Facebook Google+ Twitter

Hannę Gronkiewicz-Waltz zastąpi... komisarz wyznaczony przez premiera Tuska?

W poniedziałek komisarz wyborczy otrzymał karty z podpisami pod wnioskiem o referendum odwołującym Hannę Gronkiewicz-Waltz. To dopiero pierwszy krok prowadzący do wyboru nowego prezydenta. Na drodze do tego mogą stanąć przepisy prawne.

Przygotowania do referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz / Fot. PAP/Paweł SupernakPrzez 60 dni trwała nieprzerwanie mobilizacja wszystkich oburzonych mieszkańców Warszawy. Mogli oni wyrazić swój sprzeciw, poczuć się aktywnymi obywatelami i złożyć podpis pod referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sprawująca swój urząd już drugą kadencje prezydent Warszawy, początkowo bagatelizowała problem, jednak z dnia na dzień podpisów przybywało. Nie pomogły porządki w ratuszu, otwarcie tunelu Wisłostrady, większe zaangażowanie. W poniedziałek organizatorzy zbiórki przekazali zabrane podpisy.

Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej i jej partnerom udało się zabrać aż 232 tys. podpisów.

Zebranie podpisów to dopiero początek drogi do referendum


Po otrzymaniu kart z podpisami, komisarz wyborczy ma 30 dni na ich sprawdzenie. W ciągu tego czasu następuje weryfikacja danych. Sprawdza się czy karty są uzupełnione prawidłowo, czyli: zawierają imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania. Następnie na podstawie numeru PESEL ustala się czy podpisane osoby są zameldowane w Warszawie. Oznacza to, że najpóźniej 21 sierpnia dowiemy się ile podpisów jest ważnych. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym wystarczy, że 133,5 tys. okaże się prawdziwych. Jeżeli liczba ta zostanie osiągnięta, komisarz zobowiązany jest do wyznaczenia terminu referendum. Głosowanie musi się odbyć w ciągu 50 dni od daty zakończenia weryfikacji podpisów. W związku z czasem niezbędnym na realizacje kampanii wyborczej, normą jest wyznaczanie daty głosowania w ostatnich możliwych terminach. Na mocy ustawy, referendum musi odbyć się w dniu wolnym od pracy. Z analizy kalendarza wyborczego wynika, że najbardziej prawdopodobny termin to niedziela 6 października.

Kolejny warunek


Aby referendum było ważne, do urn musi pójść przynajmniej 389 tys. osób. Swój głos mogą oddać przede wszystkim osoby zameldowane w Warszawie, jednak kodeks wyborczy umożliwia głosowanie także tym, którzy "stale zamieszkują miasto". Jeśli większość głosujących będzie przeciw odwołaniu prezydent, Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostanie na swoim stanowisku do końca kadencji, czyli do grudnia 2014 roku. Jeżeli warszawiacy zagłosują za odwołaniem prezydent, miastem będzie rządził wyznaczony przez premiera komisarz.

Po ogłoszeniu wyników referendum, prawo przewiduje czas na składanie protestów i odwołań. Rozpatrywanie ich może zająć sądom około miesiąca. Jeżeli oddalą one wszystkie wnioski i uznają głosowanie za ważne, premier ma obowiązek wyznaczenia terminu wyborów. Termin wyborów na nowego prezydenta nie może przekraczać 90 dni od daty orzeczenia sądu co do ważności referendum.

Uwzględniając więc wszystkie ewentualności, realny termin wyborów to koniec stycznia. Oznacza to, że do wyborów samorządowych, które odbywają się w listopadzie 2014 roku, pozostanie mniej niż rok. W związku z tym, jeżeli do końca kadencji pozostaje od 6 do 12 miesięcy, Rada Miasta może podjąć uchwałę o nieprzeprowadzeniu wyborów. Może więc zaistnieć sytuacja, w której do listopada 2014 roku funkcję prezydenta miasta pełnić będzie wybrany przez premiera komisarz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Polska to taki dziwny kraik nad Wisłą. Zazwyczaj dwóch obywateli głosi trzy różne prawdy.
link
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Tb1XTIcqaa4
Wykorzystanie różnych kruczków prawnych spowoduje że cała para pójdzie w gwizdek. Szary obywatel za wszystko zapłaci bo poza chlebem musi mieć jeszcze od czasu do czasu igrzyska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto nagrody za zebranie najwięcej podpisów 1 miejsce - litr wódki 2) miejsce 3/4 litra 3) 1/2 litra.
Pierwsze kłótnie i wyrywanie sobie pudeł z podpisami - kto zabłyśnie w TV.
Pretensje do Palikota i Wiplera za zebranie mało głosów . Dodatkowe do Wiplera ,jako pierwszy zgłosił się na kandydata na prezydenta stolicy.
To dopiero początek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkańcy stracą i tak, a taki czytelny sygnał, że jednak zawsze mogą cię dany polityku odwołać jest moim zdaniem bezcenny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Osobiście nie lubię pani prezydent . Razi mnie jej sposób bycia . 5 zł to kompromitacja wizerunkowa . Utwierdziła mnie w ocenie pani HGW .
Zliczając czas trwających procedur odwoławczych jest sens ją odwoływać ?
Czy jest sens powoływać nowego prezydenta czy komisarza na kilka miesięcy ?
Do czasu terminowych wyborów życie ratusza zawiśnie w próżni . Miasto będzie administrowane a nie zarządzane . Mieszkańcy tylko stracą pieniądze .

Komentarz został ukrytyrozwiń

do Elżbieta Szychlińska - referendum nie motywowane politycznie? Zawsze jest to polityka mała, duża lub średnia. Sam podpisałem się pod tą inicjatywą chociaż u wyborów ostatni raz byłem 15 lat temu, teraz po prostu nie mam na kogo głosować. Dlaczego się podpisałem częściowo wyjaśniam w swoim dzisiejszym tekście warszawskie referendum, ponadto nie podoba mi się wiele działań czy ich brak
od prywatyzacji SPEC zaczynając a gdzieś w okolicach niechęci do wydania pięciu złotych na bilet w Wilanowie kończąc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Referenda są zasadne jeśli nie są motywowane politycznie . W Warszawie PiS z SLD wszedł w koalicję i torują sobie drogę do władzy w wyborach ogólnokrajowych .
Dołączył jeszcze pan Wipler do tej pary .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Referenda są be dla rządzących, chociaż to przecież prawdziwej demokracji formuła najbliższa. Powinny też być prawnie wprowadzone możliwości referendum nad odwołaniem danego posła, który wyborczych obietnic nie realizuje, no ale do tego politycy nie dopuszczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O "wojowaniu z Panią Prezydent m. st. mówiliśmy już tutaj link 3 lata temu przy okazji tematu nowej Rotundy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.