Facebook Google+ Twitter

Harcerzy udział w Światowej Konferencji Skautowej w Lublanie

W poniedziałek rozpoczęła się, i potrwa do piątku, Światowa Konferencja Skautowa. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentuje ponad 20 osób, które będą zabiegać o przyznanie Polsce organizację Jamboree w 2023 roku.

 / Fot. Materiał organizatoraŚwiatowa Konferencja Skautowa organizowana jest co trzy lata, wybiera nowe wałdze WOSM, tzw. Światowy Komitet oraz określa strategię dla skautingu na kolejne lata. W tym roku, już czterdziesta Konferencja odbywa się w stolicy Słowenii. Przyjechało na nią ponad tysiąc delegatów ze 162 skautowych organizacji narodowych. Związek Harcerstwa Polskiego na konferencji reprezentuje 20-osobowa grupa delegatów i obserwatorów pod przewodnictwem naczelnika ZHP hm. Małgorzaty Sinicy – poinformował na stronie zhp.pl harcmistrz Karol Gzyl z Głównej Kwatery ZHP. Sekretarz generalny WOSM wita naczelnik ZHP. / Fot. Materiał organizatora

Tak liczna polską delegacje starał się wytłumaczyć Piotr Górniak w Na Tropie. Otóż, nasi harcerze urządzili polską kawiarenkę, w której można zagrać w wymyślone i osobiście wykonane przez gry planszowe, oraz – co w dobie rosyjskiego embarga jest bardzo znamienne – zjeść polskie jabłka. Ponadto, na konferencji działa harcerskie studio telewizyjne [telewizji internetowej] ZHP360.

 / Fot. Materiał organizatoraW swoim wystąpieniu sekretarz generalny WOSM Scott Teare stwierdził, że skauting jest najlepszym ruchem rozwijającym potencjał liderski. I coraz częściej ludzie przyjmują ta prawdę do wiadomości. Do uczestników konferencji skautowej wist wystosował noblista, prezydent RP Lech Wałęsa. Wierzę jednak głęboko, że uda nam się wypracować rozwiązania, które nie tylko nas usatysfakcjonują, ale stanowić będą odpowiedź na współczesne problemy. Mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie potrafiło wznieść się ponad podziały, unikając konfliktów, wojen oraz cywilizacyjnych niebezpieczeństw. Światu ponownie potrzeba solidarności i wspólnej odpowiedzialności. Ruch Skautowy ma tę przewagę, że od dawna mówiąc o pokoju, współpracy i działaniu na rzecz dobra wspólnego, działa globalnie i rozumie pojęcie światowej wspólnoty i współpracy. Ważne jest również, aby w ramach Waszych działań wspierać współpracę organizacji skautowych nie tylko w wymiarze międzynarodowym, ale również krajowym – czytamy w liście Wałęsy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.