Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12600 miejsce

Handel w niedzielę. Sklepy powinny być zamknięte czy otwarte? [PISZCIE]

Do Sejmu trafił projekt zmian w kodeksie pracy, który przewiduje zakaz handlu w niedzielę w dużych placówkach. Od dwóch dni trwa wielka debata społeczna: sklepy powinny być otwarte czy zamknięte?

Sonda

Sklepy w niedzielę powinny być:

 / Fot. Agatstone, CC 1.0Pod projektem zmian w kodeksie pracy podpisali się posłowie PO, PiS, PSL i SP. "Niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym" - uzasadniają. Czy otwarte sklepy przeszkadzają w spotkaniach rodzinnych? Według posłów - tak, ponieważ teraz, zamiast celebrować wspólne chwile, ludzie wybierają gonitwę po centrach handlowych.

Posłowie twierdzą, że zmiany nie wpłyną na zmniejszenie przychodów z podatków, m.in. VAT, CIT, czy PIT. Nie wszyscy się z tym zgadzają. "Myślenie, że wolna niedziela nie spowoduje strat, jest myśleniem z gruntu błędnym" - tłumaczy Gazecie Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", podkreślając, że zakaz handlu może nie zmieni wpływów z artykułów spożywczych, ale już z innych towarów, tak. "Wiele osób przy okazji np. zakupów spożywczych kupi w niedzielę np. marynarkę, koszulę, sweter, dlatego mogę spędzić w centrum handlowym dłuższą chwilę. Jeśli nie przyjadą na niedzielne zakupy, tych dodatkowych rzeczy nie kupią" - wyjaśnia.

Społeczeństwo jest podzielone. Z jednej strony, zatrudnieni w centrach handlowych często pracują 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie i wolną niedzielę z pewnością przyjęliby z radością. Z drugiej, wiele osób pracuje w tygodniu do późnych godzin wieczornych i niedziela często była jedynym dniem, kiedy w spokoju można było wybrać się na zakupy.

Nie wolno też zapominać, że wprowadzenie zakazu handlu może przyczynić się do bezrobocia - największy ruch w sklepach, butikach, kinach i innych placówkach jest właśnie w niedzielę. Przy robieniu zakupów rodziny często wstępowały na obiad do jednej z restauracji, kawę w kawiarni czy fundowały sobie przyjemny wieczór w kinie. Teraz te placówki również zostaną zamknięte. Być może zyskają na tym małe lokale, które od kilkunastu lat były wypierane przez wielkie kompleksy.

Co o tym myślicie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Bardzo rzadko w ogóle robię zakupy w niedzielę, większe zwykle załatwiamy w czwartek późnym popołudniem, bo piątek jest już dużo kupujących i traci się więcej czasu.
Mój sprzeciw budzi urządzanie nam życia przez niby-posłów, bo to nie jest ich pomysł, ale kleru - i to jest po prostu smutne i złe, że posłowie w ten sposób nas traktują. Co do pracy w ten dzień - jest mnóstwo zawodów gdzie praca w niedzielę była jest i będzie, wiem że teraz wybór jest marny, ale jednak jeśli ktoś naprawdę nie może pracować w niedzielę to niech nie pracuje. Na to miejsce i tak przyjdzie ktoś inny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że wiem Pani Marto o nieprawidłowościach, naruszaniu praw pracowniczych /czytaj wykorzystywaniu / ludzi w dużych sieciach handlowych. Bezrobocie ma tutaj swój udział..
Sprawę należy rozwiązać w sposób cywilizowany, albo metodą proponowaną przez Pana Chorążewicza / 200% wynagrodzenia /lub inną.
Zawsze będzie istniała grupa osób, dla których praca w niedzielę nie stanowi przeszkody. Są to osoby samotne nie wierzące itd.
Jeżeli wzorem Niemiec jeden market będzie czynny a pięć nie, to pół miasta zbiegnie się do tego otwartego.
Projektu zmian w kodeksie pracy nie czytałam, a więc nie mogę go opiniować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też wspieram swoje . Kupuję tylko produkty polskie [ prócz kawy i cytrusów -wiadomo ]
Nie kieruję się też reklamą ,nie wyrzucam .
Dla większych rodzin zakupy w marketach dają znaczne oszczędności .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drożyzna :) .
To ciekawe, bo cały czas toczy się batalia o zakaz wykorzystywania producentów ( stosowanie zaniżonych cen, dostaw, które ''tworzą'' okazje supermarketowe) którzy ponoszą właśnie koszty niskich cen.
Proszę zapytać tego sklepikarza u pani na osiedlu, w jakich cenach zakupuje towary, okaże się, że wiele z nich musi kupić drożej niż sprzedaje supermarket.
Od lat nie kupuję w sklepach wielkopowierzchniowych.
Wspieram swoje :).
Co do wydatków, to ceny wyższe, co skłania do refleksji przy zakupie. Kupuje tylko co mi jest niezbędne, nie co socjotechnicy umieścili na mojej drodze w sklepie.
Efekt? Nie wydaję wcale więcej, za to mniej wyrzucam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kawa ,ciasto, wędliny .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie robię zakupów w niedzielę . Kiedyś byłam zmuszona skorzystać ze sklepu osiedlowego .
Drożyzna niesamowita . Produkty droższe o 5-6 zł niż w marketach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zamiast zamykać ustawą sklepy w niedziele trzeba stworzyć takie przepisy i inspekcję pracy by tego typu sytuacje się nie zdarzały...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Lucyno, nie porównujmy pracy lekarza czy kolejarza z pracą w markecie. A propozycja zmiany pracy jest chwytem poniżej pasa wobec panującego bezrobocia. Media niejednokrotnie donosiły o naruszaniu praw pracowników wielkich sieci handlowych - przede wszystkim na zlecaniu świadczenia pracy w wymiarze przekraczającym umowny wymiar pracy. Ci ludzie też w tygodniu pracują do późna, też mają rodziny, dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech sklepy są zamknięte w niedziele i to jest naprawdę uciążliwe. Czasem nie ma innego dnia w tygodniu, by zrobić zakupy - skazanym jest się wtedy na te sklepy, które z racji tego, że znajdują się w obrębie dworca, mogą mieć otwarte w niedziele.

Proszę uwierzyć, że nie jest miłym przeżyciem robienie zakupów w tego typu sklepie. Ściągają do nich berlińczycy z różnych zakątków miasta - to powoduje ogromny tłok, napietą atmosferę. A w tym wszystkim są też pracownicy sklepu, którzy z racji tego, że pracują choćby w Lidlu na Ostbahnhof, a nie 50 metrów dalej - czyli poza dworcem - muszą pracować w niedzielę.

Gdzie tu jakiś sens?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru, kiedy chcą robić zakupy. Pracownicy marketów niechętni pracy w niedzielę mają możliwość zmiany pracy.
Pracują przecież przedstawiciele innych zawodów; lekarze, kolejarze itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.