Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34660 miejsce

Hamas. Terroryści czy partyzanci?

Pewna osoba zadała mi kiedyś pytanie dlaczego bojowników Hamasu nazywa się terrorystami a nie partyzantami. Przecież ich metody na pierwszy rzut oka niewiele się różnią. Wykorzystują dokładnie tę samą technikę walki co np. Armia Krajowa podczas II wojny światowej.

 / Fot. PAP/EPA/ALI ALICzy oznacza to, że samobójca islamskiej organizacji jest partyzantem, czy może żołnierze AK byli zwykłymi terrorystami?

Hamas znany jest na całym świecie z organizowania ataków na cele izraelskie. Najczęściej jednak ofiarami padają cywile, ataków na cele wojskowe jest o wiele mniej. W czasach gdy World Trade Center rzucało jeszcze cień na zatłoczone ulice Nowego Jorku a przypuszczenie wkroczenia polskich wojsk do Afganistanu czy Iraku skwitowane by zostało zapewne kolokwialnym stukaniem się palcem po głowie, samobójcze ataki porażały swą bezwzględnością. Niewielu ludzi wychowanych w duchu zachodnich zasad demokracji jest w stanie wyobrazić sobie możliwość odebrania sobie życia w celu zabicia jak największej ilości wrogów. W świecie, w którym zdjęcia masakry mogą obejść świat w zaledwie kilka minut nie było już miejsca i przyzwolenia na takie formy walki. Brak akceptacji metod islamskich bojowników zapoczątkował nazywanie ich terrorystami.

Czy jednak słusznie? Przecież prawie 70 lat temu Armia Krajowa również atakowała ludność cywilną. Ofiary te były zwykle przypadkowe. Wrzucano bomby do restauracji, w których przebywali niemieccy oficerowie a przy okazji ginął np. kelner i inni goście. Wysadzając mosty i wykolejając pociągi żołnierze podziemia również powodowali ofiary wśród ludności cywilnej. Używali nawet broni chemicznej w słynnych akcjach w kinach. Co prawda nie było to już śmiertelne ale fakt pozostaje. Dlaczego więc, nie nazywa się ich terrorystami? Otóż, nie jest to spowodowane tylko naszą narodową dumą. Armia Krajowa była uznawana przez większość państw za regularną armię, podległą polskiemu rządowi na uchodźstwie, a ataki owe dokonywane były za tego rządu przyzwoleniem. Dokonywano ich też na okupowanym terytorium w czasie wojny, tak więc powołując się na prawo międzynarodowe AK miało pełne prawo do dokonywania tego typu ataków.

Według tego samego prawa międzynarodowego Hamas do dokonywania takich czynów przyzwolenia nie ma. A więc sprawa wyjaśniona? Wiemy już co jest czarne a co białe? Niestety, musimy pamiętać, że w tym świecie istnieje wiele odcieni szarości...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Istnieje jedna zasadnicza różnica. Żydzi nie chcą narzucać nikomu swojej kultury! Nikogo nie nawracają na swoją religię. Natomiast islam jest zagrożeniem dla Wolności, Praw Człowieka, Demokracji i Kultury Humanistycznej, jest antyludzki, terrorystyczny, fanatyczny...
Żydzi stworzyli nowoczesne państwo demokratyczne na pustyni, cóż kiedy fanatycy dążą do ich unicestwienia, do zniszczenia tego państwa. Co powstałoby na jego gruzach, jakiś nowa Algieria "only for muslims"? Z kim rozmawiać z terrorystami wysadzającymi w powietrze własne dzieci?? Z takimi barbarzyńcami nie ma żadnego dialogu. Wygra silniejszy. Oby nie byli to mzuzułmanie!
Przy okazji: o wiele lepiej byłoby dla Europy, żeby nie wpuszczała na swoje terytorium ani jednego fanatyka muzułmańskiego. Wykorzystują oni dobrobyt i zdobycze techniczne Zachodu dla utwierdzania swojej ciemnoty. To jest wielka głupota Europy, która zbroi swoich wrogów. Nowych barbarzyńców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję lekturę artykułu http://www.tvn24.pl/-1,1569224,0,1,stawiaja-pomniki-upa,wiadomosc.html żeby lepiej zrozumieć jak bardzo skomplikowane są losy naszej ojczyzny i naszych sąsiadów. Postarajmy się najpierw o wyjaśnienie pewnych spraw, które nas dotyczą a dopiero później zastanówmy się nad tym czy Hamas to terroryści czy powstańcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za podjecie tematu.
I pomyslec ,ze to wszystko zaczelo sie od Austryjaka tyle ,ze zydowskiego pochodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przekazuję plusa w imieniu Jacka Wista, któremu ta sztuka się nie udała. Zły CMS, zły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do stosunku do Palestyńczyków ich "braci" to tu przyznaję się, do mojej faktycznej niewiedzy o tym co napisałeś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój błąd że tego nie dopisałem. Moim zdaniem AK nie była organizacją terrorystyczną co zresztą w artykule napisałem, jednak pewne podobieństwa są. oczywiście, że AK nie wysadzało autobusów z dziećmi ale przecież w naszej kulturze to nie do przyjęcia, mamy inny pogląd na ludzkie życie. Nie twierdze, ze muzułmanie nie szanują życia. Wielu zachodnich muzułmanów potępia te ataki, ale oni są na zachodzie, nie w otoczeniu fundamentalistów i radykałów. Ci ludzie są tak wychowani i dla nich to niestety normalne. A co do zabijania prostytutek, to tak samo ludność cywilna jak każdy inny człowiek i świadzenie usług niemcom nie jest dla mnie jednoznacznym kolaborowaniem z wrogiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kacper! brawo, za emocje, ale niekoniecznie za argumentację.

1. o długości sporu o ziemie Izraela - już Ci napisali inni.

2. porównanie z Armią Krajową - chybione. Owszem w przypadku działań AK były dodatkowe ofiary wśród ludności cywilnej, jednak podstawowym celem zawsze był wojskowy, gestapowiec, urzędnik itp. A Hamas wysadza w powietrze autobusy pełne dzieci... Może jestem niedouczony, ale nie znam przypadku ataku AK (lub innej naszej formacji bojowej) na szkołę z dziećmi niemieckich żołnierzy.
Wykonywanie wyroków na prostytutkach zadających się z niemieckimi żołdakami nie mieści się moim zdaniem w pojęciu "ataku na ludność cywilną".
Celem Hamasu nie jest tylko eliminacja konkretnych "wrogów". W większym zakresie jest nagłośnienie swoich działań, czasami poprzez ich szokujący zakres. A to jest charakterystyczne dla terroryzmu.

3. i jeszcze jedno. Coś gładko przechodzisz do porządku dziennego nad losem, jaki Palestyńczykom szykują rzekomo "zaprzyjaźnione" z nimi kraje. Jordania, Syria, Egipt, zamiast być przyjaznymi dla Palestyńczyków sąsiadami nie tolerują ich na swoim terytorium. Czy wiesz, że 18-letni Palestyńczyk, którego rodzice mieszkają w Kuwejcie i tam mieszkający, w chwili 18. urodzin musi opuścić ten kraj i nigdy tam nie wróci... Palestyńczycy są pariasami Bliskiego Wschodu, nie tylko z powodu Izraela. W jeszcze większym stopniu to wina ich "współbraci", którzy cynicznie wykorzystują konflikt izraelsko-palestyński do celów politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie szkodzi, liczą się chęci ;) Dzięki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, dlaczego punktu nie zaliczyło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak w ogóle to (+) za debiut :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.