Facebook Google+ Twitter

Hamas otworzył bank w Strefie Gazy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 19:25

Radykalna palestyńska organizacja Hamas otworzyła w Strefie Gazy swój pierwszy Islamski Bank Narodowy. Jeszcze w tym miesiącu część pracowników zatrudnionych przez Hamas otrzyma pensje.

Według Palestyńskich Władz Monetarnych w Ramallah, podległych prezydentowi Mahmudowi Abbasowi, instytucja powstała nielegalnie.

W Strefie żyje półtora miliona Palestyńczyków. Z powodu izraelskiej blokady wielu z nich nie otrzymuje pensji. Często brakuje też gotówki, gdyż Izrael nie zezwala na transfer pieniędzy do Strefy. Islamski Bank Narodowy ma tę sytuację zmienić i pomóc im ominąć finansową blokadę. Jeszcze w tym miesiącu wypłaci pensje osobom zatrudnionym przez Hamas. Pieniądze otrzyma jedna czwarta pracowników, czyli około 6 tysięcy osób. Pozostałym Palestyńczykom nowy bank zaoferuje pożyczki.

Kapitał początkowy instytucji wynosi 20 milionów dolarów. Pieniądze pochodzą od lokalnych biznesmenów. Palestyńskie Władze Monetarne na Zachodnim Brzegu stwierdziły, że powstał on z pogwałceniem palestyńskiego prawa. Dlatego zwróciły sie do innych banków, by nie rozpoczynały z nim współpracy.

Oznacza to, że bank Hamasu nie ma dostępu do instytucji finansowych na Zachodnim Brzegu i do globalnego systemu bankowego. Dyrektor Islamskiego Banku Narodowego Mohammed Ghanem ma nadzieję, że wkrótce sie to zmieni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.