Facebook Google+ Twitter

Harcerze upamiętnili Szare Szeregi w 66. rajdzie "Arsenał"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-28 22:49

W Warszawie harcerze wzięli udział w rajdzie z okazji 66. rocznicy akcji pod Arsenałem. Młodzi ludzie poznawali miejsca związane z historią Szarych Szeregów. Ich zadanie polegało na dotarciu do różnych punktów określonych przez współrzędne geograficzne.

Harcerze podkreślają, że rajd był bardzo wyczerpujący i wymagał przemierzenia dużej części stolicy. Dla młodych ludzi była to nie tylko okazja żeby poznać Warszawę, ale także, jak przekonują, samych siebie.

Harcerze przyznają, że chcą kontynuować dziedzictwo niedoścignionego wzoru, jakim były Szare Szeregi. Podkreślają, że ich bohaterowie ryzykowali życie dla swoich ideałów, a dziś należy być dobrym obywatelem i rozwijać siebie - zaznaczają uczestnicy rajdu.

26 marca 1943 roku członkowie grup szturmowych Szarych Szeregów odbili z rąk gestapo swojego kolegę Janka Bytnara, "Rudego". Dwoje uczestników akcji zostało śmiertelnie rannych, a jedna osoba aresztowana, a następnie rozstrzelana. Uwolniony "Rudy", mimo starań lekarzy, zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas tortur w trakcie śledztwa gestapo.

Główne uroczystości upamiętniające akcję zaplanowano na jutro. Po uroczystej zmianie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się harcerska defilada, a następnie apel przed budynkiem Arsenału.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.