Facebook Google+ Twitter

Hakerzy zaatakowali stronę Thirty Meter Telescope. Mieszkańcy Hawajów nie chcą budowy teleskopu?

Internetowa strona Thirty Meter Telescope (TMT) została zaatakowana przez hakerów. Przedsięwzięcie budowy teleskopu z lustrem o średnicy trzydziestu metrów na Hawajach spotyka się ze sprzeciwem tubylców. Czy atak przeprowadzili Anonymous?

Thirty Meter Telescope (TMT), projekt konstrukcji teleskopu z lustrem o średnicy 30 metrów. Courtesy TMT Observatory Corporation [Attribution], Wikimedia Commons / Fot. TMT Observatory CorporationInternetowa strona Thirty Meter Telescope została wczoraj zaatakowana przez hakerów. TMT jest amerykańsko-kanadyjskim przedsięwzięciem konstrukcji jednego z największych na świecie teleskopów. Lokalizację instrumentu z lustrem o średnicy trzydziestu metrów zamierzono na szczycie wulkanu Mauna Kea (w jęz. hawajskim - Biała góra) na Hawajach.

Rzeczniczka TMT, Caroline Witherspoon potwierdziła, że strona internetowa organizacji została skutecznie zakłócona cyberatakiem, ale nie wiadomo, kto jest za to odpowiedzialny. Powiedziała, że ​​strona była niedostępna przez około dwie godziny.

"TMT padł dzisiaj ofiarą niegodziwego ataku DoS, najwyraźniej uruchomionego przez Anonymous" - oznajmiła Sandra Dawson, rzeczniczka projektu. "Incydent jest w trakcie wyjaśniania." Stronę przywrócono do normalnego użytkowania jeszcze w niedzielę wieczorem.

Rdzenni Hawajczycy uważają ziemie na szczycie Mauna Kea za święte i sprzeciwiają się realizacji projektu TMT. Niedawno Hawajów gubernator David Ige zdecydował wstrzymaniu prac do czasu przedyskutowania sprawy.

Blogowa strona Operation Green Rights, która oficjalnie występuje pod szyldem Anonymous publikuje zrzuty z ekranu TMT, komunikaty i apele:

Anonymous w obronie Mauna Kea. http://operationgreenrights.blogspot.com Anonymous - wolny przepływ informacji / Fot. Operation Green Rights/Mauna KeaNothing will ever justify the destruction of ecosystems; filthy money can never replace them. Stand with the Hawaiian natives against #TMT (Thirty Meter Telescope)

26/04/2015 20.00 GMT +1 #DDoS against site of #Hawaii government https://portal.ehawaii.gov
STOP ecocide and native rights abuses #WeAreMaunaKea


Operation Green Rights zamieszcza też dowód przeprowadzonego cyberataku na stronę internetową władz Hawajów. Cindy McMillan, dyrektor ds. komunikacji w administracji gubernatora Igego, nie potwierdziła ataku na rządowe strony. Trwa sprawdzanie zgłoszenia.

Mauna Kea jest największym i najwyższym wulkanem na Ziemi. Jego szczyt wznosi się na wysokość 4205 metrów, zaś mierzony od podstawy w oceanie ponad 10 tysięcy metrów. Tubylcy wierzą, że na świętej górze znajduje się siedziba Poliahu - bogini śniegu. Rozsypują tam prochy bliskich i składają w ofierze pępowiny nowonarodzonych dzieci.

Przeciwni aktywności astronomów na hawajskich szczytach, są również ekolodzy. Ich zdaniem szeroko zakrojone obserwacje nieba mogą zaburzyć miejscowy ekosystem i zagrozić robaczkowi wëkiu (Nysius wëkiuicola). Ten drobny pluskwiak zamieszkuje podnóże Mauna Kea, poza tym nie jest spotykany nigdzie indziej na świecie.


źródło: Associated Press

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.