Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

48815 miejsce

Hamas nie jest organizacją terrorystyczną ?- wywiad z Omarem Fari

W niedzielę i w poniedziałek szef polskiego MSZ przebywał na Bliskim Wschodzie. O tej wizycie, o Polsce, Izraelu i Palestynie rozmawiam z Omarem Farisem, palestyńskim aktywistą.

- Jak Pan skomentuje słowa polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego: "Polska popiera prawo Palestyńczyków do posiadania własnego państwa" wypowiedziane w poniedziałek, podczas wizyty w stolicy Autonomii Palestyńskiej?
To są puste słowa, wszyscy tak powtarzają jak są w Ramallah, ale jak jadą na spotkanie z ministrami faszystowskiego rządu Izraela, mówią już inaczej. Nasz naród ma już dość takich obietnic bez pokrycia. Była nadzieja jak został podpisany układ pokowy w Oslo, ale niestety Izrael nie miał w ogóle zamiaru realizować planu procesu pokojowego. To były setki, tysiące godzin rozmów i spotkań i co? Nic. Izrael buduje więcej na okupowanych terenach. Zniszczył całą infrastrukturę, która była budowana między innymi dzięki pomocy UE i USA. Świat i jego przywódcy milczą. Jest niestety stosowany podwójny standard... Owszem, Polska ma podobną, dramatyczną i bogatą historię i ma dobre stosunki z nami oraz z Izraelem. Dzięki temu może odegrać jakąś rolę w procesie pokojowym, ale znając poglądy pana ministra Sikorskiego oraz fakt, że jego kariera rozwijała się na Zachodzie, to jego światopogląd jest proizraelski. Nie wierzę, że może być obiektywny.

- Czy od raportu ogłoszonego przez ONZ coś się zmieniło? Wytoczono jakiś proces za zbrodnie wojenne?
Jeżeli chodzi o raport Goldstone'a to jest po raz pierwszy okazja do postawienia Izraela przed sądem międzynarodowym za zbrodnie przeciw ludzkości. Choć Abbas i jego klika próbowali przedłużyć głosowanie, to gniew narodu palestyńskiego i różne organizacje praw człowieka zmusiły Abbasa do ponownego domagania się rozpatrzenia wniosku. Został on pozytywnie przegłosowany. Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy zbrodniarzy izraelskich przed sądem. Razem z działaczami organizacji praw człowieka będziemy starać się, tak jak w innych krajach UE podać zbrodniarzy izraelskich przed polskim sądem. Oni odpowiadają za mordowanie tysięcy cywilów.

- Jak widzi Pan przyszłość Palestyny? Czy jest szansa na pokój na Bliskim Wschodzie? Jakie warunki muszą spełnić obie strony aby było to możliwe?
Już tracę nadzieje, że w procesie pokojowym się uda, ale myślę że kiedyś powstanie państwo palestyńskie ze stolicą w Jerozolimie.
O co my walczymy? Po pierwsze o stworzenia demokratycznego państwa palestyńskiego bez względu na rasę i religię. Po drugie o rozwiązanie problemu uchodźców palestyńskich. Po trzecie o realizację rezolucji ONZ. Aby realizować te cele Izrael musi wycofać się z naszych ziem.


Komentarze (47):

Sortuj komentarze:

Szanowny Panie Zdzisławie znam Omara Farisa osobiście, nie jest On członkiem Hamasu. Ma prawo wolności wypowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ryszardzie - nie stosuje się podobnych praktyk. Proszę wziąć do ręki dowolną gazetę, czy otworzyć dowolną stronę - nie sądzę, by znalazłby Pan taką informację, bo i nie jest czytelnikowi do niczego potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo rozumiem, gdzie oczekiwałby Pan informacji o autoryzacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał. A ja zastanawiam się tylko, czym jest terroryzm. My, Polacy dajemy samym sobie prawo do wynoszenia pod niebiosy bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej zabijających hitlerowców i niemal w tym samym momencie przekreślamy członków Hamasu, IRA, ETA czy innych organizacji. Przecież dla przeciętnego niemieckiego żołnierza (a potem i radzieckiego) polski partyzant, żołnierz Podziemnego Państwa Polskiego to był terrorysta i bandyta. Dlaczego zabijanie okupanta wówczas i z naszej, polskiej perspektywy było bohaterstwem i czynem honorowym, a dzisiejsze zabijanie żołnierzy okupujących Irak czy Afganistan (że tylko w tych dwóch krajach się zatrzymam) jest niemoralne i po prostu złe? Dokąd wojna z okupantem jest słuszna a odkąd niesłuszna? Czyja wojna z okupantem jest sprawiedliwa, a czyja niesprawiedliwa. To są pytania, na które na własny użytek ja odpowiedzi znalazłem. Niestey nie są one spójne z dzisiejszą publiczną wykładnią wojny sprawiedliwej. Bo jesli Kali ukraść słonia, to dobrze. A kiedy ktoś Kalemu ukraść słonia, to bardzo źle. Oto - w mojej ocenie - regułka poprawności politycznej. I aż chciałoby się zakrzyknąć jakieś hasło do polskich żołnierzy. Żołnierzy, którzy z karabinami siedzą w obcych krajach niezupełnie jak ci spod Monte Cassino, Tobruku czy Lenino. Szanując własne prawio do wolnosci musimy pamietać, że inni takie samo prawo również posiadają. Nawet, kiedy naszym ministrom i generałom nie zawsze to przypada do gustu....

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.10.2009 20:57

Otóż to, spokojnie:)Każdy ma swoją wiedzę i chodzi o to żeby się nią dzielić a nie popisywać. Thadee ja obiawiam się, że wszyscy grają podwójne role:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.10.2009 20:53

no dobrze to tak na spokojnie, kto w tym wszystkim jest ofiarą a kto agresorem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.10.2009 20:42

Marcinie a skąd wiesz co chcę powiedzieć?:) Przepraszam bardzo ale czy to ja stwierdziłem, że jestem ekspertem w tej sprawie czy Ty? Trochę pokory. Dla mnie terroryzm to nie żadna filozofia a zwyczajne tchórzostwo, jeżeli wycelowywany jest w niewinnych cywili. Cały sens tej dyskusji został zgubiony na samym jej wstępie - tak to jest gdy wszyscy chcą być specjalistami a nie chcą rozmawiać - ale to już chyba typowa przypadłość polskiego forum internetowego. Nie oceniam ani Palestyńczyków, ani Hamasu ani Izraela gdyż każda ze stron ma swoje racje w tym konflikcie, a także sporo "za uszami".

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 21.10.2009 14:39

A któż porównuje Kosowo do Palestyny? Ja pisałem tylko o UCK i Hamasie, czyli dwóch pseudo - narodowowyzwoleńczych organizacjach stosujących terroryzm. Panie ekspercie, zapewniam, że analogia Kosowa do Palestyny jest duża - polecam albańską wersję tego problemu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.10.2009 23:27

a to dziwne Albańczyków, Muzułmanów, dziwnym zbiegiem okoliczności Israel popierał! Dlaczego, tego nie wiem. zemsta na prawosławnych Serbach?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 20.10.2009 23:18

Idą tokiem tej dziwnej "polemiki" dodam tylko (oczywiście nie jako ekspert), że albańska UCK też walczyła tylko o suwerenne państwo w Kosowie, a Stany Zjednoczone im w tym pomogły, oczywiście w trosce o pokój i stabilność na Bałkanach,a co za tym idzie w całej Europie - to też fakty:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.