Facebook Google+ Twitter

Hanna Gronkiewicz-Waltz musi odejść

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-01-25 10:15

Przedterminowe wybory w stolicy będą kosztować prawie cztery miliony złotych.

Fot. PAP/Tomasz GzellJarosław Kaczyński oznajmił wczoraj z sejmowej mównicy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przestała być prezydentem Warszawy. Prezydent stolicy spóźniła się o dwa dni ze złożeniem oświadczenia o działalności gospodarczej męża. Wojewoda mazowiecki, premier Kaczyński i wicepremier Ludwik Dorn są przekonani, że wygasł jej mandat.
Doniesienia o 700 samorządowcach, którzy spóźnili się, pojawiają się od kilkunastu dni. Burzę z tego powodu rozpętała jednak dopiero Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kiedy okazało się, że grozi jej utrata stołecznej prezydentury, politycy PO, PSL, a nawet SLD zaczęli kręcić nosem na przepisy – są ich zdaniem zbyt skomplikowane, nieprecyzyjne, a kara jest zbyt surowa w stosunku do przewinienia. Zaś politycy PiS powtarzają: prawo jest po to, by go przestrzegać.
Prof. Michał Kulesza, jeden z twórców reformy samorządowej, radzi, by nie spieszyć się z ogłaszaniem odejścia pani prezydent. Jeśli jutro Rada Warszawy nie przegłosuje uchwały o wygaśnięciu mandatu, pałeczkę przejmie wojewoda.
Jego decyzja nie jest ostateczna. Rada może zaskarżyć ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego i to on stwierdzi, kto ma rację w tym sporze.

Przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, prof. Leon Kieres, uważa, że ustawa nakazująca samorządowcom składanie oświadczeń majątkowych to bubel prawny, który posłowie powinni szybko naprawić. Inne zdanie ma politolog – dr Andrzej Ferens. Podkreśla on, że obecne przepisy wprowadzono, bo wielu radnych nie składało oświadczeń, a z utraty diety stroiło sobie żarty. Przepisy zaostrzono na wniosek Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a Platforma Obywatelska je wówczas poparła. – Szkoda tylko, że posłowie nie są tak surowi wobec siebie – wzdycha dr Ferens. – Przydałby się przepis o wygaśnięciu mandatu parlamentarnego w przypadku niezłożenia oświadczeń majątkowych.
Jeśli Hannie Gronkiewicz-Waltz uda się utrzymać fotel prezydenta Warszawy, samorządowcy, którzy musieli zrezygnować z mandatu, będą pokrzywdzeni. W tej sprawie powinna obowiązywać zasada wszyscy albo nikt.
Warto przy tym pamiętać, że w grupie zapominalskich radnych, wójtów i burmistrzów nie zabrakło Dolnoślązaków. •

Nowi kandydaci
PO zapowiada, że w przypadku ponownych wyborów jej kandydatem będzie ponownie Hanna Gronkiewicz-
-Waltz. Marek Borowski (Lewica i Demokraci) nie wystartuje.
PiS nie wystawi Kazimierza Marcinkiewcza. Wśród kandydatów tej partii wymienia się wicepremier Zytę Gilowską, senatora Zbigniewa Romaszewskiego i ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jeżeli NSA zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie interpretacji przepisów, to może się okazać, że żadne przyspieszone wybory się nie odbędą, bo TK może uznać przepis za niejasny, nieprecyzyjny, a więc nieobowiązujący.
Zyta Gilowska już zapowiedziała, że nie zamierza kandydować na Prezydenta Warszawy. PiS nie ma innego, silnego kandydata, a więc może się okazać, że jedyną osobą kandydującą do tego urzędu będzie Hanna Gronkiewicz - Waltz.
Warto zauważyć jednak, że bez względu na to jak literalnie traktujemy przepisy, to nas podatników interesować powinno głównie to, że kolejne 4 miliony złotych zostaną wydane z pieniędzy publicznych tylko po to, by potwierdzić, po raz kolejny, demokratyczny wybór mieszkańców Warszawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby to była na Ukrainie, to Hanka ogłosiłaby że oświadczenie zostało sfałszowane i zrobiłaby rewolucję ;] A tak to PO straciła chyba Warszawę na dobre i ostatni bastion "odkaczania" właśnie padł pod naporem Braci. ;]

Żeby było jasne - nie jestem platformersem, ale wolę mniejsze zło ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zyta G. contra Hanna G-W. Moja wyobraźnia zaczyna pracować na wyższych obrotach troszeczkę ;)
A myślałem, że mnie w sprawie włodarzenia Wawą nic już nie zaskoczy. A jednak!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.