Facebook Google+ Twitter

Halina Kunicka zaśpiewała w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, Halinę Kunicką można było usłyszeć na zakończenie sobotniego (18 maja 2013 r.) bloku imprez zorganizowanych z okazji Dni Ostrowca Świętokrzyskiego.

Halina Kunicka. / Fot. Krzysztof KrzakZ urodzenia lwowianka, ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (pracę magisterską napisała o udziale prokuratora w procesie cywilno skarbowym). Nigdy jednak nie założyła sędziowskiej togi, bowiem wciągnęła ją estrada. Była na III roku studiów, gdy matka Haliny Kunickiej usłyszała informację o organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla młodych piosenkarzy, na który - jak wspomina Lucjan Kydryński w książce "Przejazdem przez życie... Kroniki rodzinne" - niemal siłą zaciągnęła swoją córkę. Kunicka doszła wówczas do finału tego konkursu, w którym ostatecznie zajęła III miejsce (za Sławą Przybylską i Hanną Rek). Po tym sukcesie Halina Kunicka zapisała się do studia piosenki, w którym uczyła się dykcji, solfeżu, a potem także szkoliła głos u Wandy Warmińskiej i Olgi Łady. Jednocześnie została zaangażowana do kabaretu architektów "Pinezka", w którym wypatrzył ją Lucjan Kydryński, późniejszy mąż piosenkarki, przez wiele lat prowadzący jej recitale.

W latach 60. i 70. XX wieku Halina Kunicka należała do szczególnie popularnych piosenkarek w Polsce. Koncertowała nie tylko w Polsce, ale i praktycznie na całym świecie; poza Europą dawała recitale w USA, kanadzie, Australii. Jako jedna z nielicznych polskich artystek koncertowała w paryskiej Olimpii. Wystąpiła w niezliczonych programach telewizyjnych z "Muzyką lekką, łatwą i przyjemną" na czele. Do tej pory piosenkarka nagrała trzynaście płyt, z których trzy zyskały status złotej. Dla Kunickiej pisali najlepsi autorzy i kompozytorzy, m.in. Osiecka, Młynarski, Bryll, Korcz. Piosenkarka wylansowała wiele przebojów, takich jak "Czumbalalajka", "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Cyganka", "Upływa szybko życie", "Kasieńka", "Od nocy do nocy". Jej wizytówką stała się piosenka "Orkiestry dęte".


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.