Facebook Google+ Twitter

Hard fantasy dla nastolatków

W Dniu Przydziału Will, Horace, Alyss, Jenny i George stanęli przed Mistrzami Sztuk. Każdy z nich został przyjęty na naukę do innego cechu. Will zostanie zwiadowcą, Horace - rycerzem, Alyss - dyplomatką, Jenny - kucharką, a George - skrybą. Mniej lub bardziej ochoczo rozpoczynają nauki i nie wiedzą, że już wkrótce przyjdzie im uczestniczyć w historycznych wydarzeniach. Wypędzony z królestwa baron Morgarath szykuję swoją armię, aby ponownie zaatakować królestwo Araulen.

Okładka książki / Fot. materiały wydawcy"Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu", to druga, po świetnej "Wojnie Czarownic", pozycja od Wydawnictwa Jaguar, która wpadła w moje ręce ostatnimi czasy. O ile książkę o czarownicach Maite Carranzy można w dużym skrócie określić mianem przygód Harrego Pottera w spódnicy, skierowanym jak najbardziej do dziewcząt, o tyle "Zwiadowcy..." to zdecydowanie literatura chłopięca. Mamy tu wszystko czego młody czytelnik płci męskiej może po książce przygodowej oczekiwać. Dzielni bohaterowie, ogromny i fantastyczny świat pełen dziwacznych stworów z wielkimi kłami i pazurami, dużo akcji, bitwy, bitki, walki, ostre miecze, chłopięca rywalizacja, dobrzy którzy biją i źli, którzy (z lekkimi trudnościami) są bici.

Seria o zwiadowcach ujrzała światło dzienne w 2004. Obecnie liczy siedem tomów. Pierwsza część sagi "Ruiny Gorlanu" odniosła niezwykły sukces. Trafiła na 3. miejsce listy bestsellerów New York Timesa, przetłumaczono ją na ponad 20 języków. Książka zebrała entuzjastyczne recenzje.

"Zamiast koncentrować się na wypełnionym magią i dziwnymi stworzeniami świecie, Flanagan kładzie nacisk na budowanie przekonywających bohaterów i kształtujących się pomiędzy nimi relacji. Światu młodego Willa zagraża zły baron, ale to zagrożenie jest elementem codziennej walki o przetrwanie, o wiele istotniejsze są emocje, które towarzyszą kolejnym wyzwaniom. Młodzi czytelnicy będą z niecierpliwością czekać na kolejne powieści tego autora" - zachwalała swego czasu książkę Flanagana Carolyn Phelan z "Booklist". Wtórował jej recenzent z CBC Notable Books: "Dobrze skonstruowana fabuła, sprawna narracja oraz wzbudzające sympatię postaci sprawiają, że Ruiny Gorlanu to naprawdę wciągająca opowieść".

28 marca "Ruiny Gorlanu" trafią do polskich księgarni. Jaguar idzie za ciosem i w kwietniu planuje wydać drugą część "Zwiadowców", z podtytułem "Płonący most".

Wydawca reklamuje swoje najnowsze dziecko jako "fantasy, w której nie uświadczysz czarodziejów
w spiczastych kapeluszach, tajemniczych mikstur i wróżek". Co więcej "świat Willa jest twardy, do bólu realistyczny i nikt z jego mieszkańców nie liczy na cuda – ważne są inteligencja, spryt i wytrwałość". Trudno oczywiście dzieło Flanagana nazwać hard fantasy w stylu Sapkowskiego, ale pamiętajmy że to nie ten target. A właściwie ten, tylko musi nieco dorosnąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.