Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19199 miejsce

Harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej

Dziś harcerze w całej Polsce i skauci na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Święto to ma przypominać o więzach łączących wszystkich skautów świata.

W Dniu Myśli Braterskiej harcerze przekazują sobie karty z życzeniami / Fot. Paweł Dudek22 lutego jest dniem urodzin Roberta Baden Powella (ur. 1857) - twórcy skautingu i Naczelnego Skauta Świata. Również w tym dniu urodziła się jego żona Olave Baden Powell (ur. 1889) - Naczelna Skautka Świata. Święto ustanowiono podczas IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek odbywającej się w USA w 1926 roku. Z czasem zaczęli je obchodzić nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy.

Robert Baden Powell w 1907 roku zorganizował pierwszy obóz skautowy na wyspie Brownsea u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie okazało się ogromnym sukcesem. Baden Powell w swoich książkach (m.in. "Scouting for Boys") zapisał założenia jakie mają towarzyszyć tworzącej się organizacji. Kilka lat później idea ta dotarła także do Polski i dostosowawszy ją do polskiej specyfiki powstało harcerstwo. Mimo wielu różnic w funkcjonowaniu i założeniach organizacji skautowych działających na całym świecie, podstawy wypracowane ponad sto lat temu przez Baden Powella są nadal uniwersalne i ponadczasowe.

Dzień Myśli Braterskiej ma w szczególny sposób przypominać skautom i skautkom, że należą do światowego ruchu, który opiera się nie tylko na ramach organizacyjnych. Niezależnie od wieku, płci, koloru skóry i wyznania, każdy jest sobie równy, łączy ich idea braterstwa.

Polscy harcerze w dzisiejszym dniu organizują zbiórki, ogniska i inne formy spotkań, podczas których rozmawiają o idei braterstwa oraz o twórcach skautingu. Przekazują sobie także życzenia, najczęściej zawarte na własnoręcznie zrobionych kartach, ozdobionych rysunkami i koniecznie opatrzonych cytatem mówiącym o idei braterstwa bądź skautingu.

Spróbujcie pozostawić świat trochę lepszym niż go zastaliście - Robert Baden Powell

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No właśnie dlatego krótkie - żeby nikogo nie zanudzić artykułem o harcerstwie ;) Dzięki za plusa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótkawe, można by więcej popisać, ale dobrze, że jest i to. Mainstream się tym nie interesuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.