Facebook Google+ Twitter

Hałasujący sąsiad nie będzie już problemem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-13 10:50

Hiszpańscy naukowcy wynaleźli materiał, który w stu procentach pochłania dźwięk. Skonstrowane dzięki niemu płaszcze akustyczne w przyszłości będą mogły rozwiązać problem zbyt głośnych sąsiadów czy wysokiego natężenia hałasu na ulicach.

Płaszcz akustyczny będzie dla ucha tym, czym dla oka jest czapka niewidka. Specjalna osłona będzie bowiem niewrażliwa na dźwięk - wynalazcy z Uniwersytetu Technologicznego w Walencji twierdzą, że fale akustyczne będą po prostu omijać przedmioty zrobione ze specjalnych materiałów kompozytowych; podobnie jak woda w strumieniu omija duże kamienie. Umożliwią to tak zwane soniczne kryształy czyli mikroskopijne cylindry, które ułożone warstwowo będą całkowicie odporne na dźwięk.

Na razie projekt jest we wstępnej fazie rozwoju, ale zdaniem naukowców niedługo z nowoczesnych materiałów będzie można budować idealnie wytłumione domy czy sale koncertowe, oraz okręty wojenne niewidzialne dla radarów.

Pracę zespołu naukowców, któremu przewodniczył dr Jose Sanchez-Dehesa, publikuje Nowa Gazeta Fizyczna (New Journal of Physics).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.