Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25425 miejsce

Handel ludźmi - współczesna forma quasi-niewolnictwa

Polska jest krajem tranzytowym i docelowym w procederze handlu ludźmi, który jest najdynamiczniej rozwijającą się działalnością przestępczą. Czy pomimo wielu regulacji prawnych możemy skutecznie walczyć z handlem ludźmi?

18 października jest dniem walki z handlem ludźmi. Jak wskazują statystyki MSWiAw 2008 roku 315 osób było ofiarami handlu ludźmi, w tym 7 osób poniżej 18 roku życia.
Obecnie handel ludźmi nazywany jest „niewolnictwem XXI wieku” gdyż osoby, które są ofiarami tego przestępstwa, przez swoich oprawców traktowane są jak przedmiot. Wówczas dochodzi do sytuacji jak w starożytnym Rzymie, kiedy „niewolnik” był traktowany jak towar w sklepie. Współcześnie handel ludźmi przeważnie związany jest z wykorzystywaniem ofiar w celach seksualnych i traktowaniem jak „niewolników seksualnych”. Celowo użyłam słowa ofiary, bo należy podkreślić, że proceder ten nie dotyczy tylko kobiet - bardzo często ofiarami są dzieci lub mężczyźni. W przypadku dzieci proceder ten powiązany jest z nielegalną adopcją, a mężczyźni bardzo często wykorzystywani są do pracy przymusowej.

Handel ludźmi a Organizacja Narodów Zjednoczonych


Handel ludźmi to problem całej społeczności międzynarodowej, dlatego też Organizacja Narodów Zjednoczonych od samego początku swojego istnienia podjęła próby zwalczania tego przestępstwa. Uchwalając szereg aktów prawnych (m.in.Karta Narodów Zjednoczonych, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka) ONZ stworzyła uniwersalny system ochrony praw człowieka. Celem ich było przywrócenie godności i wartości jednostki po II wojnie światowej.

Pierwszym ważnym etapem w zwalczaniu handlu ludźmi było uchwalenie przez społeczność międzynarodową Konwencji w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji (otwarta do podpisu 21 marca 1950 roku w Lake Success, ratyfikowana przez Polskę w 1952 roku). Sukcesem jej było uznanie handlu ludźmi za przestępstwo, jednakże to był jednocześnie jej minus - regulacje ukazywały zjawisko handlu ludźmi tylko w celach eksploatacji seksualnej. Spowodowało to zawężenie świadomość społecznej w dostrzeganiu różnych form tego przestępstwa. Niewątpliwie jednak osiągnięciem był fakt, iż handel ludźmi w celach prostytucji został spenalizowany i państwo było zobowiązane do współpracy w ściganiu i karaniu sprawców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z moimi przedmówcami. Sprawa jest trudna do rozwiązania. Póki nie będzie kompetentnych i wrażliwych ludzi póty ten smutny proceder będzie trwał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mi się wydaje, że problem powinien być rozwiązywany w zupełnie innym duchu. Dotychczasowe działania w wyniku których następuje jedynie wzrost przestępczości dobitnie o tym świadczą. Badania chłoną pewnie ogromne środki a skutek to okazałe portfele legislatorów i rozwój biurokracji. Wydaje się pewnym że należałoby dążyć do poprawy doli społeczeństwom a wtedy i przestępczość tego rodzaju ulegnie ograniczeniu. Czas może się zastanowić również nad wizją rozwoju naszego społeczeństwa, i utrzymywanego tu wysokiego poziomu bezrobocia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To smutne, że państwo nie jest w stanie zapewnić zatrudnienia wszystkim zdolnym do pracy, i chętnym. Wiemy, że są ludzie, którzy nawet przy dostatku miejsc pracy, wolą żyć "z niczego", w każdym kraju i ustroju.
W poprzednim systemie, tym "niesłusznym", praca poszukiwała ludzi, wiem to z własnego doświadczenia zawodowego.Poruszony przez Autorkę temat obejmuje szeroki zakres zagadnienia; ja dorzucam swoją mini cegiełkę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.