Facebook Google+ Twitter

Handlujesz na aukcjach? Bądź czujny!

Oszustwa internetowe stały się powszechnym zjawiskiem. Zachowując czujność, możemy ich uniknąć lub przynajmniej zminimalizować straty, jakie z tego tytułu ponieśliśmy.

Jako użytkownicy serwisów aukcyjnych musimy mieć świadomość zagrożeń, jakie na nas czyhają. Pochopnie podejmowane decyzje mogą mieć daleko idące konsekwencje, z narażeniem nas na poważne straty finansowe włącznie. Powszechnym zjawiskiem stały się już wszelkiego rodzaju oszustwa takie, jak: cracking, hacking, czy też spoofing. Wszystkie one są przestępstwem i podlegają ściganiu przez prawo. Nasza czujność połączona ze zdrowym rozsądkiem uchroni nas przed oszustwami i kłopotami, w jakie te mogą nas wpędzić. Niemalże każdego dnia powiększa się liczba osób poszkodowanych przez cyberprzestępców.

Jak się przed nimi bronić? Często zdarza się, że nieuczciwi użytkownicy wystawiają na swoich aukcjach drobne przedmioty o małej wartości, zdobywając za każdą transakcję pozytywny komentarz, który jest wykładnikiem ich uczciwości i jawi kontrahenta jako osobę godną zaufania. Kiedy ów użytkownik uzbiera na swoim koncie pokaźną ilość pozytywnych komentarzy, wystawia drogie i popularne przedmioty w atrakcyjnych cenach. Przeświadczeni o braku ryzyka, dokonujemy zakupu, by po jakimś czasie przekonać się, że przedmiotów tych tak naprawdę nie było. Właśnie ta atrakcyjna cena powinna wzmóc naszą czujność. Nie zaszkodzi wtedy sprawdzenie komentarzy kontrahenta pod kątem rodzaju przedmiotów, jakie sprzedawał i jakiej wartości były to przedmioty. Istotna jest też weryfikacja danych użytkownika, którą możemy przeprowadzić na własną rękę, choćby przez parokrotne zatelefonowanie do niego.

Bezwzględnie i pod żadnym pozorem nie można dać się nabrać na informację, którą wysyła nam sprzedający o zmianie konta bankowego, na które należy dokonać wpłaty, bo znaczyć to może, że użytkownik ten podszywa się pod uczciwego kontrahenta i chce zdobyć z naszą "pomocą" jego pieniądze. Ostatnio tego typu przestępstwo miało miejsce w Gdańsku, gdzie grupa internetowych oszustów działała właśnie w ten sposób. Oszuści śledzili aukcje, aby następnie podszywać się pod uczciwych sprzedawców z informacją o wpłacie pieniędzy na inne konto, bo wcześniejsze uległo zmianie.

Wielce uzasadnionym wydaje się więc stosowanie zasady ograniczonego zaufania, gdyż to pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i przynosić będzie radość z udanego i, co najważniejsze - bezpiecznego handlu. Pamiętać należy także o dokładnym zapoznaniu się z regulaminem serwisu aukcyjnego: jakie zabezpieczenia stosuje, jak zamierza nas chronić w razie oszustwa i czy możemy liczyć na jego pomoc prawną i chociaż częściową rekompensatę za szkody, jakich doznaliśmy za jego pośrednictwem. Jeżeli takich zapisów regulamin nie posiada - omijajmy go szerokim łukiem.

Na koniec porada: jeżeli zostaliście oszukani, nie wahajcie się zgłosić tego faktu organom ścigania, gdyż przestępstwa internetowe podlegają takim samym sankcjom, jak te tradycyjne i winne być ścigane z całą surowością prawa. Dobrym i docenianym przez innych zwyczajem jest informowanie przed oszustami. Pamiętajmy, że jeśli sami padliśmy ofiarą oszustwa - możemy przestrzec przed nim innych!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.