Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12574 miejsce

Harcerz znowu nie taki gapa

Harcerz to bardzo potrzebna "instytucja". Wielu rzeczom zaradzi, w wielu pomoże. Sam też może dużo się nauczyć i wykorzystać w dorosłym życiu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/e/eb/Harcerstwo-Stolica01.jpg / Fot. Tomasz Warszawa /CCDziś uważane przez niektórych za nieatrakcyjne, harcerstwo nadal może być bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Ba, nie tylko, przecież harcerz to wciąż elitarny tytuł i nie każdy może nim zostać. - Harcerstwo wiele mi w życiu dało. Nauczyłam się pomagać, a przede wszystkim, jak pomagać. Wielu z nas jest wolontariuszami w hospicjach. Odnaleźć drugiego człowieka w tłumie to cecha jaką posiadają nieliczni. Poza tym, harcerstwo to mnóstwo zabawy - mówi Jadzia, 16-letnia harcerka z Warszawy.

Są też tacy, którzy uważają za bezsensowne bycie harcerzem. - Nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę harcerzem z prostej przyczyny - nie ma dla mnie nic ciekawego czy interesującego w spędzeniu kilku tygodni w lesie, budowaniu szałasów i kopaniu latryn – mówi Jarek, 23-letni student Akademii Wychowania Fizycznego. – Zdobywanie nowych sprawności "kucharza" albo "pływaka" nie wiąże się dla mnie z jakąś nobilitacją – dodaje.

W dzisiejszych czasach młodzież woli wyjeżdżać do atrakcyjnych i egzotycznych krajów, by wypocząć po ciężkich zmaganiach w szkołach. Harcerzy nie traktuje się już jako spadkobierców młodych ludzi, którzy w czasie wojny walczyli z okupantem, nieraz narażając bądź tracąc życie.

Media podały, że zapisując się do ZHP, można uzyskać tańsze składki OC w jednym z towarzystw. Związek Harcerstwa Polskiego dementuje te informacje, że harcerzem można się stać w minutę. Trzeba nim po prostu być. Harcerstwo ma swe korzenia jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Od pokoleń czy to młodzi, czy starsi ludzie grupowali się w różnych organizacjach harcerskich lub skautowych.

- Związek Harcerstwa Polskiego jest jedną z najstarszych i największych organizacji pozarządowych działających w Polsce. Naszą misją jest wszechstronne wychowanie młodego człowieka. Praca harcerska od prawie 100-lat oparta jest na zasadach dobrowolności i wolontariacie tysięcy młodych ludzi. Jako jedyna organizacja należymy do światowych struktur skautowych - mówi Adam Zawadzki, rzecznik prasowy ZHP.

Wciąż dla wielu ludzi harcerstwo to sposób na życie. Atmosfera wspólnoty i jedności, jaka wiąże się z wszelkimi czynnościami harcerzy, jest nieoceniona. To właśnie ci młodzi ludzie bardzo często pomagają potrzebującym. Organizują zbiórki, kwesty, albo licytacje na rzecz tych, od których odwrócił się los. – Dla mnie harcerstwo to pewne wyróżnienie. Nie każdy może nosić ten mundur – dodaje harcerz Maciek, przyjaciel Jadzi.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/45/Zhr_gitary.jpg / Fot. Maciej BuklewskiSami harcerze często przekonują o jedności. Między zwykłymi harcerzami nie ma mowy o niechęci. Zarówno przez jednych, jak i przez drugich, przemawia wyłącznie zdrowa rywalizacja. Ale jeśli dochodzi do nagłej potrzeby wspólnego działania, jak to miało miejsce np. podczas wielkiej powodzi 1997 roku, robią to nie zwracając uwagi na związek, do którego należą. Plotki o jakobym konflikcie między organizacjami, są jak najbardziej wyssane z palce. Także władze ZHP i ZHR są do siebie nastawione bardzo pozytywnie.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami harcerskimi i skautowymi. Współpraca taka odbywa się, przy zachowaniu odrębności i tożsamości organizacji zarówno na poziomie władz organizacji, ale przede wszystkim wśród drużyn harcerskich. W myśli realizowania 4 punktu Prawa Harcerskiego: „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza" - przekonuje Adam Zawadzki.

Obie organizacje wychowują młodzież w postawie obywatelskiej. Uczą szanować drugiego człowieka i pomagać innym. Tak wyedukowany młody człowiek nie jest obojętny na problemy bliźniego. Ponadto harcerstwo wciąż za sobą niesie wiele atrakcji. Można skoczyć na spadochronie czy przeżyć wspaniałą przygodę na spływie kajakowym. Niezrozumiałe jest więc stwierdzenie, że harcerz to gapa co w pokrzywy wlazł. A także, że to ludzie ubrani w krótkie spodenki i biegający po lesie, bawiąc się przy tym w podchody. Zostając harcerzem, wychowując się wśród najlepszych, można kiedyś stać się drugim skautem z Malediwów, który w styczniu 2008, uratował prezydenta tego kraju przed zamachowcem.
Nie wierzysz? Sprawdź! http://deser.gazeta.pl/deser/1,83454,4821326.html
ZHP liczy w Polsce 125 297 członków (stan na 2008 r.).

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej grupuje 15.080 osób (stan na 2007 r.).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.