Facebook Google+ Twitter

Harriet Quimby- dziennikarka i pilotka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-03 22:49

Prawie każdy zna historię Amelii Earhart. Ale to nie ona jako pierwsza Amerykanka otrzymała licencję pilota. Pierwszą, której udało się tego dokonać, była Harriet Quimby.

Harriet Quimby urodziła się 11 maja 1985 gdzieś w Michigan. Jedne źródła twierdzą, że była to miejscowość Arcadia, inne- Coldwater. Jeszcze inne źródła podają, że właściwa data i miejsce to 1 maja 1884, Grande Arroyo w Kalifornii (Harriet nigdy stanowczo nie zaprzeczała). William i Ursula, rodzice Harriet, mieli farmę, która zbankrutowała. Około 1900 roku Harriet i jej rodzina przenieśli się do San Francisco, gdzie William handlował lekami ziołowymi. O tym okresie życia Harriet wiadomo tak naprawdę niewiele. W San Francisco Harriet (jako swój zawód podawała wtedy aktorstwo) zaczęła pisać teksty dla różnych gazet. Już wtedy była silna i niezależna, nigdy nie wyszła za mąż ani nie miała dzieci.

Zachęcona sukcesami dziennikarskimi w San Francisco, Harriet przeniosła się w 1903 roku do Nowego Jorku. Szybko zwróciła na siebie uwagę magazynu Leslie's Illustrated Weekly, pisząc recenzje spektakli teatralnych, który zatrudnił ją wkrótce jako dziennikarkę i krytyka literackiego. Harriet pisała recenzje, przeprowadzała wywiady, pisała też porady dla kobiet- jak szukać pracy, gospodarować pieniędzmi, a nawet jak naprawiać samochód. W 1906 ukazał się jej artykuł opowiadający o wrażeniach z jazdy samochodem z prędkością ponad 150 kilometrów na godzinę. Łącznie napisała około 300 tekstów (także dla innych pism, pod różnymi pseudonimami). Była też fotoreporterem, sławę przyniosły jej zdjęcia z podróży do Europy, Egiptu, Islandii, Maroka i na Kubę. Była jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły, pisały na maszynie, czy robiły zdjęcia. Jeden z jej przyjaciół określił ją jako najpiękniejszą dziewczynę, jaką kiedykolwiek widział. Harriet nie przyłączyła się do sufrażystek, które stawały się coraz bardziej widoczne w nowojorskim społeczeństwie tego czasu, była raczej nieaktywną feministką.

Przygoda Harriet z lataniem zaczęła się w roku 1910. Jeden z numerów Leslie's był w całości poświęcony lotnictwu i Harriet została wysłana na imprezę lotniczą odbywającą się na nowojorskim torze jeździeckim Belmont Park. Harriet spotkała tam Matilde Moisant i jej brata Johna. John był lotnikiem z sukcesami (wygrany wyścig dookoła Statuy Wolności). Szkoła braci Wright nie przyjmowała kobiet, dlatego John zgodził się uczyć swoją siostrę (a prawdopodobnie też i Harriet) za darmo. W tym czasie latanie nie było jeszcze zbyt bezpieczne, John zginął w wypadku podczas pokazów lotniczych w grudniu tego samego roku. To przykre wydarzenie nie zniechęciło Harriet. Lekcje latania pobierała w Moisant Aviation School (której szefem był starszy brat Matilde- Alfred). Quimby miała też wsparcie ze strony swojej redakcji (na łamach magazynu opisywała swoje postępy). W lipcu Harriet podjęła próbę uzyskania licencji pilota, jednak nie udało się jej tego osiągnąć. Dopiero druga, z pierwszego sierpnia zakończyła się sukcesem. Harriet była pierwszą kobietą w Stanach i drugą na świecie, która otrzymała licencję (Matilde uzyskała licencję jako druga).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bxaabgxlkng
  • bxaabgxlkng
  • 13.07.2011 14:35

G5dnJr <a href="http://vofjadkgwtap.com/">vofjadkgwtap</a>, [url=http://mzsyycbfjuey.com/]mzsyycbfjuey[/url], [link=http://bqnmmwoynrjw.com/]bqnmmwoynrjw[/link], http://jjfwcrrykjba.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden z życiorysów który piszący w Wiadomościach24 powinni znać. Brać się za rzeczy prawie niemożliwe to wyzwanie dla nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.