Facebook Google+ Twitter

Halloween - zabawy w klimacie zaświatów i duchów

Zbliża się Halloween. Święto to dotarło do Polski pod koniec XX w. I choć ma wielu przeciwników, z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. To dzień zabawy, pozwalającej nam na wesoło oswajać się z tym co nieuniknione - śmiercią.

Tak bawią się dzieci w Halloween. Radości mają co niemiara... A dorośli razem z nimi. / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik Tradycje święta Halloween wywodzą się z pogańskiego, celtyckiego obrządku sprzed 2,5 tys. lat zwanego: All Hallow's Ele, czyli Wigilią Wszystkich Świętych. Celtowie w czasie Samhain (przypadający właśnie na 31 października) odprawiali modły za zmarłych, by wspomóc ich w wędrówce przez zaświaty. Wierzyli, iż w noc z 31 października na 1 listopada duchy zmarłych schodzą na ziemię, aby odwiedzić swoich bliskich.

Ta noc była dla nich wyjątkowo magiczna, ponieważ według ich wierzeń, wieczorem kończyło się lato i stary rok, a zima i nowy rok zaczynały się dopiero o świcie. Dwanaście nocnych godzin nie należało więc ani do lata, ani do zimy, były niczyje. I to właśnie w tych dwunastu godzinach magicznej nocy dusze zmarłych odwiedzały swoich bliskich. Pozostałością tych pradawnych wierzeń jest właśnie Halloween, którego tradycje ostały się zapewne jeszcze tylko w Irlandii. Tam też do dziś jest świętem narodowym. Czy ktoś się boi? Bo ja nie... / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik

We współczesnym Halloween trudno doszukać się elementów mistycznych. Halloween, to przede wszystkim zabawa. Halloween obchodzone jest hucznie w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii. Ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, i to za przyczyną irlandzkich osadników właśnie, którzy te tradycje w XIX wieku przywieźli tam ze sobą, osiedlając się licznie.

Halloween w różny sposób obchodzone jest w różnych krajach, jednak coraz częściej obserwuje się „amerykanizację” tego święta i zanik tradycyjnych zwyczajów.Cukierek albo psikus?!!! / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik

W ostatnich latach Halloween, to przede wszystkim zwyczaj związany z maskaradą odnoszącą się do święta zmarłych. Obchodzone jest nocą 31 października, i mimo tego, iż nie jest świętem urzędowym, to po święcie Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych cieszy się największą popularnością.
Popularnym zwyczajem jest przebieranie się za duchy, upiory, czarownice, wampiry, diabły. Im straszniejsza postać, tym lepiej… tym bardziej cool!- Ja niczego się nie boję... choćby duch, to ustoję. No to co? Cukierek albo psikus?! / Fot. Fot. Halina Krüsch Czopowik

Tak przebrane dzieci chodzą po domach sąsiadów, i pukając do drzwi, wołają: - "Trick-or-treating!” (ang. cukierek albo psikus). Psikusem tym jest jakaś psota, którą dzieci robią właścicielowi, jeśli ten zlekceważy je i nie da "zapłaty". Ludzie, którzy mają w sąsiedztwie dzieci, a także, co najważniejsze, poczucie humoru, przygotowują się do Halloween i już wcześniej zaopatrują się w słodycze… I wszyscy się przy tym bardzo dobrze bawią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5 *

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duchy, zjawy i upiory,
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
i do Twoich drzwi pukają,
Jeśli nie chcesz ich się bać,
Musisz im cukierka dać.

I jeszcze jeden:

My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
musisz nam cukierka dać.

Widać, że w Polsce Halloween rzeczywiście staje się bardzo popularne, zwłaszcza wśród dzieci. Takich wierszyków w necie krąży mnóstwo (autorzy nieznani), i wiele opisów różnych zabaw, dekoracji, przebrań. No cóż, ważne, że dzieci mają frajdę. I oto chodzi! Oczywiście jeśli są mądrze przygotowane i poprowadzone przez dorosłych. Happy Halloween! Wesołego Halloween!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.