Facebook Google+ Twitter

Halloween, czyli pogańskie Zaduszki

Halloween to pogańskie święto, wywodzące się z irlandzkich tradycji All Hallow's Eve. Obecnie staje się modne również w Polsce.

Halloween to humorystyczna wersja katolickich Zaduszek (co ciekawe, kiedyś dzień Wszystkich Świętych też był świętem pogańskim). Dawniej 31 października Irlandczycy palili ogniska, modlili się za dusze zmarłych, chodzili ulicami miast, niosąc latarnie jack-o'-lantern (czytaj też: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jack_o_lantern_czyli_dynia_z_legenda_216605.html;Dynia z legendą). Latarnie te symbolizowały dusze zmarłych, którzy nie zaznali wiecznego spokoju. Ludzie wierzyli, że złe duchy wracają 31 października do świata żywych. Aby przybysze nie zrobili żyjącym nic złego, próbowano "wtopić się w tłum", przebierając się za zmarłych. Nie było to smutne, "zadumane" święto, jak jego katolicki odpowiednik, choć nie było też dniem radosnym.

W XIX wieku Halloween stało się modne w Stanach Zjednoczonych. To tutaj święto stało się radosne. Amerykanie, w odróżnieniu od swoich poprzedników, przywiązywali mniejsze znaczenie dla obrządku, bardziej pociągała ich sama zabawa i koncept ponurego, mrocznego dnia, w którym duchy pojawiają się w świecie żywych. Dlatego też to tutaj obyczaj ten obchodzi się najbardziej spektakularnie i najhuczniej. To właśnie w Stanach Zjednoczonych Halloween przybrało postać święta o ogromnej wadze. W zakładach pracy organizowane są konkursy na najlepsze przebranie, dzieci uczestniczą w balach, sąsiedzi konkurują ze sobą o najciekawszą i najbardziej przerażającą dekorację. Organizowane są festiwale, bale, które swą popularnością cieszą się we wszystkich stanach. Oczywiście, święto zdążyło już przejść kilka metamorfoz. Jego symbolami, oprócz jack-o'-lantern, stały się duchy, czarownice, czarne koty, sowy, po prostu wszystko, co związane jest z czarną magią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Spostrzeżenie zawarte w ostatnim zdaniu może się podobać.
Polecam tekst...
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzyszt. Sowiński
  • Krzyszt. Sowiński
  • 31.10.2011 14:14

fajnie napisałaś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.