Facebook Google+ Twitter

Handlowi giganci atakują małe miasta

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-10-25 10:31

Już za dwa lata trzy miejscowości na Dolnym Śląsku będą miały galerie z prawdziwego zdarzenia. Powstaną multikina, restauracje, będą nowe powierzchnie biurowe.

 / Fot. E. F. RANK PROGRESW Świdnicy inwestycja już rusza. W centrum Wałbrzycha zostały wykupione dwie działki. Najbardziej imponująco wyglądają jednak plany Kłodzka. Tam ma powstać galeria w kształcie twierdzy z kolejką gondolową dla turystów.

W Wałbrzychu galerię handlowo-rozrywkową wybuduje fundusz inwestycyjny Octava. Ta sama spółka, która stworzyła wrocławską galerię Magnolia Park. Uznawaną za jedną z największych w Europie. Spółka kupiła już od prywatnych właścicieli dwie działki w centrum miasta. Handlowy kolos stanie pomiędzy ulicami Lubelską a Wysockiego i zajmie ponad trzy hektary powierzchni. Grunt kosztował 7,8 miliona złotych.

Galeria i Makro
Właśnie tam ma powstać galeria handlowa z multikinem i restauracjami. Do tego będą miejsca parkingowe i biura. Powierzchnia obiektu będzie wynosić około 40 tysięcy metrów kwadratowych.
– Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, ponieważ Wałbrzych liczy 120 tys. mieszkańców i jest drugim, co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku. Bardzo istotnym atutem jest również bliskość przejścia granicznego z Czechami oraz sąsiedztwo kilku średniej wielkości miast – mówi Piotr Rymaszewski, prezes zarządu Octavy SA.

Budowa ma ruszyć na przełomie 2008 i 2009 roku. Potrwa kilka miesięcy. W tej chwili inwestor pracuje nad projektem galerii i koncepcją urbanistyczną, dlatego nie mógł zdradzić, jaki kształt będzie miał ten obiekt i w jakim stylu zostanie wybudowany.
To niejedyna zapowiadana inwestycja w okolicy. W Szczawnie-Zdroju za Tesco ma powstać Makro Cash&Carry, takie jak na wrocławskich Bielanach. Gmina sprzedała ten teren za 20 milionów złotych. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, a zakończyć się we wrześniu 2009 roku. Nieoficjalnie mówi się także, że w Wałbrzychu przy ul. Wieniawskiego ma też wybudować swój hipermarket MediaMarkt.
Bardzo efektownie zapowiada się inwestycja, która planowana jest w Kłodzku. Pracę ma tutaj znaleźć trzysta osób. I to już za rok. Takie plany ma legnicka spółka E. F. Rank Progress, która zamierza wybudować na obrzeżach miasta galerię handlową. Centrum przy ul. Noworudzkiej ruszy pod koniec przyszłego roku.

Twierdza obok twierdzy
– Nie będzie to typowy blaszak, jakich wiele we Wrocławiu. Architektonicznie budynek ma nawiązywać do kłodzkiej twierdzy – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy firmy. – Właśnie wystąpiliśmy do kłodzkiego starostwa o wydanie pozwolenia na budowę.
Oprócz części spożywczej i budowlanej w galerii „Twierdza Kłodzka” będą sklepy znanych firm.
– Nowe centrum handlowe ma być uzupełnieniem, a nie odbieraniem już istniejącego rynku – zapewnia Wyborski. Plany budowy galerii handlowej władze Kłodzka chcą powiązać z własnymi, dotyczącymi kolejki gondolowej pomiędzy małą i dużą twierdzą.
– Zastanawiamy się nad przedłużeniem linii z dużej twierdzy do centrum handlowego. Turyści przed lub po zakupach mogliby wprost ze sklepu przejechać się do zabytku i zwiedzić go – mówi Andrzej Dąbrowski, rzecznik prasowy burmistrza Kłodzka. – Jest to o tyle warte rozpatrzenia, że inwestor z Legnicy chce przy galerii handlowej wybudować duży parking na siedemset samochodów. Nie wszystkim jednak podoba się pomysł budowy takiego obiektu.
– To olbrzymi budynek o powierzchni ponad dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych. Powstanie takiego centrum doprowadzi do plajty wielu małych sklepów – ocenia Mieczysław Bromboszcz, szef Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Kłodzkiej. – A już zupełnym nieporozumieniem jest wspieranie tej inicjatywny przez władze miasta – krytykuje pomysł.

Czekają na otwarcie
W Świdnicy też ruszyła budowa galerii handlowej. To będzie pierwszy taki obiekt w tym 80-tysięcznym mieście. Na dwudziestu tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdzie się kilkadziesiąt butików z odzieżą i butami, sklep RTV AGD oraz market budowlany Leroy Merlin. Co ciekawe, to pierwsza inwestycja tej francuskiej sieci poza kilkusettysięcznymi aglomeracjami.
– To będzie obiekt nowoczesny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Agnieszka Drucis z firmy Parkridge CE Retail, która buduje galerię. – Bez trudu dotrą tam osoby zmotoryzowane, piesi oraz niepełnosprawni. Tuż obok wejść do budynku zaplanowano parking dla klientów z ponad
20 tysiącami miejsc.

Multikino i biurowiec
O budowie galerii mówiło się od dawna. Praktycznie zaraz po tym, jak w 2004 roku przy ulicy Sikorskiego otwarto hipermarket Tesco. Obok miał powstać market budowlany, kino, galeria i hotel. Plany były bardzo ambitne. Na razie udało się zrealizować ich niewielką część. Mieszkańcy cieszą się jednak i z tego. Zwłaszcza że jest też szansa na kino, choć w innym miejscu. Multikino z trzema salami kinowymi oraz kilka restauracji i sklepów ma powstać w Zaułku Świętokrzyskim tuż przy Rynku. Irlandzka firma Blackrock Properties sp. z o.o. chce rozpocząć inwestycję na początku przyszłego roku. Budowa obiektu handlowo-usługowego i biurowego o łącznej powierzchni użytkowej
19 tys. m kw. ma potrwać do roku. Jest to możliwe, zwłaszcza że fundamenty oraz wszystkie niezbędne prace archeologiczne zostały tam już zakończone. Początkowo bowiem miały tam zostać wybudowane kamienice mieszkalne. Wykonawca jednak zrezygnował i obiekt wraz z projektami sprzedał na początku tego roku Irlandczykom.
Janusz Krzeszowski,Małgorzata Moczulska, PIEL

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.