Facebook Google+ Twitter

Hala Stulecia - multimedialny powrót do przeszłości

W lutym otwarte zostało we Wrocławiu Centrum Poznawcze. Korzystając z najnowocześniejszych technik multimedialnych można dotknąć historii niesamowitej budowli - Hali Stulecia. Warto zwiedzić!

Wpisana na listę UNESCO, Hala Stulecia w 2013 będzie świętowała 100 lat swego istnienia. / Fot. E.ŚwiączkowskaHala Stulecia, zwana przez swego twórcę Maxa Berga "Katedrą Demokracji", powstała w latach 1911-1913. Do dziś zadziwia niesamowitą konstrukcją i rozwiązaniami architektoniczno-technicznymi.

Brak było do tej pory rzetelnej informacji na temat powstania obiektu i jego twórców. Otwarte w lutym 2012 Centrum Poznawcze w bardzo nowoczesny, multimedialny sposób pozwala dotknąć historii powstania Hali.

Modernistyczny wystrój sali i dotykowe ekrany / Fot. E.ŚwiączkowskaŚcieżka dydaktyczno - poznawcza wiodąca przez 4 sale wystawowe wyposażone w ekrany dotykowe i monitory LCD, zapewnia wiele atrakcji i wiadomości. W pierwszym pokoju zwanym Historycznym zgromadzono wszelkie informacje dotyczące hali i jej twórców.

W zaaranżowanym studio obejrzymy film przedstawiający powstanie i funkcjonowanie Hali od 1913 do dziś. Niesamowita jest animacja pokazująca
etapy odlewania poszczególnych elementów z betonu i ich transportu
na coraz wyższe kondygnacje obiektu. Warto wspomnieć, że korzystano z dwóch dźwigów poruszających się po okręgu torów wybudowanym wokół powstającej budowli.

Budując w środku obiektu tymczasową wieżę stworzono rodzaj kolejki linowej transportującej w górę gotowe elementy. Zastosowana nowatorska technologia pozwoliła zrealizować budowę w dwa lata , a nawet uzyskać nagrodę za oddanie obiektu o 6 tyg. przed wyznaczonym terminem.

Wyciągając multimedialne szuflady zapoznamy się z życiorysami twórców hali, a dzwoniąc ze stylizowanych telefonów podsłuchamy sporo opowieści dotyczących projektu i funkcjonowania budowli.

Jedno z konkursowych osiedli w dzielnicy Sępolno. Zbudowane w latach 1919-1935. Z lotu ptaka dostrzegalny kształt orła. Przykład funkcjonalnej zabudowy tonącej w zieleni. / Fot. E.ŚwiączkowskaNastępny pokój-edukacyjny, zapozna nas z modernizmem wrocławskim.
Ówcześni architekci zakładali, że o pięknie budynku stanowi głównie jego funkcjonalność. Problemem tamtego okresu były ciasne, przeludnione mieszkania i zbyt gęsta zabudowa miasta.

Jednym z naczelnych haseł modernizmu była maksyma Sullivana "Form follows functio", co należy tłumaczyć: "forma wynika z funkcji". Ogłoszono wiele konkursów, a zrealizowane projekty do dziś służą mieszkańcom Wrocławia.

Możemy zatem dotknąć , obejrzeć i ocenić prace konkursowe. Jedną z ciekawostek jest projekt budynku dla osób samotnych lub małżeństw bezdzietnych. Istniejący do dziś dom przy ul. Kopernika w założeniu posiadał mieszkania z wnęką kuchenną do przygotowywania małych posiłków. Obiady bowiem spożywano w restauracji mieszczącej się w centrum budynku. Każde mieszkanie utrzymywane było w czystości przez sprzątaczki zatrudnione przez zarząd obiektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ulanna
  • ulanna
  • 06.04.2012 11:23

Też byłam ! Interaktywna podloga jest ekstra !
Albo ryby pływają i uciekają spod naszych stóp , albo na zielonym trawniku kwitna kwiaty !
Zabawa przednia !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę mało kto ze znajomych wrocławian wie,ze mamy taką sympatyczną wystawę.
Zachęcam wszystkich do zwiedzania!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Misiek
  • Misiek
  • 02.04.2012 18:34

Byłem niestety pomieszczenie z interaktywną podłogą nie było wtedy dostępne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.