Facebook Google+ Twitter

Harcerze mówią: „1 sierpnia zatrzymajmy się!"

Od 31 lipca do 1 sierpnia na stacjach metra pojawią się powstańcze plakaty przygotowane przez harcerzy. W ten sposób członkowie Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) przypominają warszawiakom o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

49 patroli z całej Polski przyjedzie do Warszawy pomóc w uroczystościach rocznicowych / Fot. Przemysław ProszowskiNa każdym plakacie umieszczono proste hasło: „1 sierpnia o 17 zatrzymajmy się!". Harcerzom zależy na zaangażowaniu ludzi, zwróceniu ich uwagi na wydarzenia sprzed siedmiu dekad.

Harcerskie grafiki będzie można znaleźć również na 1310 ekranach UrbanINFO.tv w autobusach MZA. Od 30 lipca o obchodach informować będzie również 1916 ekranów CityINFOtv w metrze i autobusach.

Do pomocy w obchodach przyjeżdża do Warszawy kilka setek harcerzy z całej Polski. Będą mieszkać w miasteczku namiotowym na Cyplu Czerniakowskim, gdzie od 31 lipca do 3 sierpnia odbędzie się Ogólnopolski Zlot Chorągwi Stołecznej ZHP.

– Dziś nie musimy walczyć o wolność, ale możemy wychowywać młodych ludzi na świadomych obywateli – mówi harcmistrzyni Anna Nowosad, komendantka zlotu. Program imprezy przygotowano tak, aby kształtował charaktery uczestników.

W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 2500 harcerzy przeprowadzi „Nocną Zmianę Miasta”. Od 21 do 3 kursować będzie specjalna linia harcerskiego tramwaju z roku 1940. Na budynkach przy Nowym Świecie i Świętokrzyskiej zawisną powstańcze instalacje. W wybranych miejscach miasta powstaną klomby w kształcie Polski Walczącej. Na pl. Defilad pojawi się zaś wielki powstańczy mural. Ulicami Warszawy przemknie wóz bojowy „Pantera”.

1 sierpnia harcerze będą obecni w Parku Dreszera, pod pomnikiem AK oraz Gloria Victis. Wezmą udział w Marszu Mokotowa, uroczystościach na Woli i Kopcu Powstania Warszawskiego. O 17:00 na pl. Zamkowym wszystkie organizacje harcerskie oddadzą hołd poległym.

Harcerskie obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizowane są wspólnie przez Stowarzyszenie Harcerskie, SHK „Zawisza” FSE, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Honorowy patronat objęła prezydent Warszawy i wojewoda mazowiecki.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą organizacją młodzieżową działająca w Polsce. Zrzesza blisko 100 tys. członków. Misją ZHP jest wszechstronne wychowywanie młodego człowieka przez stawianie mu wyzwań. Związek Harcerstwa Polskiego jest kandydatem do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w Polsce w 2023 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Więc uszanuj Pan wolę harcerzy oddania hołdu Powstańcom, a do dyskusji zachęcam tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie dlatego, że nie staram się za wszelką cenę i nie o zwykłych uczestników mi chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego zamiast szerzyć wiedzę o wygranych zrywach narodowych stara się Pan za wszelką cenę negować dodawanie hołdu uczestnikom walk zakończonych tragicznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Można oszukiwać jakiegoś człowieka przez cały czas. Można oszukiwać cały naród przez jakiś czas. Jednak nie można oszukiwać całego narodu przez cały czas." Abraham Lincoln

Dożyliśmy nieciekawych czasów, w których ta złota myśl straciła swoje odbicie w praktyce. Kult przegranych powstań i zapomnienie powstań wygranych, które daliśmy sobie narzucić to tylko jeden z wielu tego przejawów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto Panu broni wypisać takie hasło na tablicy/plakacie/transparencie i tego dnia stanąć i machać, nawet powielić wielokrotnie? Zmuszanie kogoś do tego jako dowód dla pana na wolność już wyklucza się z wolnością. z takim podejściem to umrzesz pan w przekonaniu, że umierasz w niewoli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego dnia wszędzie powinno być wypisane: Zatrzymaj i zastanów się! Hitler nas mordował, Churchill nas zdradził, Roosevelt sprzedał Stalinowi, a Stalin zapędził do domu niewoli, który zbudował dla narodów Rosji. Kiedy zobaczę takie hasło na ulicach uwierzę, że żyjemy w wolnej Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, pełna zgoda co do ocen moralnych, czy nawet już takich z pozycji "mleko się rozlało". Mówię z pozycji oceny czysto wojskowej, zarówno taktycznej jak i strategicznej. Taka wtedy powinna być przeprowadzona i można jej było dokonać na podstawie danych, jakie sztab posiadał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie Darku, ale "zagdybałeś"... Wtedy stosunek Sovietów do Polaków nie walczących u ich boku był dobrze znany. A jednak tego nie uwzględniono, nie ustalono, tylko poszło wszystko na żywioł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wówczas nikt nie potrafił stwierdzić czy Powstanie jest/będzie mądre , czy jest głupotą. NIKT. Dlatego osądzanie z dzisiejszej perspektywy jest wysoce niesprawiedliwe, krzywdzące, i przez to jesto takie wypowiedzi są głupie, że o nietaktowności nie wspomnę. :(.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, możemy sobie gdybać, co by było gdyby..., w mojej osobistej ocenie, gdyby nasi zdeklarowani przyjaciele związali bardziej szkopów, powstanie miałoby duże szanse na powodzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.