Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

79 miejsce

Hamsa - dłoń, która chroni od zła

Talizman powinien chronić dom od złego i oznaczać otwartość, szczerość, życzliwość. Bliski wschód to zapalnik pożogi na skrzyżowaniu trzech monoteistycznych religii. Amulet Hamsy łączy je i ma chronić od zła. Czy uchroni rewolucję arabską?

Hansa w judaizmie z gwiazda Dawida w centrum dłoni / Fot. pocztowkaOstatnie wydarzenia w świecie arabskim zwróciły uwagę całego świata na systemy polityczne kulturę i religię tych państw. Wybuch gazociągu na Synaju napawa niepokojem. Czyżby "tunezyjski wirus" w swym zwycięskim marszu musiał aż sięgać do takich metod?

Rewolucyjne ruchy w świecie arabskim okupione są rannymi i zabitymi oraz skutkami aktów terroru. Ważnymi strategicznie punktami do ochrony wydają się być Kanał Sueski, muzea i ich skarby, w każdym razie te interesują świat zachodni. Bliski wschód to zapalnik pożogi na skrzyżowaniu trzech monoteistycznych religii. Łączy je między innymi, amulet, który ma chronić od wszelkiego zła. Jednakże amulet i talizman o charakterze religijnym - jako element przesądów, zabobonów, nie jest obiektem kultu religijnego, dlatego hamsy nie przypisuje się do religii, gdyż podobno jest ukrytą formą pentagramu.

Amulet myśliwych i rybaków, ceramiczna płytka - kafelek z okolic wysuniętej na północ Tunezji, nadmorskiej Tabarki - gdzie lasy obfitują w zwierzynę łowną, także w jelenie i dziki. / Fot. skan oryyginalu B. Romer KukulskaW krajach arabskich często wpadnie nam w oczy wizerunek dłoni, w środku ktorej widnieją różne symbole. To Hamsa, Chamsa, Khamsa, Hamesz, wizerunek dłoni Fatimy, jak twierdzą muzułmanie. Widać ją nie tylko na wyrobach biżuteryjnych, można znaleźć także na domach mieszkalnych i w sklepach pamiątkarskich na różnych przedmiotach. Hamsa jest także wszech obecna w Izraelu. Tam widoczny jest motyw oka w dłoni. Dłoń "hamesz" weszła do tradycji żydowskiej i zdobyła popularność jako ochrona przed "okiem zła", który jest dość popularnym przesądem.

Powszechnie dłoń oznacza przyjacielską otwartość, wybaczenie, szczerość, ale także aktywność człowieka, którego los zamknięty jest w "ręce Boga". Hamsa nad drzwiami arabskiego domu w Tunezji. Dom Berberów ma inną wersję dłoni. Talizmany mają chronić dom od złego i oznaczać otwartość oraz szczerość i życzliwość. / Fot. Fot. B. Romer Kukulska
Tak naprawdę nikt dokładnie nie wie, gdzie motyw pojawił się najpierw i kto od kogo go przejął. W judaizmie symbol chamsy pochodzi z czasów premonoteistycznych, ma charakter amuletu chroniącego, gdy człowiek widzi wszystko negatywnie, patrzy "złym okiem" (nieżyczliwym) na wszystko co pochodzi od Stwórcy. W chrześcijaństwie spotykamy dłoń Jezusa wzniesioną, na wpół otwartą oraz "oka opatrzności" w trójkącie, symbol jako symbol Trójcy Świętej, jednak Hamsa konkuruje z medalikami maryjnymi i świętych patronów, jak np św. Krzysztofa, czy Anioła Stróża.

Wisiorki, na szyje i do kluczy. Ten mniejszy podobno jest Berberów. / Fot. skan oryginalu B.Romer KukulskaNajwięcej różnorodnych wizerunków dłoni Fatimy, córki Mahometa, znajdujemy w krajach arabskichChamsa z okiem w środku dłoni / Fot. pocztowka. Czy przejęto Hamsę z judaizmu, czy z chrześcijaństwa, trudno dziś ustalić. Mahomet był pod wpływem jednych i drugich, mógł też to być symbol przejęty z okresu przed monoteistycznego. Zarówno krzyż jak i chrzest są rozpowszechnione w wielu kulturach także "Ręka Boska".

Pewne jest, że Hamsa jest amuletem przeciw złemu urokowi, talizmanem który pomaga dokonywać prawidłowych wyborów, poznawać życzliwych przyjaciół, a w chwilach zwątpienia daje nadzieję na pomocną dłoń niebios. Kiedyś w obawie przed wojną domową mówiło się "Od rewolucji, wody i ognia, niech nas ręka boska chroni".

Na ile Hamsa czuwa nad arabską rewolucyjną drogą do demokracji dowiemy się wkrótce.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Proszę, w Krakowie jest restauracja Hamsa.
na ul. Szerokiej

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 22.02.2011 19:05

Panie Orłowski, w pełni pana rozumiem, słusznie chciał pan wymoderować komentarze, są ewidentnie atakiem na pana osobę, nie mają żadnej merytorycznej przesłanki. Musi się pan z tym pogodzić, ludzka niewiedza i naiwność sądów, po zdecydowanej ''reprymendzie logicznej'' rodzi frustracje.
Nie mając jak panu ''dopiec'' ku uciesze innych ''poturbowanych'' komentarze bez merytorycznego sensu są przywracane. Mój komentarz też powinien zniknąć razem z tamtymi, ale skoro komuś się komentarze o osóbach komentujących podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

-@>Cieszę się, że temat okazał się na tyle nieznany, że jednak ciekawy.

Wczoraj otworzono dla turystów Muzeum w Kairze. Rozbite i zdewastowane przedmioty muzealne są obecnie w rekonstrukcji i renowacji. Oczywiście to prace bardzo kosztowne.
Wydaje się, że życie w Egipcie powraca do normalności. Obawiam się jednak , że cudu nie będzie. Nowy rząd nie stworzy 25 milionów miejsc pracy , bo nie posiada ' czarodziejskiej dłoni', wątpię też by nagle nastąpił cud gospodarczy i zboże potaniało.
Jak i czy sobie poradzi Kadafi- który też był przecież onegdaj wodzem rewolucji, zobaczymy wkrótce.

->Cała historia Chamsy - Hamsy - Dłoni Fatimy lub Miriam, miała być tylko przenośnią do sytuacji, a przy okazji ciekawostką kulturalną, obok której wiele osób przechodzi bez zainteresowania. Mnie natomiast takie 'drobiazgi' pasjonują.

Osobiście lubię czytać komentarze @-> Pana Mariusza O. , są prowokujące i szczere do żywej krwi. ;))) Taki odważny pogląd ma swoją wartość. Zatem proszę śmiało odwiedzać moje artykuły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Barbara artykuł ''smakowity wielce''. Uwielbiam takie kulturowe smaczki. Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Orłowski, ad personam to pan ciągle atakuje innych, zarzucając im kłamstwa, indoktrynację i Bóg Jeden wie co jeszcze... A teraz jak ktoś napisał coś, co się panu nie spodobało, to od razu skomlenie do redakcji... Żartowniś hehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wciągający to temat, ale i dość mrocz,ny. Amulety, talizmany, a przede wszystkim religie to w znacznym stopniu tajemne i jeśli nawet znane to nie do końca... W każdym razie ci którzy przejmą tam władzę będą twardzi. Mam wrażenie, że są tam wyczekujący... na coś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Debiut p. M. niebywały,a komentowanie wymaga troszkę kultury znajomości tematu z czasów trochę odległych na których dojrzewamy.Quousque tandem abutere patientia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwracam się do redaktorów Wiadomości24, z zapytaniem czemu są przywracane przeze mnie kasowane komentarze, z należytym i logicznym moim uzasadnieniem ich skasowania? Np. poniższy komentarz "bs" w którym nie ma nic na temat artykułu czy innych komentarzy, a którego treść dotyczy wyłącznie rzekomej, insynuowanej obraźliwie, choroby psychicznej jednego z użytkowników serwisu, czyli komentarz który jest wyłącznie sofistycznym atakiem ad personam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i Präsident Mubarak ma policzone godziny. CIA Chef twierdzi , że lada chwila i wycofa się z polityki. Nic mu nie pomoże...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to dobrze, ze ma sie przyjaciol, na ktorych mozna scedowac wszystko co sie da... :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.