Facebook Google+ Twitter

Handel ludźmi kwitnie. Polska na szlaku niewolników

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-02-05 07:07

Polska stanowi dla handlarzy żywym towarem ważne europejskie ogniwo. Przestępcy wiedzą, że policja jest w konfrontacji z nimi bezradna. Każdego roku przez nasz kraj przerzucają aż 15 tys. osób. Najnowszy rządowy raport o handlu ludźmi alarmuje: zjawisko jest nie do opanowania.

 / Fot. Piotr Niemiec, PAPA policja nie ściga handlarzy, bo nie czuje presji. - Dla rządzących ten proceder stanowi mało istotny margines - mówi szefowa Fundacji "La Strada" Stana Buchowska. - Utwierdzają ich w tym przekonaniu oficjalne statystyki.

Według najnowszych danych MSWiA, do których dotarła "Polska", w ostatnich dziesięciu latach stwierdzono ledwie ponad 1,8 tys. przypadków handlu ludźmi. Ale te dane dalece odbiegają od prawdy.
Policja nie ściga handlarzy, bo nie czuje presji. Sytuacja tysięcy przemycanych osób to koszmar.

Smutna rzeczywistość jest taka: ofiary nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, a nawet jeśli już trafią na policję czy do prokuratury, to i tak nie mają co liczyć na wsparcie. Sprawy toczą się bardzo powoli, aż w końcu są umarzane. Pokrzywdzone kobiety nie są przesłuchiwane w obecności psychologa, nie powołuje się biegłych. - Tymczasem handlarze są świetnie zorganizowani, mają broń, pieniądze i prawników - tłumaczy Buchowska. - A ofiary zostają same, bez ochrony. Nic dziwnego, że wycofują się z zeznań.

Od 1995 r. udało się skazać ledwie 200 handlarzy.
Sylwia Czubkowska
Więcej na
www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.