Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5434 miejsce

Hamankiewicz: słowa Tuska o "braniu w kamasze" mogą zaognić konflikt

"Premier pewnie wie, że działając przeciwko lekarzom, działa się przeciwko chorym" - przekonywał w poniedziałek Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w "Kontrwywiadzie" RMF FM.

 / Fot. Nina-no, CC2.5Maciej Hamankiewicz uważa, że lekarze, słowa premiera o wyciąganiu wobec nich konsekwencji w przypadku niewypisywania recept w sposób właściwy, odebrali jako zapowiedź "brania w kamasze", a to jest jak orzekł "zła droga, którą można jedynie niepotrzebnie zaognić konflikt, a jednocześnie bardzo zaszkodzić chorym". Tymczasem wg Hamankiewicza dziś żaden lekarz nie może wypisać recepty prawidłowo.

Pytany przez Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie radia RMF FM, czy to taki problem, by sprawdzić w tabeli, jak refundowany jest lek i pobrać od pacjenta oświadczenie, że jest ubezpieczony, Hamankiewicz odparł, że jest to niewykonalne z kliku powodów. Nie da się wejść na serwer Ministerstwa Zdrowia więc nie da się określić jak to obwieszczenie wygląda, a decyzja prezesa Paszkiewicza, który dopuszcza wypisywanie oświadczeń jest "jedynie komunikatem prezesa Paszkiewicza, który prawdopodobnie jutro, pojutrze albo za rok, albo za dwa przestanie być prezesem".

Nie przekonuje go też fakt, że serwery zostaną w końcu odblokowane i przeszkoda tym samym usunięta, bo jak twierdzi "system jest wybitnie skomplikowany, pożerający olbrzymią ilość czasu, którą kradniemy pacjentom".
Wg Hamankiewicza, nie da się wypełnić recepty w ciągu kilkudziesięciu sekund, bo system informatyczny na to nie pozwala.

Jak twierdzi prezes NRL: "Sedno sprawy tkwi w niebezpieczeństwie ekonomicznym dla lekarzy; nawet w ciągu 5 lat może przyjść kontroler i zanegować wszystko w bardzo przebiegły sposób".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

ad rem
  • ad rem
  • 03.01.2012 19:41

pan Hamankiewicz wysłał list do premiera a w nim 3 punkty o co im chodzi . Żenada ! To pisze w necie ,można poczytać i sobie odpowiedzieć czy warto jest udręczać pacjentów, siać niepokój . To są 3 punkty nie dotyczące listy leków !

Komentarz został ukrytyrozwiń
pisowiec
  • pisowiec
  • 03.01.2012 17:11

Hamankiewicz ! W kamasze marsz ! Pan Ludwiś Dorn dobrze się poznał na leniach i łapówkowiczach. Dobry lekarz np pan Plechta się nie obawiał że pójdzie w kamasze. To dobry piczolog i należy do PIS. Nie jedną piczkę w życiu widział i na piczkach to się zna i nawet uczy pana Kaczyńskiego i tłumaczy po co babie piczka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
eugenia
  • eugenia
  • 03.01.2012 11:49

@weterynarz RACJA ! Muszą ponosić odpowiedzialność - WSZYSCY odpowiednio do stanowiska i zawodu. Lekarze jako pierwsi muszą zostać ZDYSCYPLINOWANI ! Dość picia na dyżurach, pozostawiania wacików, nożyczek itp sprzętów. PRZEPRASZAM LEKARZY SUMIENNYCH I ODPOWIEDZIALNYCH. Pozostali - jak trzeba to kur_wa w kamasze !!! I po jajach leniwych "dochtorów"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
weterynarz
  • weterynarz
  • 03.01.2012 10:10

Dlaczego lekarz nie może odpowiadać za błędy które popełnia ? Na każdym stanowisku pracownik odpowiada za to co robi, jedynie wysoki urzędnik państwowy, np. Premier i Ministrowie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności materialnej - jedynie polityczną i to tylko w teorii. Błędne decyzje polityczne w konsekwencji przynoszą olbrzymie straty i osioł który to spowodował powinien spłacać ewentualnie w ratach, nawet do końca życia. W ten sposób kolejka do "koryta" natychmiast by się zasadniczo zmniejszyła, na korzyść ludzi kompetentnych. I tak oto Tusk nadal prowadziłby sprzedaż pieczywa - a może nawet już nie ale na piłkę czasu było by full.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
  • gorol
  • 03.01.2012 08:56

slowo kamasze kojarza niektorzy z pewnym pijaczyna

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Malicki
  • Kuba Malicki
  • 02.01.2012 19:14

Wszyscy są beeee ,lekarze są beee, kibice są beeee,transportowcy ,górnicy ,slusarze , murarze,tynkarze i weterynarze ,akuszerki pielęgniarki ,kowale ,drwale ,rolnicy,piloci.

A rząd Tuska to subtelni nieudolni "IDIOCI"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 02.01.2012 18:45

no to teraz zacznie się medialna nagonka na lekarzy,jak wcześniej na kibiców.Jestem ciekawy kto będzie następny.Pod koniec kadencji okaże się że ze wszystkich grup zawodowych tylko urzędnicy są nienaganni.Zwłaszcza ci zatrudnieni w ostatnich 4 latach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ lekarz Dzisiaj 15:30 - własnie wiem z pierwszej ręki,że lekarze w mojej przychodni osiedlowej przyjmują pacjentów zgodnie z nowymi przepisami. Idzie to nieco wolniej, bo faktycznie, musza zapoznac sie z nową ksiażką.
Ale - lekarzu
- jaką ilością i asortymentem leków posługujesz się w praktyce codziennej stosując standartowe procedury?
- czy jest Ci potrzebna CAŁA zawartośc książki?
- Czy w praktyce ogólnej wypisujesz leki specjalistyczne? Z pewnoscia NIE!

Druga sprawa: lekarz w przychodzni przyjmuje od-do. Potem biegnie do innej przychodzni, albo jedzie do prywatnego gabinetu, gdzie znowu ma pacjentów w godzinach od-do. Na każdy gabinet zawarte sa umowy z NFOZem - kazdy "punkt" to pieniądze. A więc trzeba sie śpieszyć - i to jest główny ból (bul,bul,bul),zeby nie utonąć.
I jeszcze jedno Panie lekarzu - czy dodatkowe bazgroły na urzedowym blankiecie, jakim jest recepta nie powinny dyskwalifikowac recepty w ogóle ? Pieczątka z odesłaniem do NFOZ nie jest przewidziana ustawowo i jej przybicie powinno dyskwalifikować receptę tak samo, jak podobizna Gumisia z przedszkolackiej drukarenki.
Juz bardzo dawno mineły czasy, kiedy receptą mogła byc kartka papieru wydarta z zeszytu z pieczątka lekarz, jego podpisem, i nazwą leku pod sakramentalnym "Rp."
Jeśli recepta jest drukiem o ustalonym wzorcu, to nie powinno byc na niej nic poza tym, co przewiduje ustawa.
I jeszcze jedno: czyje krasnoludki wykonały za frico te tysiące pieczątek? A może nie za frico, i nie krasnoludki?

Komentarz został ukrytyrozwiń
lancet
  • lancet
  • 02.01.2012 16:10

Lekarzu ......dobrze było wypisywać leki [ z budżetu publicznego ] bez żadnej kontroli . Oj niejeden gabinet prywatny był zaopatrywany. Jak rząd się ugnie - publiczna służba zdrowia nigdy nie wyjdzie z dołka

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 02.01.2012 15:54

Wypisywanie recept to zakres czynności lekarza i tak ma podpisany kontrakt z NFZ . To jest typowy przykład lekceważenia pacjentów i tu wcale nie chodzi o papierek , który wydrukuje komputer , to jest głębsza przyczyna . Po wprowadzeniu nowej listy runęły - układy.