Facebook Google+ Twitter

Haki straszaki na rynku pracy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-04 15:35

Jeśli jesteś matką, masz wiele barier do pokonania, aby znaleźć się z powrotem na rynku pracy. Czy zdążyłaś już zwątpić w swoje szanse w rankingu kandytatów młodych, dyspozycyjnych i energicznych? Tak? To przeczytaj poniższy artykuł.

Ogłoszenia o pracę pokazują jak duża jest konkurencja w szukaniu zatrudnienia. Pracodawcy dokonują wyboru spośród wielu kandydatów. Dlatego już w swoich ogłoszeniach przeprowadzają preselekcję. Na czym ona polega? Między innymi na użyciu haków – straszaków. Są to szorstkie formułki, które mogą skutecznie zaburzyć naszą samoocenę i zdyskwalifikować nas już w przedbiegach w staraniu się o upragnioną pracę. Czego się więc nie bać?

Proszę mi zatem powiedzieć coś o pani kompetencjach...

To zdanie, wypowiedziane tonem pozbawionym emocji, może skutecznie zaburzyć twoją samoocenę. Od razu nasuwa ci się na myśl, że zapewne w tej firmie, w tej instytucji pracują ludzie co najmniej dwa razy lepsi. Pół biedy, jeśli ta myśl tylko przemknie. Ale może się też zdarzyć, że wytrąci cię to z równowagi na tyle skutecznie, że rozmawiający z tobą pracodawca odniesie wrażenie, iż posiadasz jakieś poważne braki. A przecież kompetencje to nie jakaś magia, tylko zakres twojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, który umożliwi ci bycie skutecznym na wybranym stanowisku.

Zatem przed każdą rozmową kwalifikacyjną warto się nastawić pozytywnie i mieć świadomość, że chcąc pracować na wybranym przez ciebie stanowisku siłą rzeczy musisz mieć wymagane kwalifikacje. Przecież nie można być cukiernikiem, nie umiejąc piec ciast.

Poza tym powinnaś pamiętać, że kandydat nigdy nie jest idealny i na dobrą sprawę na każdego można znaleźć przysłowiowego haka. Dlatego zamiast wpadać w panikę, że czegoś ci brak, zapewnij przyszłego szefa o gotowości podniesienia poziomu wymaganych kwalifikacji. Jest możliwe, że szef doceni twoją szczerość i da ci szansę mimo wszystko.

Wymagamy od naszych pracowników wysokich umiejętności interpersonalnych

Na pytanie, co to są te umiejętności, niemal każdy odpowie, że to nic innego jak umiejętności międzyludzkie. I dzieje się tak, jak z popularną ostatnio w mediach asertywnością, która w powszechnym mniemaniu jest sztuką konstruktywnego odmawiania i nikt nie ma potrzeby wnikać głębiej, czego ona jeszcze dotyczy.

Znaczenie umiejętności interpersonalnych, o których wiesz coś, ale zarazem nic konkretnego, o których nie myślisz w codziennym życiu właśnie dlatego, że nie są ci zupełnie jasne, może cię skutecznie zdezorientować. Toteż najpierw, przed rozmową kwalifikacyjną, warto się zastanowić w czym umiejętności interpersonalne konkretnie pomogą ci w pracy?

- Jeśli starasz się o pracę w biurze, musisz umieć pracować w zespole. Przydadzą ci się więc takie cechy, jak zdolność umiejętność do osiągania kompromisów w sytuacjach konfliktowych, czy wspomniana wyżej asertywność.

- Jeśli chcesz pracować w korporacji oprócz wymienionych wyżej cech, musisz być bardzo odporna na stres, który wynika z narzuconej presji czasu i autorytetu zwierzchników. Jeśli czujesz, że potrafisz pracować w takich warunkach, nie wpadniesz w nerwicę, która nie pomoże ci w pracy, jak się potocznie mówi, na wysokich obrotach. Nie staniesz się drażliwa, umiejętnie będziesz gospodarowała swoim czasem.
(Klaudia Maksa)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.