Facebook Google+ Twitter

Halina Sobańska: Obywatele muszą być partnerami dla władzy

Dni Aktywności Obywatelskiej organizowane są już po raz drugi. W tym roku udział w nich weźmie ponad 25 organizacji pozarządowych, które 26 maja zaprezentują się na Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Z Haliną Sobańską, pomysłodawczynią Dni Aktywności Obywatelskiej w Sosnowcu, rozmawiała Daria Słonecka.

fot. materiały organizatorów / Fot. Daria SłoneckaSosnowieckie Dni Aktywności Obywatelskiej trwające od 12 maja, zakończone Festiwalem Organizacji Pozarządowych 26 maja, to jedyne tego typu wydarzenie w Sosnowcu, mające na celu promocję organizacji pozarządowych, których w tym mieście jest ponad 200. Imprezie towarzyszy akcja informacyjna i szereg wydarzeń skierowanych do mieszkańców.

W tym roku, jak zwykle, przewidziano szereg inicjatyw większych i mniejszych, mających na celu czynne propagowanie postaw obywatelskich i poparcie dla III sektora. Idee tej inicjatywy zgodziła się przybliżyć specjalnie dla Wiadomosci24, Halina Sobańska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu.

Daria Słonecka: Jaka idea przyświeca organizacji Sosnowieckim Dniom Aktywności Obywatelskiej?
Halina Sobańska: Dni Aktywności służą wspieraniu aktywności obywatelskiej oraz społecznej, a to jest przecież ważne ze społecznego, politycznego ale i ludzkiego punktu widzenia, gdyż aktywność lub jej brak przekłada się na wiele dziedzin naszego życia, w tym m.in. na udział mieszkańców Sosnowca w decydowaniu o sprawach dla nas ważnych np. w konsultacjach społecznych (w których aktywność mieszkańców jest bardzo niska), czy w organizowaniu lub wspieraniu akcji charytatywnych. Niska aktywność społeczna, obywatelska, ma także przełożenie na frekwencję w wyborach władzy na różnych szczeblach (bywało, że w wyborach parlamentarnych, frekwencja w Sosnowcu była najniższa w Polsce). Dopóki nie nabierzemy nawyku udziału w sprawowaniu władzy nie będzie można mówić o społeczeństwie obywatelskim i naszym współdecydowaniu.

Jaki jest cel tego przedsięwzięcia?
Organizując Sosnowieckie Dni Aktywności Obywatelskiej chcemy pochwalić się naszą działalnością, poinformować mieszkańców o możliwościach rozwoju i wsparcia jakie mogą dawać organizacje pozarządowe, a także pobudzić sosnowiczan do działania na rzecz innych, do członkostwa i aktywności. Ponadto chcemy pokazać władzom miasta, że jesteśmy partnerami, którym należy przekazywać więcej zadań wraz ze środkami na ich realizację i wspierać, bo to ogromny potencjał, kapitał społeczny, pozytywna energia, którą należy wykorzystać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.