Facebook Google+ Twitter

Hamburger i cola za krew

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-08-08 10:40

Tak źle w bankach krwi jeszcze w tym roku nie było. Zapasy się kończą, a w regionalnych stacjach krwiodawstwa lodówki świecą pustkami. Dlatego coraz więcej instytucji i fundacji włącza się w akcje zachęt dla honorowych dawców krwi. Pomysły są różne - od ulgi podatkowej, przez wykupienie recept na leki, po zestaw hamburger i coca-cola - za każde 450 mililitrów oddanej krwi.

- Krwiodawstwo powinno opierać się na zasadzie całkowitej dobrowolności i chęci ratowania życia innym - mówi Iwona Piasecka z łódzkiego PCK, która koordynuje w Łodzi akcję "Wakacyjna kropla krwi". - Ale potrzeba, żeby ludzie oddający honorowo krew mogli poczuć, że jesteśmy im za to wdzięczni. Jeśli tylko są fundusze, to kupujemy bilety do kina czy teatru, starszym osobom pomagamy wykupić lekarstwa, ale coraz częściej do akcji włączają się rozmaite instytucje. Nie tak dawno firma ze sprzętem sportowym przekazała dla krwiodawców bony na zakupy. Przed kilkoma dniami dostałam informację, że posiadacze legitymacji honorowego dawcy mają 20 procent zniżki w trzech górskich schroniskach: na Hali Krupowej, w Kupłaczach i Luboniu Wielkim.

O krwiodawcach przypomniało sobie też Ministerstwo Finansów. W tym roku krwiodawcy będą mogli sobie odliczyć od dochodu wartość oddanej przez siebie krwi. Ekwiwalent 1 litra krwi wynosi 130 zł, a 1 litr osocza 170 zł. Dawca jednorazowo może oddać 450 mililitrów krwi, czyli równowartość 58,5 zł. Kobiety mogą oddać krew najwyżej 4 razy do roku, a mężczyźni maksymalnie 6 razy. W najlepszym wypadku można więc opisać sobie od dochodu maksymalnie 351 zł. Trzeba jednak pamiętać, że to odliczenie od dochodu, czyli po opodatkowaniu całej sumy krwiodawca zyska zaledwie kilkadziesiąt złotych.

- To trochę mylące - mówi Jacek Rybak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. - Gdyby można było odliczać tę kwotę od podatku, wówczas krwiodawca pod koniec roku miałby 350 złotych w kieszeni. Ale dla wielu honorowych dawców, nawet te kilkadziesiąt złotych jest ważne. Dlatego każdy może wziąć od nas zaświadczenie, że oddał krew i dołączyć je do swojego zeznania podatkowego.

Zachęty dla krwiodawców idą też w inną stronę. Dziś do Łodzi przyjedzie specjalny nowoczesny ambulans Fundacji McDonald's, w którym każdy dawca otrzyma bon na zestaw regeneracyjny w restauracji Mc Donald. Dziś i w piątek od godz. 15 do 18 ambulans będzie w Manufakturze, w tych samych godzinach w czwartek w pasażu Schillera, gdzie będzie teź stał przez cały weekend od godz. 15 do 17.

(masz)
punkt krwiodawstwa / Fot. nieznany/ APP/ CAF

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: krwiodawstwo


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.