Facebook Google+ Twitter

Harcerze solidarni w żałobie

Po tragedii w Smoleńsku harcerze z całej Polski pełnią służbę w Warszawie i wielu miastach Polski.

Wśród ofiar katastrofy był Prezydent Polski Lech Kaczyński z żoną oraz wielu bliskich ruchowi harcerskiemu osób.

- Harcerze dzwonili do mnie już kilka minut po tragicznym wypadku, pytając jak mogą pomóc - mówi Elżbieta Pokropek, zastępczyni komendanta Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego. Od wczesnego popołudnia pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie gromadzili się pogrążeni w żałobie mieszkańcy. Chcieli razem przeżywać te smutne chwile. Z każdą minutą przybywało zniczy i kwiatów. Pojawiały się także rysunki oraz laurki, które przynosiły dzieci.

Jeszcze tego samego dnia w Pałacu Prezydenckim spotkali się przedstawiciele najwyższych władz organizacji harcerskich działających w Warszawie. Jak podaje serwis internetowy zhp.pl, Naczelnicy Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego podpisali list organizacji harcerskich, w którym oddali hołd ofiarom katastrofy. "Zginął (...) ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, autorytet harcerzy i były Protektor Harcerstwa, harcmistrz Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar katastrofy był także opiekun duszpasterski ruchu harcerskiego, bp polowy Wojska Polskiego, Tadeusz Płoski" - czytamy. Obaj w przeszłości zostali odznaczeni przez Naczelnika ZHP symboliczną laską skautową. Laska ta jest przyznawana raz w roku, 22 lutego, jako wyraz największego uznania i podziękowania za pomoc niesioną harcerstwu.

Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego oraz władze innych organizacji harcerskich wydali specjalne rozkazy, w których zobowiązują ruch harcerski do 30-dniowej żałoby. - Proszę, by rozkaz został odczytany wszystkim harcerzom na wszystkich zbiórkach i spotkaniach harcerskich - poinformowała komendantów Hufców Chorągwi Stołecznej ZHP Elżbieta Pokropek podczas alarmowej zbiórki w poniedziałek wieczorem. Również w poniedziałek w Głównej Kwaterze ZHP zebrał się harcerski sztab, który podjął decyzje o polach służby, w jakich harcerze mogą nieść pomoc. Każdego kolejnego dnia koordynatorem działań przed Pałacem będzie lider innej organizacji skautowej.

Przed Pałacem Prezydenckim harcerze wszystkich organizacji solidarnie pełnią warty honorowe, odbierają od ludzi znicze i ustawiają je w wyznaczonych sektorach. Wśród nich jest też grupa, która rozdaje wodę i dba o bezpieczeństwo Polaków. Tak solidarnej służby wszystkich organizacji harcerskich w historii stuletniego ruchu nie było od dawna.

Do Głównej Kwatery ZHP, członka międzynarodowych organizacji skautowych WOSM i WAGGGS, napływają listy kondolencyjne. Uroczystości żałobne zaplanowane są na sobotnie popołudnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Podczas przywitania zmarłych, którzy dzisiaj zostali przetransportowani z Rosji do Warszawy, premier Tusk kilkakrotnie podkreślał ich związki z harcerstwem. Aż się zdziwiłem, bo przecież niektóre z tych osób pełniły w chwili śmierci znacznie ważniejsze funkcje niż jakaś działalność w ZHP. W sumie to dobrze o nas, harcerzach, świadczy.

5 gwiazdek za poruszenie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.