Facebook Google+ Twitter

Hałda w Wiślince wciąż truje!

Wojewoda pomorski mówi: "Ludzie powinni czuć się bezpiecznie". Organizacje ekologiczne odpowiadają: "Ludzie powinni być bezpieczni" – tak wygląda dialog między urzędnikami a ludźmi zaangażowanymi w działalność proekologiczną w Gdańsku.

Wiele osób popiera przeprowadzoną akcję. / Fot. Magdalena IskrzyckaKażdy ma prawo wiedzieć! / Fot. Magdalena IskrzyckaPodczas niedzielnego spaceru po gdańskiej starówce można dowiedzieć się wiele, nie tylko na temat historii miasta, ale i problemów jakie są udziałem jego mieszkańców. Organizacje ekologiczne nie mają zaufania do urzędników. / Fot. Magdalena IskrzyckaPrzykładem na to może być akcja zorganizowana na rzecz unieszkodliwienia hałdy fosfogipsowej w Wiślince. Nieformalna Grupa Inicjatywna „Fosfi”, Obywatelska Liga Ekologiczna, Greenpeace oraz Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie zebrały swe siły pod fontanną Neptuna, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak niebezpiecznym tworem jest usypisko zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli.

W ulotce rozdawanej podczas wiecu czytamy: „Hałda w Wiślince istnieje od 35 lat. Przez ten czas właściciel – Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory - wykorzystywał ją do składowania szkodliwych odpadów (…). Od kilkunastu lat naukowcy i media alarmują o jej negatywnym oddziaływaniu na środowisko i zdrowie ludzkie. Zwiększona zachorowalność na nowotwory, alergię, astmę i choroby kości, to typowe objawy wśród mieszkańców Żuław Wiślanych.”

Protestujący w białych kombinezonach i z maskami na twarzy. / Fot. Magdalena IskrzyckaHałda w Wiślince to problem każdego mieszkańca Gdańska, położona jest zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum tego miasta. / Fot. Magdalena IskrzyckaOrganizacje zamierzają złożyć odpowiednią petycję na ręce wojewody pomorskiego. Będzie to kolejne pismo wystosowane do urzędu poruszające kwestię składowiska w Wiślince. W razie braku odzewu stowarzyszenia planują donieść prokuraturze o popełnieniu przestępstwa, za które uważają aktywność budowlaną w obrębie zamkniętego już składowiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

plusik ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podczas akcji nie miał przy sobie żadnych ulotek z restauracji, nie usłyszałam też od niego nic na temat Velvetki. Oczywiste było, że nie jest zwykłym przechodniem, ale w związku z tym, że stał zainteresowany wydarzeniem i z uważnie czytał wręczoną mu przez kogoś ulotkę wydał mi się ciekawy.
W każdym razie dziękuję za podpowiedź o panu z Velvetki.

Postaram się o zdjęcia z wysypiska, podobno jeżdżą tam teraz buldożery i dużo się dzieje.

Jedno mnie też zdziwiło, jak Natalia zauważyła, protestujących było niewielu. Kwestia Wiślinki istnieje od wielu lat... mam nadzieję, że tak małe zainteresowanie to nie wynik obojętności Gdańszczan na sprawę hałdy, a słabej organizacji samej niedzielnej akcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, ten Pan rozdaje ulotki. Jego praca odbywa się głownie na ulicy. Stoi tam kilka godzin dziennie... Popiera co i rusz kogoś licząc, ze w zamian odwiedzisz Velevetkę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydało by się zdjęcie omawianej hałdy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natalio wyobraźmy sobię taką sytuację: pani pracująca jako kelnera w kawiarni na starówce wychodzi podczas demonstracji na 10cio minnutową przerwę i skanduje hasła razem z ekologami... czy to że pracuje w pobliżu jako kelnerka czyni jej głos mniej ważnym? Załóżmy dodatkowo, że dorabia sobie jako fotomodelka i widząc fotografa przyjmuje wystudiowaną pozę, czy to powoduje, że zdjęcie wprowadza w błąd oglądającego zdjęcia ze zdarzenia? Nie pytałam tego pana gdzie pracuje i co reklamuje, bo ważniesze było dla mnie co myśli na temat hałdy w Wiślince.
Ten pan był na akcji protestacyjnej, stał w tłumie dłuższą chwilę, przeczytał ulotkę, a pytany przeze mnie o poparcie dla inicjatywy powiedział , że jest po stronie ekologów całym sercem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Brawo Magdo :) Poruszyłaś bardzo ważny temat, niestety ma on wymiar jedynie lokalny ...
Wkrótce mam zamiar na w24 również podjąć ten temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te pan w tradycyjnym stroju reklamuje restaurację Velevetka i pozwala sobie robić zdjęcia każdemu. Jego obecność jest zupełnie przypadkowa... Wprowadzasz czytelnika w błąd sugerując, ze tak odstawiony przyszedł na protest. A ludzi na manifestacji była garstka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

trzeba o tym mówić głośno (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2007 10:24

(+) Gratuluje debiutu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.