Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27936 miejsce

Harcerski styl

Harcerstwo uczy zaradności, samodzielności, a zarazem współżycia z innymi. Wychowuje i wpaja ideały - wzory, których próżno szukać w świecie gier komputerowych.

Jak na starej pocztówce... / Fot. fot. Jan GubałaŚwiat pędzi jak maszyna. Z minuty na minutę nabiera prędkości. Ludzie są zabiegani. Życie zmienia się z każdą chwilą. Są jednak tacy, którzy mimo postępu mają swój nieodmienny styl życia. Ja do nich należę. Jednak zanim opowiem o tym moim stylu, pozwolę sobie napisać kilka słów zamiast wstępu.

Dzieci spędzają masę czasu przed ekranem telewizora czy komputera. Znam osobiście wiele przypadków, gdzie dziecko wraca ze szkoły, nie zdąży jeszcze zjeść obiadu i sprawdza, co się dzieje w jego grze internetowej. Choroba komputerowa tak zainfekowała całe ciało, że wraz z Strażnik Ognia Wapienne 1995r. / Fot. fot. Jan Gubałaostatnim dzwonkiem szkolnym i pierwszym wakacyjnym dniem - zaczyna się dwumiesięczna batalia. Gra, gdzie krew leje się strumieniami i trzeba zabić jak najwięcej wirtualnych istnień, aby być mistrzem. Rodzice często nie maja pojęcia, do czego służy dziecku komputer! Co ono ogląda w telewizji... Może warto zaoferować dziecku coś, co stanie się świetną zabawą, a zarazem doskonałym źródłem nauki?

Zimowisko Zalesie 2001r / Fot. foto. J. GubałaPamiętam, jak kiedy miałem dziewięć lat, wyjechałem pierwszy raz na harcerski obóz. Można powiedzieć , że do teraz plączę się po "harcerskich szlakach". Często wspominam stare i te nowe skautowe dzieje ludzi, których poznałem na obozach, zimowiskach, zlotach czy rajdach. Nie jestem już teraz w stanie zliczyć wszystkich tego typu imprez, w których brałem udzial. Dobrze, że prawie z każdego wypadu jest pamiątkowa plakietka.

W starej wojskowej skrzyni po amunicji chowam swoje skarby przeszłości. Najświętsza flaga państwowa i brzozowy krzyż, który wykonałem w bieszczadzkich Suchych Rzekach podczas akcji "Lato '96". Lilijka i chusty harcerskie drużyn, do których należałem. Mój szary harcerski sznur, później zielony, granatowy i granatowy poczwórnie pleciony. Książeczka harcerska, w której zabrakło miejsca na wpisanie zdobytych sprawności i stopni. Dyplomy ukończenia kursów czy szkoleń. Przyrzeczenie harcerskie, którego rotę pamiętam do dziś. Zobowiązanie instruktorskie, dzięki któremu wkroczyłem w harcerskie dorosłe życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

fajny artykuł wart chyba przeniesienia na łamy gazety lokalnej- pomyśl, bo większość rodziców chyba nie wie, co począć ze swoim dzieckiem, a wyjście jedno słuszne- gromada-drużyna;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no widzi Pani bywa i tak!

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki fajny artykuł i tak wpadł w studnię. Szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby nikt o harcerstwie nie pamiętał? wspaniałe lata w harcerstwie.
http://www.makusyny.pl/mareke/miko.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.