex. Wcześniej nastolatek przewodził grupie crackerów pod nazwą Anonymous, ale wewnętrzne spory doprowadziły do założenia nowej grupy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.