Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21979 miejsce

Harcerze pojadą na piwak. Koniec z harcerskimi wartościami?

Czy zmieni się Prawo Harcerskie? Czy harcerze będą mogli pić alkohol? Takie sugestie obiegły w ostatnich dniach media. Jedni temu zaprzeczają, drudzy tłumaczą, że pozwalając harcerzom na chlanie wzrośnie ich ilość. Zamienić jakość na ilość?

 / Fot. Kompozycja własnaAż mnie z nóg ścięło, gdy w telewizorze zobaczyłem, jak pani rzecznik w harcerskim mundurze przekonuje, że harcerstwo powinno iść za zmianami jakie obserwujemy w świecie. Nie wiem na ile była to manipulacja redaktorów ogólnopolskiej telewizji, na ile osobiste, prywatne zdanie pani rzecznik, a na ile głos harcerskiej centrali. Zasięgnąłem języka wśród znajomych, ale oni nic nie wiedzą o planowanych zmianach. W ZHR pojawił się taki głos, być może nawet projekt uchwały obradującego w tych dniach Zjazdu, ale poszedł on do kosza. Zresztą wzbudził stanowczy, kategoryczny sprzeciw rodziców harcerzy. Nawet anonimowo napisali w tej sprawie list otwarty. Dwa dni wcześniej, przepytywany przez portal natemat.pl członek Głównej Kwatery wyjaśniał, że owszem, pracują nad zmianą dziesiątego punktu Prawa Harcerskiego (mówiącego o abstynencji harcerzy) ale pod kątem rozszerzenia katalogu zachowań niepożądanych.

O abstynencji wśród harcerzy dyskutuje się od wielu lat. Co chwilę jakiś nawiedzony półgłówek chce pozwolić harcerzom na swobodne sięganie po kieliszek. Pisałem już o tym jesienią. Na szczęście grudniowy Zjazd ZHP nie zlikwidował podstawowych wartości harcerskich. ZHR też nie będzie z tym kombinował.

Nie rozumiem, skąd w największych organizacjach harcerskich nagle pojawił się taki pęd do zwiększenia liczebności. Wydawało mi się, że harcerstwo powinno być elitarnym ruchem, a harcerze powinni dawać przykład innym. Przykład zgodny z harcerskimi wartościami. Ale wizja zrobienia z harcerzy Skautów Piwnych krąży nad Polską nadal.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wypowiadam się jako była harcerka z ZHR. Z harcerstwa odpadłam przed rozpoczęciem próby instruktorskiej. Jako osoba wystrzegająca się hipokryzji odeszłam, poniewaz drugą możliwością było powiedzenie wobec komisji, że jestem praktycznie niewierząca (agnostyk) oraz, że w rozsądnych ilościach używam alkoholu (byłam wtedy już pełnoletnia). Oczywiście żaden z członków komisji nie zgodziłby się na rozpoczęcie próby. W ZHR kazdy instruktor musi być gorliwym katolikiem. Uważam nie przeszkodziłabym harcerkom w rozwoju religijnym (wręcz prowadziłabym na nabożeństwa). Kategorycznie nie popieram picia na obozach, biwak ach czy zbiórka. Ale Harcerz jest przecież jednocześnie człowiekiem mającym prawo do wyboru. Sądzę, że złagodzenie 10. punktu nie spowodowałoby strat moralnych (harcerze to zazwyczaj rozsądni ludzie). Zmiana na "Harcerz jest wolny od nałogów" ma szersze przesłanie przy jednoczeswym złagodzeniu nakazu abstynencji. Harcerski surowy zakaz spożywania alkoholu wziął się od abstynenckiej organizacji "Eleusis", w której działali Małkowscy (założyciele). Zdaję sobie sprawę, że harcerstwo to stowarzyszenie elitarne i nie jest dla każdego. Jednak zbyt wysokie wymagania prowokują tworzenie grup znacznie oderwanych od rzeczywistości (nie sugeruję, że to coś złego) lub wręcz przeciwnie - produkują hipokrytów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety Panie Andrzeju, nigdy nie usunąłem niczyj komentarz więc i nie będę przywracał, niech zrobi to ktoś bardziej kompetentny. A co do sarkazmu to się zgadzam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem powodu usunięcia komentarza Wojciecha Arciszewskiego, widocznie moja wrażliwość została bardzo stępiona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwię się, że "cywile" widzą zagrożenie harcerskiego systemu wartości a "mundurowi" są na to ślepi :(
Duch Towarzysza Kuronia krąży nad nami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

idąc tym tropem, w celu zwiększenia liczebności harcerstwa należałoby również promować swobodny seks na obozach i zbiórkach i dołożyć nowe harcerskie specjalności : np Lodziara, Mistrz/ Mistrzyni Stosunku...itp... Oczywiście w zgodzie z moda na "Gender" zachowania homoseksualne musiałyby być tak samo promowane i nagradzane nowymi odznakami np Młody Pedał ...Mała Lesbijka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Marku, dzieciaki aby chlać i ćpać nie muszą wstępować do harcerstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Darku, religia się dopasowuje do trendów, to dlaczego harcerstwo nie może zezwolić na chlanie i ćpanie...? A niech tam! Harcerz też człowiek... :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze o wszystkim jest w artykule. Nic dodać nic ująć. pójście na ilość i to byle jaką jest błędem.
Mam nadzieję, że błądzący znajdą jednak właściwą drogę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.