Facebook Google+ Twitter

Handlarz Wspomnień albo bitwa poetów

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-02 14:28

W najbliższa środę (5 listopada) Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ serdecznie zaprasza na wieczór transkulturowej powieści poetyckiej według Jana Subarta pt. "Handlarz Wspomnień albo bitwa poetów".

Jan Subart to pseudonim artystyczny Stanisława Strasburgera. Z wykształcenia filozofa sztuki, pisarza, podróżnika i menadżera kultury.

Posługuje się także pseudonimem Jonasz Ryba. O swojej powieści mówi, że "Handlarz wspomnień" mieści się w nurcie powieści multietnicznych. Opowiada historię młodego geofizyka, który wyjeżdża do Syrii w ramach kontraktu na poszukiwanie gazu. Zafascynowany poznanymi ludźmi i kulturą postanawia zostać w regionie (Syria, Jordania, Liban). Zawiera przyjaźnie, zakochuje się i zanurza w świat nowego języka i społeczeństwa.

Autor "Handlarza wspomnień" posługuje się różnymi stylami narracji. Sięga po język klasycznej historii miłosnej, reportażu i dziennika podróży. Jednocześnie wplata w powieść teksty z i o oriencie, zarówno średniowieczne, jak i współczesne. Partie oniryczne i surrealistyczne dopełniają repertuar środków literackich. Całość tworzy unikalną kompozycję, pełną zmysłowego czaru, płodnej artystycznie erudycji i rzetelnej wiedzy o regionie.

Zgodnie z tradycją orientalnych opowiadaczy, tytułowy Handlarz wspomnień uwodzi czytelnika swoim wspomnieniami, o których nie wiadomo czy są prawdziwe, czy tylko opowiedziane ku uciesze czytelników/słuchaczy, dla których jest on tylko (literackim) sprzedawcą, handlarzem wspomnień właśnie.

Imprezie towarzyszyć będą arabscy muzycy Issa Chahen (oud) oraz Adib Chamoun (instrumenty perkusyjne)

Prezentacja muzyczno-literacka odbędzie się 5 listopada 2009 r. o godz. 18.00
w Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ w sali 129 Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego ul. Gronostajowa 3

Marta Półtorak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.