Facebook Google+ Twitter

Harcerze z Hufca ZHP Gorlice będą mieli nowy sztandar

Pod patronatem Wiadomości24 gorliccy harcerze przygotowują się do uroczystości ogłoszenia patronki Hufca Gorlice hm. Marii Rydarowskiej oraz przekazania i poświęcenia nowego sztandaru.

Prawdziwych bohaterów trzeba upamiętniać i walczyć o to, aby pamięć o nich nie została zatarta. Taką prawdziwą bohaterką była Maria Rydarowska. Instruktorka harcerska z Gorlic, hufcowa w okresie międzywojennym i nauczycielka, która podczas II wojny światowej działała w konspiracji na terenie Gorlic - za co trafiła do więzienia, następnie obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Gdy rozpoczęła się wojna i nadszedł czas walki z okupantem rozpoczęła swoją chlubną kartę w swym życiorysie. Zorganizowała pogotowie harcerek, pomagając jeńcom wojennym, Żydom oraz rannym, przenosiła informacje
i meldunki wraz z siostrą Stefanią, która żyje do dziś. Działała w PCK. Była organizatorką trasy przerzutowej "Ry" na zachód przez Słowację. Rodzinny dom Rydarowskich był punktem przerzutowym, przechowalnią dokumentów
i magazynem - często broni i tajnych materiałów. Zdekonspirowana trafiła do więzienia w Jaśle następnie w Tarnowie. Nie wydała swoich współpracowników o czym świadczy fakt, że nikt z nich nie został aresztowany. Skazana na karę śmierci. Dzięki staraniom rodziny kara została zamieniona na przymusowe roboty. Trafiła do obozu Ravensbrück, gdzie nie wyrzekła się harcerskich ideałów, a jej działanie nabrało jeszcze większego znaczenia. Wraz z Józefą Kantor stworzyły jedyną w historii, legendarną drużynę harcerską "MURY"
działającą w obozie koncentracyjnym. Dzięki jej działalności wiele osób przeżyło piekło obozu i wojny. Niosła pomoc duchową, otuchę, ale potrafiła oddać swój kawałek chleba tym bardziej potrzebującym, za swoją pomoc często płaciła udręką i swym zdrowiem.

W drużynie "MURY" działało na terenie obozu około 100 harcerek. W listach pisanych po wyzwoleniu przez współwięźniarki do rodziny Rydarowskich można przeczytać podziękowania za uratowanie życia przez Marię, która przeżyła wojnę i osiadła na stałe w USA, gdzie nadal działała czynnie w harcerstwie. Zmarła 10 września 1993 r.

Harcerze z Hufca ZHP Gorlice postanowili, że ich bohaterką zostanie właśnie harcmistrzyni Maria Rydarowska. Trwają przygotowania do wielkiej uroczystości, która odbędzie się w przeddzień rocznicy jej śmierci - 8 i 9 września 2012 r. w Gorlicach. Honorowym patronatem uroczystość objęli: Marek Sowa - marszałek województwa małopolskiego,
Mirosław Wędrychowicz - starosta gorlicki oraz Witold Kochan - burmistrz Gorlic. Patronat medialny nad uroczystością sprawuje między innymi www.wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.