Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23906 miejsce

Halina Kunicka zaśpiewała w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek, Halinę Kunicką można było usłyszeć na zakończenie sobotniego (18 maja 2013 r.) bloku imprez zorganizowanych z okazji Dni Ostrowca Świętokrzyskiego.

Halina Kunicka. / Fot. Krzysztof KrzakZ urodzenia lwowianka, ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (pracę magisterską napisała o udziale prokuratora w procesie cywilno skarbowym). Nigdy jednak nie założyła sędziowskiej togi, bowiem wciągnęła ją estrada. Była na III roku studiów, gdy matka Haliny Kunickiej usłyszała informację o organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla młodych piosenkarzy, na który - jak wspomina Lucjan Kydryński w książce "Przejazdem przez życie... Kroniki rodzinne" - niemal siłą zaciągnęła swoją córkę. Kunicka doszła wówczas do finału tego konkursu, w którym ostatecznie zajęła III miejsce (za Sławą Przybylską i Hanną Rek). Po tym sukcesie Halina Kunicka zapisała się do studia piosenki, w którym uczyła się dykcji, solfeżu, a potem także szkoliła głos u Wandy Warmińskiej i Olgi Łady. Jednocześnie została zaangażowana do kabaretu architektów "Pinezka", w którym wypatrzył ją Lucjan Kydryński, późniejszy mąż piosenkarki, przez wiele lat prowadzący jej recitale.

W latach 60. i 70. XX wieku Halina Kunicka należała do szczególnie popularnych piosenkarek w Polsce. Koncertowała nie tylko w Polsce, ale i praktycznie na całym świecie; poza Europą dawała recitale w USA, kanadzie, Australii. Jako jedna z nielicznych polskich artystek koncertowała w paryskiej Olimpii. Wystąpiła w niezliczonych programach telewizyjnych z "Muzyką lekką, łatwą i przyjemną" na czele. Do tej pory piosenkarka nagrała trzynaście płyt, z których trzy zyskały status złotej. Dla Kunickiej pisali najlepsi autorzy i kompozytorzy, m.in. Osiecka, Młynarski, Bryll, Korcz. Piosenkarka wylansowała wiele przebojów, takich jak "Czumbalalajka", "Niech no tylko zakwitną jabłonie", "Cyganka", "Upływa szybko życie", "Kasieńka", "Od nocy do nocy". Jej wizytówką stała się piosenka "Orkiestry dęte".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.