Facebook Google+ Twitter

Hamas daje Izraelowi tydzień na wycofanie się z Gazy

Hamas i inne bojówki ze Strefy Gazy ogłosiły natychmiastowe zawieszenie broni i dały Izraelowi tydzień na wycofanie wojsk. Informację podała syryjska telewizja, a także agencje powołujące się na wysokiego rangą przedstawiciela Hamasu Aymana Taha.

Organizacja domaga się także otwarcia wszystkich granic Strefy, by można było wwieźć żywność i artykuły pierwszej potrzeby dla ludności cywilnej.

Hamas "dotkliwie pobity"

Ehud Olmert / Fot. PAP/EPAJednostronne, zapowiadane przez Izrael, zawieszenie broni zaczęło obowiązywać o godzinie 2.00 w nocy czasu lokalnego (1.00 w nocy czasu polskiego). Decyzję o przerwaniu ofensywy podjął izraelski premier Ehud Olmert i ogłosił ją wczoraj wieczorem.

Według Olmerta cele trzytygodniowej izraelskiej operacji w Strefie Gazy zostały osiągnięte. Jak twierdzi polityk, Hamas został "dotkliwie pobity", a jego zdolność do ostrzału rakietami terenów izraelskicj jest poważnie ograniczona.

Izraelski helikopter w czasie ataku / Fot. PAP/EPAPremier Izraela przypomniał też o porozumieniu z Egiptem, w myśl którego kraj ów będzie zapobiegał dozbrajaniu się Hamasu. Aktywiści tego ruchu wykorzystują w tym celu podziemne tunele pod granicą egipską.

Wojska izraelskie nadal pozostają w Strefie Gazy. - Nad Strefą wciąż słychać dźwięk izraelskich samolotów. Wydaje się jednak, że ucichły eksplozje i strzały, trwające przez ostatnie trzy tygodnie - donosi Reuters.

Hamas zapowiedział kontunuację oporu wobec Izraela - do momentu, aż nie wycofa on swych wojsk i nie zniesie blokady Strefy Gazy. Tymczasem strona izraelska poinformowała nie rozważy wycofania sił wojskowych ze Strefy Gazy, dopóki Hamas nie wstrzyma ostrzału rakietowego.

Władze Autonomii Palestyńskiej obawiają się, że przerwanie ognia bez podpisywania z Hamasem rozejmu się nie utrzyma. W opinii rzecznika prezydenta Mahmuda Abbasa jednostronne zawieszenie ognia powinno być pierwszym krokiem, do podpisania rozejmu na warunkach proponowanych przez Egipt. Na temat Konfliktu w Strefie będą dziś rozmawiać w Egipcie prezydenci Hiszpanii, Francji, Włoch, kanclerz Niemiec i premier Wielkiej Brytanii. Po szczycie część przywódców uda się na rozmowy do Izraela.

Izraelska armia przez trzy tygodnie ostrzeliwała Strefę Gazy z lądu, powietrza i morza. Według palestyńskich służb medycznych zginęło ponad 1200 Palestyńczyków, a 5100 zostało rannych. Straty materialne wstępnie oszacowano na 476 milionów dolarów.

Kruche zawieszenie broni

Lotnictwo Izraela przeprowadziło pierwszy atak w Strefie Gazy od czasu wprowadzenia jednostronnego zawieszenia broni przez Tel-Awiw. Nalot był odpowiedzią na ostrzał rakietowy terytorium Izraela przeprowadzony przez Hamas. Jeszcze wcześniej doszło do wymiany ognia pomiędzy żołnierzami Izraela i Palestyńczykami. W wyniku tych starć zginął palestyński cywil.

Źródło: onet.pl, IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.