Facebook Google+ Twitter

"Harry Potter" a fantastyka

Z każdym tomem przygód młodego czarodzieja wyrabiałem sobie zdanie o dziele J.K. Rowling. Początkowo byłem zafascynowany, później przyszedł czas poszukiwania czegoś więcej, a co za tym idzie lekkiego zawodu...

Zdjęcie ilustrujące / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Magical_books.jpgKiedy zaczynałem swoją wycieczkę po świecie czarodziejów byłem zafascynowany "Harry Potterem". Wydawałoby się, że to książka idealna do pobudzenia dziecięcej wyobraźni. Książka, która sprawi, że chętniej zacznie się sięgać po literaturę. Tak z dziecięcego jeszcze punktu widzenia wyglądał "Harry Potter". Po pierwszym tomie nie dopuściłbym do siebie myśli, by nie sięgnąć po kolejne. Drugi tom, trzeci, można by rzec, z każdą kolejną odsłoną coraz lepsza fabuła. Jednak przychodzi czas, w którym właśnie zaczyna się myśleć też o innych książkach. Czas poszukiwania innego świata, innych przygód, innych bohaterów. Świat J.K. Rowling ma jednak to do siebie, że w dobie wielkiej reklamy i medialnej wrzawy na temat "Harry'go Pottera", młody człowiek nie kieruje się własnym poszukiwaniem, lecz opinią ogółu i sięga po kolejne tomy przygód w magicznym świecie...

Przychodzi jednak moment pobudki. "Harry Potter" nie jest czymś wyjątkowym, niezastąpionym. Fantastyka to nie tylko Hogwart, chłopiec z blizną na czole czy różdżki. Powoli odkrywają się nowe horyzonty, a być może i książki dojrzalsze, bardziej zmuszające do myślenia. Gdyby zajrzeć choćby do polskiej fantastyki, gdzie znaczną rolę odgrywa saga o Wiedźminie i powrócić do kolejnych tomów "Harry'ego Pottera", to można odnieść wrażenie, iż fantastyka nie jedno ma imię, a wręcz można by nawet postawić pytanie: gdzie stoi granica między baśnią, a prawdziwą literaturą fantastyczną. Tak było w moim przypadku. Zacząłem szczerze wątpić w fenomen książki J.K. Rowling. Kolejnym pytaniem było: Czy ja przypadkiem nie uległem modzie, trendowi, pewnym wyznacznikom? Czy nie chciałem czytać tego, co zostało ogólnie uznane za "fajne"? Przeczytawszy siedem tomów "Harry'ego Pottera" zauważyłem, że rzeczywiście jest on w dużym stopniu źródłem pieniądza wielu ludzi, a co za tym idzie, każda jego odsłona musi być hitem i musi trzymać w napięciu, bo czytelnik zaczytany to czytelnik zwerbowany. Rozciąganie fabuły świetnie skomentował Andrzej Sapkowski - polski pisarz fantasy - mówiąc: "(...) Książka musi być fabularnie zamknięta, wątki pozamykane, całość spójna. Jeśli warunki te nie są spełnione, to nie jest książka, ale jajco z czytelnika."*

Moje przemyślenia w pewnym stopniu negują książkę J.K. Rowling, choć nie do końca. Autorce trzeba przyznać, że stworzyła fantastyczny świat i sprawiła, że dzieci, młodzież, a nawet dorośli chcieli się do tego świata wprowadzić i w nim zamieszkać. I rzeczywiście gościli w nim przez siedem obszernych tomów. Kolejną zasługą jest to, iż nie oszukujmy się, na tej książce wychowało się i do świata literatury fantastycznej wkroczyło wielu młodych ludzi. "Harry Potter" to specyficzny rozdział w literaturze fantastycznej, lecz ta otwiera swoje drzwi dla wszystkich, także dla "Potteromaniaków".

* cytat pochodzi z chatu Wirtualnej Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jak mamy się wspierać słownikami, to fabuła jest "układem zdarzeń powiązanych czasowo i przyczynowo", natomiast opowieść to "dłuższy opis jakichś zdarzeń" (wg Słownika Języka Polskiego PWN).
W konsekwencji, czym innym będzie zamknięcie układu zdarzeń powiązanych czasowo i przyczynowo w książce, a czym innym zamknięcie dłuższego opisu jakichś zdarzeń (na które składają się między innymi te przedstawione w jednej tylko książce).
Nie uważam żebyś był głupi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, ale Sapek nie pisal tego w podreczniku do teorii literatury, a wyrazil swoje zdanie ;)
A jaki podrecznik do poetyki miales?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku, nie rozumiem. Może jestem głupi, może miałem zbyt stary podręcznik do poetyki (w sumie to na pewno był za stary, dziada ciągle krytykowałem), ale opowieści i fabuły rozdzielić nie potrafię.

Agatko, stwierdzanie, że w literaturze ktoś coś "musi" nie jest ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Z całą sympatią dla Sapkowskiego, ale poglądy na powieść to on ma iście dziewiętnastowieczne!"

I co w tym złego ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, XIX-wieczne powiesci sa ok :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiek, to samo mógłbyś powiedzieć o Dukaju - nie tylko na podstawie jego poglądów względem roli literatury, ale również dorobku; patrz rozmiary i charakter ostatniej powieści "Lód".
Sapkowski mądrze mówi - czym innym jest zamknięcie fabuły książki, a czym innym zamknięcie opowieści przez tę fabułę przedstawianą. Jedno drugiego nie wyklucza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z całą sympatią dla Sapkowskiego, ale poglądy na powieść to on ma iście dziewiętnastowieczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Sapkowski z pewnością mówiąc to miał na myśli pojedynczą książkę, lecz tak samo odnosi się to do sagi. Czyli kiedy mamy kilka tomów to nie chodzi o to żeby zamykać fabułę w każdej książce, tylko żeby fabuła zamknęła się w całym dziele. Tak ja to odbieram i wydaję mi się, że coś w tym jest.

"Z drugiej strony świat kreowany przez Rowling też nie jest szczególnie zamknięty, jest uboższy, ale raczej otwarty." - i to właśnie między innymi chciałem pokazać.

Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgadzam się ze słowami mistrza Sapkowskiego.Weźmy takiego "Władce Pierścieni", fabuła jest w tym klasyku jak najbardziej otwarta, nie wszystkie wątki mogą być zrozumiałe dla osoby dla której jest to pierwsze spotkanie z prozą Tolkiena. Z drugiej strony świat kreowany przez Rowling też nie jest szczególnie zamknięty, jest uboższy, ale raczej otwarty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"(...) Książka musi być fabularnie zamknięta, wątki pozamykane, całość spójna. Jeśli warunki te nie są spełnione, to nie jest książka, ale jajco z czytelnika."*

A co Autor w takim razie powie np. o G.R.R. Martinie i "Piesni lodu i ognia"? :) Dla fanow to jest jedno wielkie czekanie na kolejny tom. Ale WARTO :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.