Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4441 miejsce

Haluksy a ćwiczenia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-08 18:19

Wąskie obuwie, otyłość, praca w pozycji stojącej - to jedne z najczęstszych powodów powstawania haluksów, które mocno utrudniają chodzenie.

 / Fot. Arkadiusz WawrzyniakHaluks, paluch koślawy (łac. hallux valgus). Jest to leżący najbardziej przyśrodkowo i najsilniejszy palec stopy, stanowiący dla niej podporę. Podobnie jak kciuk posiada dwa paliczki. Paluch koślawy jest chorobą cywilizacyjną, wynikającą z noszenia niewłaściwego obuwia, ciasnego, na wysokim obcasie, czy też o wąskich noskach.

Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy w wyniku czego następstwem jest "płaskostopie poprzeczne". Także wąskie zakończenie butów doprowadza do koślawego ustawienia palca.

Duże znaczenie odgrywa nieprawidłowa budowa stopy, stojący tryb życia, czy otyłość.

Paluch stanowi ważny element podporowy. Pod wpływem zniekształceń zmienia się cała biomechanika stopy. Związane jest to z nierównomiernym rozkładaniem się ciężaru ciała.
W przypadku koślawości może dojść do zapalenia torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęku okolicy i bolesności.

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania zniekształcenia. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny. Leczenie nieoperacyjne obejmuje zmianę nawyków - wygodne obuwie, pielęgnacja stóp, aparaty korygujące, ćwiczenia.

Ćwiczenia polegają głównie na rozciąganiu oraz wzmacnianiu mięśni i ścięgien.
Nie jest możliwe usunięcie haluksów poprzez wykonywanie ćwiczeń, lecz w połączeniu ze zmianą nawyków mogą one w znaczący sposób opóźnić postępowanie zmian, a zarazem zaoszczędzić cierpienia i bólu w przyszłości

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Hallux

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Barbara Kownacka
  • Barbara Kownacka
  • 28.09.2012 12:04

W kwestii ćwiczeń to aparat Hallufix działa na takiej zasadzie że jakgdyby trenuje nogę z paluchem koślawym, bo nosząc go zmuszamy stopę i palec do pracy w prawidłowym ułożeniu. Co prawda nie ponosimy go w każdym bucie ale w domu w lekkich sandałach lub skarpetce można go używać i wtedy działa. Mnie pomógł. polecam hallufix, odradzam wysokie obcasy i buty z czubkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sportowiec
  • Sportowiec
  • 31.08.2011 16:42

Polecam <a href="http://kondycja.info/page.php?id=cwiczenia">ćwiczenia</a> na wszystkie partie ciała. Nie tylko na maszynach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sportowiec
  • Sportowiec
  • 31.08.2011 16:34

Polecam <a href="http://kondycja.info/page.php?id=cwiczenia">ćwiczenia</a> na wszystkie partie ciała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasami wybiera się piękne czy też modne obuwie, które wcale wygodne nie jest..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są chwile, kiedy po cichu się cieszę, że potrafię chodzić wyłącznie w płaskich butach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urszulo - w 1987 roku, będąc w Stanach, z niebotycznym zdumieniem patrzyłam w sklepie obuwniczym, jak sie dobiera buciki dla dziecka, ktore zaczyna chodzić.
Sprzedawca - specjalista, przymierzał najpierw bucik z przejrzystego tworzywa i oceniał, czy stopka dziecka dobrze się układa, czy nie ma ucisku i czy paluszki sa prawidłowo ułożone. Potem dopiero proponował buciki, odpowiadające wzorcowi.
To, co nosi na nogach nasza młodzież i dzieci, na ogół woła o pomstę do nieba. Ale decydującym czynnikiem jest niestety, koszt dobrego obuwia, a "modne" badziewie zalewa sklepy, stragany i stoiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U małych dzieci częstą przyczyna takiego zniekształcenia bywa chdzik, do którego mamy wstawiają swoje maluchy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Operacyjne leczenie halluksów wymusza zmianę obuwia; w przeciwnym wypadku zmiany zwyrodnieniowe tak sie utrwalaja, że panie, nawet z duzymi halluksami "nie potrafią" juz przejśc na niższy, lub płaski obcas.
Widuję czasem bardzo mlode dziewczyny w butach tanich , żle wyprofilowanych, na obcasach:
powodują one ie tylko płaskostopie i prowadza do zniekształceń stóp, ale również do niefizjologicznego ustawienia miednicy i kręgosłupa.
Niestety wydaje sie, że matki na to wpływu nie maja, a lekarzy szkolnych, ukierunkowywali profilaktykę, juz dawno nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.01.2010 20:22

Taak, znamy to, szczególnie my, kobiety, niewolnice mody ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.