Facebook Google+ Twitter

Harcerska kropla braterstwa

Mam szczerą wolę całym życiem […] nieść chętną pomoc bliźnim – tak przyrzekają harcerze. A jak te słowa realizują w praktyce? Czym dla nich jest Kropla Braterstwa?

 / Fot. Darek SzczecinaKażda ilość krwi się liczy, każda jest potrzebna, każda grupa krwi jest ważna! To główne przesłanie organizowanej już po raz czwarty ogólnopolskiej akcji „Krople Braterstwa – 2013”.

W naszym kraju – jak podają specjaliści – co minutę potrzebny jest litr krwi. Potrzebna dla ratowania życia ofiar wypadków, niezbędna podczas wielu zabiegów chirurgicznych i operacji. Krew jest niezbędna jako szczególne lekarstwo, którego nie da się zastąpi. By uratować ludzkie życie często konieczna jest krew. Istotą harcerskiej działalności są Służba i Braterstwo, a nic tak nie spaja te dwie idee jak honorowe krwiodawstwo. To bezinteresownie i anonimowe dawanie cząstki siebie, bez oczekiwania na wdzięczność, a jednocześnie niesienie pomocy tym, którzy na tę pomoc bardzo czekają.

Ideę honorowego krwiodawstwa w harcerstwie szerzy się od lat. Powstały programy adresowane już do najmłodszych członków ZHP. W hufcu Kalisz opracowano nawet sprawności zuchowe i harcerskie. Starsi zdobywają odznakę „Harcerska Kropla Braterstwa", w której wymaganiach jest m.in. co najmniej dwukrotne oddanie honorowo krew dla celów leczniczych oraz namówienie do tego innych osób.

Namawiamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat i spełniają kryteria zdrowotne, by spróbowali własnych sił – podzielili się cząstką siebie z innymi, poczuli ogromną satysfakcję, jaką daje ten sposób ratowania ludzkiego zdrowia i życia – zachęca wiceprzewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK harcmistrz Janusz Sibiński.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak w całym kraju ,w różnych środowiskach szerzenie honorowego krwiodawstwa to bardzo ważna i szczytna idea.Obserwuje się coraz więcej ambulansów przystosowanych do poboru krwi na ulicach miast , w pobliżu miejsc gdzie przemieszcza się najwięcej ludzi. Harcerstwo to organizacja jak najbardziej przyjazna , propagująca pomoc innemu człowiekowi w różnych formach. Wychowanie młodego człowieka w duchu niesienia pomocy owocuje w całym życiu braterstwem w każdej potrzebie. Brawo dla kaliskich harcerzy i całego ZHP. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.