Facebook Google+ Twitter

"Hałaśliwa większość nie może zawłaszczać Kościoła". Apel prof. Lufta

List prof. Stanisława Lufta, byłego wykładowcy medycyny pastoralnej w seminarium duchownym, do abp. Józefa Michalika jest - jak uważa Gazeta.pl - jedną z najcelniejszych krytyk Kościoła od kilku lat. Przewodniczący Episkopatu ma odpowiedzieć na pismo prof. Lufta, który ostro krytykuje o. Rydzyka.

Sonda

Apel prof. Lufta:

 / Fot. P. Krzyżanowski Polskapresse"Gazeta Wyborcza" zapowiada wielki spór w polskim Kościele, z antysemickimi komentarzami w tle. Przewodniczący Episkopatu ma odpowiedzieć na pismo prof. Stanisława Lufta, wykładowcy seminarium duchownego, który ostro krytykuje o. Rydzyka. W ocenie Gazety, list prof. Stanisława Lufta do abp. Józefa Michalika jest "jedną z najcelniejszych krytyk Kościoła od kilku lat".

Dla polskich biskupów może to być duży problem, gdyż autor listu jest zasłużonym, 90-letnim emerytowanym wykładowcą medycyny pastoralnej, w seminarium duchownym. "Dziś w Polsce proponuje się zamykanie Kościoła w 'oblężonej twierdzy', niechętnej otaczającej go rzeczywistości" - napisał w październiku br. wybitny naukowiec, nestor reumatologii. Sekretarz abp. Józefa Michalika, ks. Roman Chowaniec oświadczył, że może abp Michalik na list odpowie. Ale nie można na razie nic więcej powiedzieć – podaje-gazeta.pl.

Prof. Stanisława Lufta, do napisania listu sprowokowały – mówiąc oględnie – ohydne zaczepki o. Rydzyka. Na falach Radia Maryja i w "Naszym Dzienniku", ks. Rydzyk – nakręcony złością i wściekłością na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT), że nie chce przyznać Telewizji Trwam miejsca na multipleksie, zaatakował prof. Stanisława Lufta i jego syna, Krzysztofa Lufta z KRRiT: "Zwróciłbym się do tatusia pana Lufta. Proszę zwrócić się do syna i powiedzieć: "Synu, co wyprawiasz?" - pisał wkurzony, Tadeusz Rydzyk.

Profesor Luft wspomniał w swoim liście, o hałaśliwych, gorszących incydentach podczas państwowych uroczystości i na cmentarzach oraz o tym, że w demonstracje polityczne angażują się media o. Tadeusza Rydzyka. Według niego, współodpowiedzialność za to, ponosi polski Episkopat.

"Większość polskich katolików nie angażuje się w hałaśliwe demonstracje polityczne, nie czuje się dyskryminowana, w rzekomo zniewolonym kraju. Nie chcę nikomu odmawiać prawa do przeżywania swojej wiary w różny sposób, ale trudno się zgodzić na zawłaszczanie Kościoła przez hałaśliwą mniejszość", która zamienia go "w partię polityczną" – napisał w liście do abp. Michalika profesor Luft.

Wszędzie tam – jak podkreślił profesor, gdzie dochodzi do mieszania religii z polityką, konflikty polityczne stają się ostrzejsze, a największym przegranym jest religia, która "więdnie i traci siłę swego moralnego przesłania".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Panie Koźmiński , czego ty chcesz !!!
Masz wolność wyboru .

W telewizji najnowszej generacji jest wielki wybór .

Kilka kanałów TVN , POLSATU , TVP i aż 2 z muzyką DYSKO POLO.

Z komentarzy wynika, że to wystarczy aby poczuć się należycie informowany.
Demokracja ma ma tą zaletę, że decyduje większość.

Koźmiński, zostałeś przegłosowany.

Nie jesteś małolatem i powinieneś pamiętać jak było 20 z hakiem lat temu, za PRL-u.

Od tamtej pory niewiele się zmieniło.

Jeżeli to Ci nie odpowiada, to możesz manifestować swoje niezadowolenie na ulicy.

Zostaniesz nazwany prawicowym warchołem , anarchistą ale pałowanie , areszty 24h czy zimny prysznic z polewaczki, puki co nie grożą.
Ale kto wie co będzie później.

Władzy raz zdobytej nie oddaje się zbyt łatwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan żartuje, panie Andrzeju? Włochy, Hiszpania, Irlandia, Malta, Polska, Francja etc. nie są krajami wysokorozwiniętymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę , stwierdzam, że pani Jadwiga Kowalczyk jest takim samym Polakiem jak ja i moja rodzina.
Jest propozycja napisania o patriotyzmie. Czy tylko "Rydzykowi" patrioci są patriotami albo zwolennicy Jarosława Kaczyńskiego i jego obłąkańczych posunięć, a robi to wraz z PiS i wrogami tej Polski-Rzeczpospolitej Polskiej, która jest ojczyzną moją i całej mojej rodziny, tej również żyjącej poza granicami Polski.
Czy ateiści są polskimi patriotami?OCZYWIŚCIE TAK !!
Czy katolicy i wyznawcy innych religii są polskimi patriotami?OCZYWIŚCIE TAK !!!
JEST FAKTEM BEZSPRZECZNYM, że ten rząd PO - PSL jest nieudolny.
(PO-PSL) NIE POTRAFI, NIE CHCE, JEST SZANTAŻOWANA przez środowisko Radiomaryjne, PiS, Solidarnej Polski a przede wszystkim tych związanych bezpośrednio z Jarosławem Kaczyńskim, że NIE UKRÓCA TYCH WROGICH WOBEC POLAKÓW I POLSKI; jątrzących, dzielących, podburzających, oszczerczych, pomawiających,,,,itc. tych hucp w Polsce i poza jej granicami np. w Brukseli, USA .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@roman koźmiński Wczoraj 20:48 - "rząd" katolików ma siedzibę w Rzymie, a jego duchowi poddani maja pełną swobode uprawiania kultu religijnego w kraju, gdzie nawet służby państwowe maszerują czwórkami do Częstochowy.

List prof. Lufta jest niezwykle trafną i NARESZCIE NAGŁOSNIONĄ publiczną wypowiedzią człowieka zasłużonego, którego zaatakował bezprzykładnie chamski, bezczelny klecha, o którym pisze koryfeusz polskiego dziennikarstwa, Stefan Bratkowski, między innymi tak:
link
...Tenże Rydzyk potra­fił na forum Par­la­mentu Unii oskar­żać pol­skie pań­stwo o tota­li­ta­ryzm. Reli­gia służy mu do pod­trzy­my­wa­nia tej nie­na­wi­ści. Nie­na­wi­ści nie do „obcych”, „przy­jezd­nych”, „imi­gran­tów”, co też nie byłoby chwa­lebne, a do wła­snych roda­ków, czego się nie uświad­czy nawet wśród kse­no­fo­bów Europy Zachod­niej....

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Maria Czerw .
To skąd się wzięło setki tysięcy zakupionych dekoderów Trwam. Nie przyszło panu do głowy, że metodyka badania jest wątpliwa.
ODPOWIEDŹ :Nie oglądali tego krótkiego filmu dokumentalnego o Tadeuszu Rydzyku.
Podaję tytuł i link :Imperium Ojca Rydzyka

http://www.youtube.com/watch?v=2MZAMUrPuGQ

Dlaczego nigdy!!Ojciec Tadeusz Rydzyk nie odniósł sie do tego filmu i Telewizja Trwam>???
Dlaczego nigdy nie zaskarżono tego filmu; autorów, osób duchownych, jak i świeckich?!Dlaczego nie zaskarżono tych wszystkich co się wypowiadaj o Tadeuszu Rydzyku??!Dlaczego nie zaskażano ich o sianie nie prawdy???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TO JEST w krótkiej formie pokazana prawda o tym " kapłanie" Tadeuszu Rydzyku!!!!Tacy jak on zniechęcają wszystkich UCZCIWYCH KATOLIKÓW i nie tylko katolików, do wiary w Boga i mojej wiary jako katolika w KrK!!!!!!!
DLACZEGO NIGDY TEGO FILMU NIE POKAZANO NA WIZJI W Telewizji Trwam????Co stoi na przeszkodzie???No co, co jest tego powodem???????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan "roman koźmiński" posiadł umiejętność właściwą wieszczom.
Mówi za miliony...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

roman koźmiński Dzisiaj 20:48
"Większość katolików, przede wszystkim nie utożsamia się z tym rządem!"

Od kiedy to mniejsza część społeczeństwa jest większością?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesor Stanisław Luft to wybitny przedstawiciel Kościoła Katolickiego , wieloletni wykładowca w seminarium duchownym .
Słowa Tadeusza Rydzyka dotknęły jego godność .
To Stanisław Luft troszczy się o przyszłość KK , który uwikłał się w politykę i traci wiernych . Abp Michalik dał już wyraz niejednokrotnie ,że się z tym nie zgadza i na pewno da godną odpowiedź .
Upolitycznianie listu przez katolików jest niegodne i wstydliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyna Wiśniewska specem od Kościoła - śmiechu warte.

@Andrzej Ch.
To skąd się wzięło setki tysięcy zakupionych dekoderów Trwam. Nie przyszło panu do głowy, że metodyka badania jest wątpliwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ulega wątpliwości,że ogromna większośc polskich katolików,-nie utożsamia się z sektą rydzykową,jak i z partią PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.