Facebook Google+ Twitter

Harcerska wyprawa przez faszystowskie Niemcy

W Krakowie odbył się niedawno zlot upamiętniający 100-lecie polskiego harcerstwa. Warto przy tej okazji młodszemu pokoleniu harcerzy przypomnieć losy rówieśników sprzed 73 laty, którzy w mniej sprzyjających warunkach wybierali się do Holandii na "Harcerskie Jamboree".

100-lecie ZHP / Fot. PAPWyprawa odbyła się w 1937 r. i była jedną z najstaranniej przygotowanych harcerskich wypraw zagranicznych, której trasa wiodła tranzytem przez ówczesne faszystowskie Niemcy.

Ambasada Polska w Berlinie uznała wyprawę harcerska na Jamboree w Holandii za znakomitą okazję pokazania społeczeństwu III Rzeszy patriotycznej postawy młodych Polaków. Z Komendą Główną ZHP w Warszawie i niemieckim Auslandsamt der Reichsjugendführung w Berlinie ustalono, że wyprawa udająca się do Holandii zatrzyma się w dniach 27 i 28 lipca 1937 r. również w Berlinie.

W tym samym niemal czasie władze hitlerowskie zaniepokoiły się nagłym odpływem młodzieży z szeregów Hitlerjugend, głównie z terenu Opolszczyzny. Do akcji przystąpiło od razu gestapo, które zajęło się uciekinierami z szeregów HJ, zwłaszcza osobami pragnącymi zapisać się do harcerstwa w Niemczech. Placówki harcerskie poddano gruntownej rewizji, harcerzy przesłuchiwano w celu ewentualnego wytoczenia im zdrady stanu lub kraju. Gestapo posunęło się nawet tak dalece, że w oparciu o zarządzenie o ochronie państwa, sugerowało zdelegalizowanie harcerstwa polskiego w Niemczech.

Sytuacja stała się nieprzyjemna. Dział Zagraniczny KG ZHP zawiadomił Reichsjugend-führung w Berlinie, że harcerze polscy udający się tranzytem na Jamboree do Holandii nie zatrzymają się w Berlinie z następujących powodów: zlikwidowania przez władze niemieckie kursu i kolonii harcerskiej w Zakrzewie, zlikwidowania kursów harcerskich na Śląsku Opolskim, nie udzielenia wiz harcerzom, członkom wyprawy wodnej do Prus Wschodnich, odmówienia wizy wjazdowej do Niemiec instruktorowi harcerskiemu, Tadeuszowi Pietrasowi.

Odwołanie dwudniowego pobytu w Berlinie odbyło się za zgodą Departamentu Politycznego i Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+5 bardzo ciekawy i mało znany kawałek historii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.